Legalna apteka
2017-12-19
Suplementacja

Olej arganowy w codziennej diecie

Olej arganowy znalazł szerokie zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i kuchni. Zachwyca jego smak, właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić go do codziennej diety.

 Olej arganowy w codziennej diecie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Olej arganowy – eliksir młodości


Olej arganowy jest najtrudniej dostępnym olejem na świecie. Jest to związane z miejscem występowania jedynie w południowo-zachodniej części Maroka oraz z ręcznym sposobem jego wytwarzania. Ze względu na to oraz wyjątkowe właściwości, jego cena jest wysoka, a sam olej arganowy nazywany jest płynnym złotem Maroka.


Spożywczy olej arganowy wytwarzany jest z prażonych nasion drzewa arganowego. Charakteryzuje się ciemnozłotym kolorem i oryginalnym orzechowym smakiem i aromatem. Ten przeznaczony do celów kosmetycznych tłoczony, jest z nieprażonych nasion, czemu zawdzięcza jaśniejszą barwę.

Zastosowanie oleju arganowego w diecie

Olej arganowy w Europie znany jest głównie ze swoich właściwości pielęgnacyjnych, jednak warto wykorzystywać go również w kuchni, idąc za przykładem mieszkańców Maroka. Charakteryzuje się on lekkim, gorzko-orzechowym smakiem oraz zapachem i nadaje daniom orientalną nutę. Jest doskonałym dodatkiem do złożonych dań, jak i podstawą sosów czy marynat. Należy jednak pamiętać, by olej dodawać do potraw na krótko przed podaniem, co pozwoli zachować jego wartość odżywczą. Podobnie jak olej lniany, nie nadaje się on do smażenia.


Ten wyjątkowy składnik stanowi prawdziwą bombę witaminy E! Zawiera jej dwa razy więcej niż oliwa z oliwek, dzięki czemu chroni komórki przed wolnymi rodnikami, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych oraz układ immunologiczny. Kolejnym cennym składnikiem oleju arganowego jest skwalen, który zapobiega nowotworom skóry i zwiększa usuwanie ksenobiotyków. Zawarte w oleju sterole potęgują działanie przeciwnowotworowe. Olej arganowy dezynfekuje, pomaga odbudować tkankę łączną, wspiera przemianę materii i posiada właściwości antyoksydacyjne. Można go stosować przy chorobach układu krążenia, ponieważ zmniejsza ryzyko zawału serca czy miażdżycy. Zapobiega też chorobom Alzheimera i Parkinsona, chorobom skórnym oraz reumatycznemu schorzeniu stawów. Nie można pominąć faktu, że olej arganowy aż w 80% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, co wpływa na obniżenie cholesterolu, poprawia krążenie i wspomaga naturalną odporność organizmu. Ponadto, zawartość kwasów tłuszczowych sprawia, że olej wygładza zmarszczki, leczy trądzik oraz przyspiesza gojenie się otarć naskórka.

Kawior wśród olejów

Olej arganowy powinien być obecny w każdym domu, dzięki czemu wpłynie pozytywnie zarówno na pielęgnację ciała, twarzy i włosów, jak i na zdrowie. Wartościowy olej arganowy znajdziesz w internetowej Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/ekamedica-olejek-arganowy-100-100-ml,11873.html. Koniecznie uzupełnij o niego swoją dietę!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia