0000-00-00
Porady

Kilka słów o inhalacji i inhalatorach

Inhalacja to naprawdę stary sposób na radzenie sobie z infekcjami układu oddechowego. Zalany wrzątkiem koszyczek rumianku, pędy sosny, kwiat lawendy, ziele tymianku, liść szałwii, to doskonałe sposoby na terapię wspomagającą w zakresie dolegliwości takich jak katar czy zapalenie zatok i gardła. Jednak kluczową rolę, jeśli chodzi o efekt terapeutyczny inhalacji, odgrywa wielkość cząsteczek. Cząsteczki wdychane nad miską z gorącą wodą są na tyle duże, że działają tylko w obrębie górnych dróg oddechowych. Obecnie na rynku farmaceutycznym dostępne są sprzęty umożliwiające dostarczenie substancji leczniczej do najgłębszych partii układu oddechowego.

 Kilka słów o inhalacji i inhalatorach - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Nebulizatory

Nebulizatory to rodzaj sprzętu medycznego, który pozwala na przekształcenie płynnego leku w postać pary lub aerozolu i dzięki temu dostarczenie go do drzewa oskrzelowego. W zależności od wskazań,  mogą być podawane leki rozszerzające oskrzela, mukolityki, glikokortykosteroidy, antybiotyki czy sól fizjologiczna. Zaletami tej drogi podania jest zmniejszenie dawki substancji leczniczej przy zachowanym efekcie terapeutycznym oraz minimalizacja tym samym działań niepożądanych w stosunku do podania doustnego tych samych leków.

Rodzaje inhalatorów

Najczęściej stosowane są inhalatory ultradźwiękowe oraz pneumatyczne. Te pierwsze mają ograniczone zastosowanie, gdyż przy ich użyciu możemy stosować jedynie mukolityki i sól fizjologiczną. Sprawdzają się w terapii osób chorych z mukowiscydozą i POChP. Są cichymi urządzeniami. Wykorzystywanie tego rodzaju inhalatora jest przeciwwskazane u dzieci poniżej 1 r.ż. Częściej stosowane są inhalatory pneumatyczne. W tym przypadku nie ma ograniczeń jeśli chodzi o rodzaj podawanego leku.

Jak wybrać odpowiedni inhalator?

Wybór inhalatora przyprawia nie jednego o zawrót głowy. Tak naprawdę należy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Przede wszystkim chodzi o to, aby przyjmowany lek dostał się do płuc w dawce, która zapewni efekt terapeutyczny i tym samym poprawę samopoczucia. O tych dwóch ostatnich decyduje głównie  średnia wielkość wytwarzanych przez nebulizator cząsteczek. Musi ona znajdować się w granicach 1-5 µm (mikronów). Parametry techniczne, które zawierają informacje w tym zakresie to MMAD oraz frakcja oddechowa, czyli % cząsteczek mniejszych niż 5 µm (im większy %, tym większa ilość cząsteczek o średniej wielkości poniżej 5 µm, co oznacza lepsze efekty terapii). Jeśli wybieramy inhalator dla dziecka to dobrze jest, jeśli posiada regulację przepływu, umożliwiającą dostosowanie tempa inhalacji. Również rodzaj choroby oraz rodzaj podawanych leków będzie miał znaczenie przy wyborze inhalatora.

Jak każdy sprzęt, również inhalator posiada możliwość podłączenia różnych akcesoriów. Zwykle do każdego inhalatora, producent dodaje dwie maseczki – dla dziecka i osoby dorosłej. Jednak w przypadku osoby dorosłej lepszy efekt może przynieść wykorzystanie ustnika (zmniejszają się straty związane z osiadaniem leku na błonie śluzowej nosa). Osoby z dolegliwościami związanym z zatokami przynosowymi, mogą również zaopatrzyć się w irygatory do nosa i zatok. Umożliwiają one oczyszczenie nosa i zatok, rozrzedzenie i usunięcie wydzieliny.

Optymalny czas nebulizacji to 5-10 min. Po wykonanym zabiegu należy zastosować się do zasad higieny, obejmujących w tym przypadku umycie komory nebulizacyjnej oraz akcesoriów. Ważne jest także wypłukanie ust.

Inhalatory dostępne w naszej aptece https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/inhalatory,405.html

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Temat głównie dla astmatyków i osób cierpiących na POChP, leczących się za pomocą wziewnych glikokortykosteroidów,...
CZYTAJ
Zatoki, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, ulegają częstym infekcjom, bowiem są związane z chorobami górnych dróg...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia