2017-03-01
Dolegliwości i choroby

Przyczyny i leczenie opuchniętych powiek

Opuchnięte powieki, którym towarzyszy często zaczerwienienie, uczucie suchego oka i pieczenia to dolegliwość w czasach współczesnych nader często spotykana. Przyczyn tego problemu może być bardzo wiele, a jego objawów nie należy nigdy ignorować.

 Przyczyny i leczenie opuchniętych powiek - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny opuchniętych powiek

Jednym z najczęstszych źródeł opuchniętych powiek jest reakcja alergiczna. Towarzyszy jej zwykle dolegliwy świąd i obrzęk oczu. Świąd, a także pieczenie, łzawienie i wreszcie owrzodzenie części powiek to z kolei objawy zapalenie brzegów powiek. Innymi częstymi przyczynami opuchniętych powiek są wywołane infekcją zapalenie spojówek (poza obrzękiem rozpoznamy ją po wydzielinie ropnej) lub przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego.


Opuchnięta powieka jednego oka oraz ropna wydzielina towarzyszą zwykle wywołanemu bakteriami jęczmieniowi na oku, szczególnie silny ból oka, przekrwienie i obrzęk są natomiast objawem półpaśca ocznego, a zaczerwienie oka i wytrzeszcz – zapalenia oczodołu. Wreszcie za opuchniętymi powiekami stać mogą również schorzenia ogólne, takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność wątroby, problemy z nerkami i układem krążenia. Oczywiście tym ostatnim zawsze będą towarzyszyć inne niezwiązane z oczami objawy.

Banalne, ale uciążliwe

Opuchnięte powieki mogą być również skutkiem bardziej trywialnych na pozór, ale nierzadko nie mniej dokuczliwych czynników. Uczucie suchego oka, nieznośne pieczenie, uczucie zmęczenia oczu i generalnie słaba kondycja naszego zmysłu wzroku bywają spowodowane również brakiem snu, reakcją na kurz, dym, zbyt długą pracę przed monitorem komputera lub oglądaniem telewizji, suchym powietrzem, przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach, częstymi zmianami temperatury, czy w końcu używaniem soczewek kontaktowych. Jeśli za opuchnięte powieki odpowiadają wspomniane czynniki wizyta u okulisty nie zawsze będzie niezbędna, o ile oczywiście zawczasu zadbamy o odpowiednią regenerację czy (to w zależności od potrzeb) nawilżenie oczu. W Aptece Melissa znajdziesz wiele produktów na opuchnięte powieki, ale szczególnie polecany jest Dexoftyal, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/dexoftyal-ud-krople-do-oczu-10-amp,10808.html.

Recepta na opuchnięte powieki

Ratunkiem na opuchnięte powieki są dostępne bez recepty krople, w wyborze których w zależności od objawów pomoże okulista lub kompetentny farmaceuta. Zapewnią one regenerację i nawilżenie oka, pomogą w przypadku uczucia suchego oka, pieczenia i zmęczenia.Ponadto dobre preparaty można używać także w trakcie noszenia soczewek kontaktowych. Domowymi sposobami na opuchnięte powieki są z kolei, między innymi okłady z ogórka lub herbaty, albo przykładanie kostek lodu. Oczywiście jeśli obrzęk pojawił się bez wyraźnego powodu, jest silny i nie ustępuje, należy czym prędzej zasięgnąć porady lekarza i przeprowadzić specjalistyczne badania, które pomogą zdiagnozować problem oraz wykluczą lub potwierdzą chorobę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Półki aptek i drogerii uginają się pod ciężarem różnorodnych kremów przeciwzmarszczkowych. Poza podstawowym działaniem tych...
CZYTAJ
Nieprzespana noc, długotrwałe zmęczenie, mała ilość spożywanych płynów lub niedokładny demakijaż przed zaśnięciem. Wszystkie te...
CZYTAJ
Skóra pod oczami jest znacznie bardziej delikatna niż na reszcie twarzy, dlatego w tej okolicy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia