2022-02-10
Dolegliwości i choroby

Koronawirus: wariant Omikron. Jakie są jego objawy?

Wariant Omikron, czyli jedno z najnowszych wcieleń koronawirusa COVID-19, charakteryzuje się bardzo dużą zaraźliwością. Na szczęście jednak wywoływana przez niego choroba zazwyczaj ma łagodny przebieg. Jak poznać, że mogłeś się zarazić wariantem Omikron? Jak odróżnić go od przeziębienia czy innych chorób układu oddechowego? Sprawdź, jakie objawy daje najczęściej.

 Objawy Omikronu
Spis treści

Wariant Omikron – bardziej zaraźliwy, ale łagodniejszy pod względem objawów

Obecnie w Polsce codzienna liczba zakażeń COVID-19 jest bardzo wysoka. Eksperci przyznają, że ma to po części związek z łatwym rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. Poniekąd może to być jednak dobra wiadomość, ponieważ ta mutacja jest zdecydowanie mniej „zjadliwa” od Delty, która dominowała jeszcze niedawno. Zarażone Omikronem osoby zdecydowanie rzadziej potrzebują hospitalizacji i specjalistycznej pomocy. Bardzo często przechodzą chorobę jedynie z łagodnymi objawami. Czasami można ją więc pomylić np. ze zwykłym przeziębieniem. Jak więc rozpoznać koronawirusa?

Jak rozpoznać Omikron – najczęstsze objawy

Najczęstsze objawy towarzyszące zakażeniu Omikronem bardzo przypominają sezonowe infekcje. Należy do nich zaliczyć:

  • kaszel, katar i ból mięśni – występujące jednocześnie lub kolejno po sobie;
  • ból głowy – często bardzo silny, przyrównywany nawet do migrenowego, niekiedy odporny na leki przeciwbólowe;
  • ból gardła – najczęściej lekkie drapanie lub „łaskotanie”; 
  • osłabienie – podobnie jak w przypadku innych wariantów koronawirusa oraz wielu infekcji, ale dla Omikrona charakterystyczne mogą być również zadyszki i szybkie zmęczenie przy jakimkolwiek wysiłku;
  • podwyższona temperatura – choć w przeciwieństwie do innych wariantów COVID-19 Omikron rzadko wywołuje gorączkę powyżej 38°C; 
  • wysypka – u niektórych chorych zakażonych Omikronem pojawiają się czerwone zmiany skórne, zwykle na dłoniach, rękach i nogach, utrzymujące się około tygodnia;
  • zapalenie spojówek – zaczerwienienie, pieczenie i łzawienie oka to objaw charakterystyczny dla różnych wariantów koronawirusa,
  • nudności, wymioty, biegunka – objawy często przypominające tzw. grypę żołądkową lub zatrucie mogą być jednym z pierwszych zwiastunów zakażenia Omikronem.

Choroba może się rozwijać na wiele sposobów. Niektórzy potrafią ją początkowo pomylić nawet z… kacem. Czasami zdarza się bowiem, że w pierwszych dniach chorym doskwierają przede wszystkim osłabienie, nudności, wymioty i biegunka czy bóle mięśni. U innych choroba zaczyna się uwidaczniać poprzez lekki ból gardła, następnie pojawiają się katar, kaszel i bóle mięśni. Warto przy tym podkreślić, że utrata węchu i smaku, wcześniej często ułatwiająca rozpoznanie zakażenia koronawirusem, w wariancie Omikron występuje bardzo rzadko.


Jak więc odróżnić zakażenie COVID-19 od przeziębienia czy innych infekcji? Charakterystyczne mogą być objawy ze strony układu pokarmowego lub silne bóle głowy, które raczej nie występują w przypadku innych podobnych chorób. Najlepszym sposobem na rozpoznanie pochodzenia choroby jest jednak oczywiście test PCR, który można wykonać za darmo ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. Można się wesprzeć również testami domowymi, choć są one mniej miarodajne.

Zakażenie Omikronem – co robić?

Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie COVID-19, najlepszym rozwiązaniem jest samoizolacja. Następnie należy wykonać test PCR, który jest najbardziej miarodajny pomiędzy 7 a 14 dniem od kontaktu z patogenem. Warto możliwie dużo odpoczywać, przyjmować dużo płynów i obserwować swój organizm oraz unikać kontaktów z innymi ludźmi. W złagodzeniu przykrych objawów mogą pomóc niektóre leki bez recepty. W razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, np. bardzo wysokiej gorączki czy problemów z oddychaniem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Temat szczepień przeciwko COVID-19 obecny funkcjonuje w przestrzeni publicznej od prawie roku. Od samego początku...
CZYTAJ
Leczenie Covid-19 do tej pory przyjmowało jedynie formy objawowe, które realizowane były w domu (jeśli...
CZYTAJ
Choroba COVID-19, z pandemią której walczy cały świat, nie tylko wywróciła nasze życie do góry...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia