Legalna apteka
2023-07-18
Dolegliwości i choroby

Babka lancetowata, właściwości, zastosowanie i potencjalne korzyści zdrowotne

Babka lancetowata to roślina tradycyjnie stosowana w medycynie ludowej na takie dolegliwości jak kaszel, zapalenie błony śluzowej nosa, biegunka, oparzenia, rany i ukąszenia owadów. Zawiera wiele aktywnych składników, takich jak flawonoidy, kwas kawowy, garbniki i śluzy, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, a nawet przeciwwirusowe. Babka lancetowata jest również uprawiana jako roślina ozdobna.

 Babka lancetowata
Spis treści

Charakterystyka babki lancetowatej

Babka lancetowata, znana również pod nazwą Plantago lanceolata, jest jednym z wielu gatunków roślin z rodziny babkowatych. Babka lancetowata jest rośliną wieloletnią zielną, dorastającą do wysokości od 15 do 50 cm. Jej liście, zebrane w przyziemną rozetę, są wąskie, długie i lancetowate, od czego pochodzi jej nazwa. Liście mają wyraźne nerwy, są gładkie, całobrzegie i osadzone na krótkich ogonkach. Kwiaty babki lancetowatej są drobne, zebrane w wydłużone, cylindryczne kłosy na szczycie długich, wąskich łodyg. Kwiatostan jest osadzony na głąbiku, który jest znacznie dłuższy od liści. Kwiaty są hermafrodytami, co oznacza, że zawierają zarówno organy męskie, jak i żeńskie. Owocem babki lancetowatej jest jajowata torebka zawierająca kilka do kilkunastu nasion. Nasiona są małe, szare lub brunatne, pokryte śluzowatą otoczką, która pęcznieje w kontakcie z wodą. Babka lancetowata preferuje siedliska trawiaste, takie jak łąki, pastwiska, przydroża, pola, i nieużytki. Znosi różne warunki glebowe, choć najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, nieco kwasowych. Kwitnie od wiosny do jesieni, a czasami nawet do zimy, jeżeli warunki są korzystne. Roślina ta jest wykorzystywana w medycynie ludowej i fitoterapii z uwagi na swoje właściwości lecznicze. Jest też rośliną miododajną i często uprawiana jako roślina ozdobna.

Składniki aktywne babki lancetowatej

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) jest ceniona za swoje właściwości lecznicze, które wynikają z obecności wielu składników aktywnych, takich jak: śluz roślinny, garbniki, flawonoidy, kwas fenolowy, irydoidy, cukry i saponiny.

 • Śluzy są polisacharydami, które mogą absorbować wodę i tworzyć galaretowatą substancję. Mogą one działać łagodząco na błony śluzowe, co jest pomocne w leczeniu stanów zapalnych gardła i układu oddechowego.
 • Garbniki są polifenolami o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Mogą pomóc w leczeniu ran i innych stanów zapalnych.
 • Flawonoidy to grupa związków o silnych właściwościach przeciwutleniających. Mogą one pomagać w ochronie organizmu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.
 • Kwasy fenolowe są innym typem przeciwutleniacza, który może pomagać w ochronie komórek przed uszkodzeniem.
 • Irydoidy są to związki chemiczne, które wykazują różne działania biologiczne, w tym przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
 • Fruktoza obecna w babcie lancetowatej może być korzystna dla osób z cukrzycą, ponieważ jest metabolizowana inaczej niż glukoza i ma mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi.
 • Saponiny są to związki, które mogą mieć działanie moczopędne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, a nawet przeciwrakowe.

Potencjalne korzyści zdrowotne babki lancetowatej

Babka lancetowata jest rośliną od dawna wykorzystywaną w medycynie tradycyjnej i ziołowej. Bywa stosowana w stanach zapalnych dróg oddechowych, układu pokarmowego oraz skóry.

 • Dzięki zawartości śluzów, babka lancetowata może pomóc w łagodzeniu podrażnień gardła i dróg oddechowych, co jest szczególnie przydatne w przypadku kaszlu i zapalenia gardła.
 • Śluzy w babce lancetowatej mogą również działać łagodząco na błony śluzowe przewodu pokarmowego, przyczyniając się do łagodzenia objawów takich jak biegunka czy zaparcia.
 • Zawarte w roślinie garbniki mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co może pomóc w leczeniu drobnych ran, oparzeń, ukąszeń owadów, a także stanów zapalnych skóry, takich jak egzema.

Pomimo naturalnego pochodzenia rośliny, jej nieprawidłowe stosowanie może prowadzić do działań niepożądanych. Dlatego zawsze zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek terapii ziołowej.

Działania niepożądane babki lancetowatej

Babka lancetowata jest zwykle dobrze tolerowana i bezpieczna dla większości osób, ale jak każda substancja o potencjalnym działaniu terapeutycznym, może powodować pewne działania niepożądane.

 • Niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznych na babkę lancetowatą, co może prowadzić do objawów takich jak wysypka, swędzenie, obrzęk, kichanie, trudności w oddychaniu lub inne objawy niepożądane. Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy alergii, należy natychmiast zaprzestać stosowania rośliny i skonsultować się z lekarzem.
 • W niektórych przypadkach babka lancetowata może powodować lekkie dolegliwości żołądkowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka czy zaparcia.
 • Babka lancetowata może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, szczególnie z lekami przeciwzakrzepowymi (antykoagulantami) lub lekami stosowanymi do leczenia cukrzycy, ze względu na potencjalne działanie hipoglikemiczne rośliny. 
 • Nie ma wystarczających badań na temat bezpieczeństwa stosowania babki lancetowatej podczas ciąży i karmienia piersią, dlatego zaleca się unikanie jej stosowania w tych okresach bez konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania do stosowania babki lancetowatej

Chociaż babka lancetowata (Plantago lanceolata) jest zwykle bezpieczna dla większości osób, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania, takie jak: alergia, okres ciąży i karmienia piersią, czas poprzedzający zabieg chirurgiczny czy stosowanie niektórych leków.

 • Osoby znaną alergią lub nadwrażliwością na babkę lancetowatą lub inne rośliny z rodziny babkowatych (Plantaginaceae) powinny unikać stosowania tej rośliny.
 • Bezpieczeństwo stosowania babki lancetowatej w czasie ciąży i karmienia piersią nie jest dobrze udokumentowane, więc zaleca się unikanie jej stosowania w tych okresach, chyba że po konsultacji z lekarzem.
 • Babka lancetowata może wpływać na krzepliwość krwi i z tego powodu jej stosowanie powinno być przerwane na co najmniej 2 tygodnie przed zaplanowaną operacją, aby zminimalizować ryzyko krwawienia.
 • Babka lancetowata może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w szczególności z lekami przeciwzakrzepowymi (antykoagulantami) i lekami przeciwcukrzycowymi. Osoby stosujące tego typu leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania babki lancetowatej.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kaszel to jedna z głównych dolegliwości towarzyszących takim schorzeniom jak: przeziębienie, grypa, różnego rodzaju infekcje...
CZYTAJ
Dokuczliwy ból brzucha, uczucie ciężkości po jedzeniu, mdłości, a także wzdęcia to typowe objawy niestrawności,...
CZYTAJ
Ból gardła to częsta przypadłość zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Niezależnie od przyczyny,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia