• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-09-01
Dolegliwości i choroby

Trzydniówka – objawy, diagnostyka i leczenie

Trzydniówka, znana również jako rumień nagły czy chroba szósta, jest zakaźną chorobą wirusową, która często dotyka niemowlęta i małe dzieci. Wywołana jest przez wirus herpes simplex typu 6 (HHV-6), a czasem również przez HHV-7. Typowe objawy to nagły wzrost temperatury, który może trwać od kilku godzin do kilku dni. Gorączka następnie gwałtownie ustępuje, a pojawia się charakterystyczna wysypka, głównie na tułowiu, ramionach i szyi. Choroba przenosi się głównie drogą kropelkową, przez kontakt z wydzielinami gardła i śliną osoby zakażonej. Diagnoza zwykle opiera się na objawach klinicznych. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Trzydniówa zwykle ustępuje samoistnie i nie wymaga specjalnego leczenia. Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe mogą być stosowane w celu złagodzenia objawów.

 Trzydniówka
Spis treści

Rumień nagły – typowe objawy

Rumień nagły, znany również jako trzydniówka, jest częstą chorobą, która objawia się głównie wysoką gorączką, wysypką, ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia, objawami ze strony górnych dróg oddechowych i powiększeniem węzłów chłonnych. 

 • Gorączka: nagła, wysoka gorączka, często przekraczająca 39°C, jest zwykle pierwszym objawem rumienia nagłego. Gorączka może trwać od 3 do 5 dni. 
 • Stan ogólny: dziecko może być drażliwe i niewyspane podczas trwania gorączki. 
 • Wysypka: po gwałtownym spadku gorączki, pojawia się charakterystyczna wysypka. Wysypka jest zwykle jasnoczerwona, plamista, i może pojawiać się na tułowiu, szyi, ramionach i twarzy. Nie powoduje swędzenia ani bólu.
 • Objawy ze strony górnych dróg oddechowych: niektóre dzieci mogą mieć łagodne objawy górnych dróg oddechowych, takie jak katar. 
 • Powiększenie węzłów chłonnych: mogą wystąpić powiększone węzły chłonne, zwłaszcza na szyi i z tyłu głowy. 
 • Drgawki gorączkowe: w rzadkich przypadkach wysoka gorączka może prowadzić do drgawek gorączkowych. Jest to poważniejszy objaw i wymaga natychmiastowej oceny medycznej.

Chociaż choroba ta jest zazwyczaj niegroźna, nagła wysoka gorączka i jej gwałtowne ustąpienie, a następnie pojawienie się wysypki, mogą być niepokojące dla rodziców. W razie jakichkolwiek obaw związanych z objawami, zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który może ocenić stan dziecka i zalecić odpowiednie leczenie.

Diagnozowanie trzydniówki

Trzydniówka jest chorobą wirusową, która zwykle dotyka małe dzieci. Diagnozowanie tej choroby obejmuje zazwyczaj: badanie kliniczne i wywiad medyczny, badania laboratoryjne, specjalistyczne testy oraz obserwację objawów.

 • Badanie kliniczne: lekarz zwykle przeprowadza dokładne badanie dziecka, pytając o objawy i przebieg choroby. Typowy obraz trzydniowej gorączki, a następnie pojawienie się charakterystycznej wysypki, może wskazywać na trzydniówkę. 
 • Wywiad: ważne może być zebranie informacji na temat tego, czy inne dzieci w otoczeniu pacjenta również miały podobne objawy, ponieważ choroba ta może się szerzyć w społecznościach dziecięcych. 
 • Badania laboratoryjne: chociaż większość przypadków można zdiagnozować na podstawie objawów klinicznych, w niektórych przypadkach lekarz może zlecić badania laboratoryjne, takie jak badanie krwi, aby wykluczyć inne przyczyny gorączki i wysypki. 
 • Specjalistyczne testy: w rzadkich przypadkach, gdzie diagnoza jest niepewna, można wykonać testy na obecność wirusa herpes simplex typu 6 (HHV-6), który jest przyczyną choroby. Testy te są jednak rzadko stosowane w praktyce klinicznej, ponieważ są drogie i zwykle niepotrzebne. 
 • Obserwacja objawów: ponieważ objawy trzydniówki są zwykle charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne, często nie są potrzebne dodatkowe badania. Lekarz może jednak zalecić obserwację objawów, aby upewnić się, że nie rozwijają się żadne komplikacje.

Trzydniówka jest zazwyczaj łagodna więc diagnoza i leczenie są stosunkowo proste. Jednak w przypadku niepewności co do diagnozy, wyższej gorączki, lub jeśli objawy utrzymują się dłużej niż zwykle, konsultacja z lekarzem jest niezbędna, aby wykluczyć inne, poważniejsze przyczyny objawów.

Leczenie gorączki trzydniowej

Gorączka trzydniowa jest zazwyczaj łagodną chorobą wirusową, która najczęściej dotyka małe dzieci. Ponieważ nie ma swoistego leczenia przeciwko wirusowi, który ją powoduje (najczęściej wirus herpes simplex typu 6), leczenie skupia się głównie na łagodzeniu objawów.

 • Leczenie objawowe: leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen, mogą być stosowane w celu złagodzenia gorączki i bólu. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcjami na opakowaniu, dostosowanymi do wieku i wagi dziecka.
 • Nawadnianie: wysoka gorączka może prowadzić do odwodnienia, dlatego ważne jest, aby dziecko regularnie piło dużo płynów.
 • Odpoczynek: zapewnienie dziecku spokoju i odpoczynku może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.
 • Obserwacja: monitorowanie objawów i ewentualne zgłaszanie wszelkich niepokojących zmian lekarzowi jest kluczowe, zwłaszcza jeśli pojawiają się nietypowe objawy lub objawy utrzymują się dłużej niż kilka dni.
 • Dalsza konsultacja medyczna: w przypadku niepewności co do diagnozy, wyższej gorączki, lub jeśli objawy utrzymują się dłużej niż zwykle, konieczna może być konsultacja z lekarzem.

Trzydniówka zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach, a leczenie ma na celu głównie złagodzenie objawów i zapewnienie komfortu dziecku podczas choroby. W razie jakichkolwiek obaw lub pytań związanych z leczeniem, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Trzydniówka – sposoby zapobiegania

Trzydniówka wywoływana jest najczęściej przez wirusa herpes simplex typu 6 (HHV-6). Chociaż nie ma szczepionki ani konkretnego leczenia, można podjąć pewne kroki, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby. 

 • Higiena rąk: regularne mycie rąk wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusów, w tym wirusa powodującego trzydniówkę. 
 • Unikanie bliskiego kontaktu z osobami zakażonymi: jeśli wiadomo, że ktoś jest zakażony, warto unikać bliskiego kontaktu z tą osobą, zwłaszcza jeśli ma się małe dzieci. 
 • Czyszczenie i dezynfekcja powierzchni: regularne sprzątanie i dezynfekcja powierzchni, które są często dotykane, może również pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusów.
 • Edukacja dzieci: nauczanie dzieci dobrych nawyków higienicznych, takich jak zakrywanie ust i nosa chusteczką higieniczną lub łokciem podczas kasłania i kichania, może również pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się chorób.
 • Izolacja w razie choroby: jeśli dziecko ma trzydniówkę, warto je izolować od innych dzieci do momentu, aż objawy ustąpią, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby.
 • Konsultacja z lekarzem: w razie jakichkolwiek pytań lub obaw dotyczących trzydniówki, warto skonsultować się z lekarzem, który może dostarczyć dodatkowych informacji i zaleceń dostosowanych do indywidualnej sytuacji.

Ponieważ większość dzieci zostaje zakażona wirusem HHV-6 w pierwszych latach życia, trudno jest całkowicie zapobiec trzydniówce. Dobre praktyki higieniczne i świadomość choroby mogą jednak pomóc w ograniczeniu jej rozprzestrzeniania się w społecznościach dziecięcych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Gorączka występuje u dzieci bardzo często. Zazwyczaj pojawia się nagle i niespodziewanie i jest jednym...
CZYTAJ
Wszystkie zmiany na skórze u dziecka - krostki, zaczerwienienia, podrażnienia czy suche miejsca - zwracają...
CZYTAJ
Wielu młodych rodziców, których dzieci wchodzą w wiek szkolny zastanawia się, na jakie choroby zakaźne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia