Legalna apteka
2022-01-25
Dolegliwości i choroby

Sposoby na podrażnione i bolące gardło – co pomaga na ból gardła?

Ból gardła to częsta przypadłość zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Niezależnie od przyczyny, może znacząco pogarszać jakość życia pacjentów i utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Czy wiesz jak skutecznie złagodzić ból gardła?

 Co zrobić kiedy dotyka nas uporczywy ból gardła.
Spis treści

Uporczywy ból gardła – częsty towarzysz infekcji

Uporczywy ból gardła może występować jako pojedynczy objaw, choć częściej pojawia się w przebiegu różnego rodzaju infekcji. Przewlekły ból gardła może być wynikiem długotrwałego narażenia na czynniki, które podrażniają błonę śluzową. Wśród nich znajdują się m.in. zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy i regularne korzystanie z klimatyzacji.


Częste infekcje gardła u dorosłych i dzieci mogą pojawiać się również w związku z przewlekłym zapaleniem zatok, zaburzeniami endokrynologicznymi lub chociażby chorobą refluksową. Przewlekłe zapalenie gardła powoduje okresowe, nawracające pojawianie się nieprzyjemnych dolegliwości.


Zazwyczaj jednak chore gardło występuje w przebiegu ostrej infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jest to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza. Jednocześnie, stan zapalny gardła to schorzenie, przy którym powszechnie dochodzi do nadużywania antybiotyków. Co jest dobre na bolące gardło? Jak leczyć tę przypadłość, kiedy ból gardła nie ustępuje mimo stosowania domowych sposobów? Warto sięgnąć wówczas po skuteczne leki, które złagodzą przykre dolegliwości, zmniejszą opuchliznę i znieczulą bolące gardło.

Objawy bakteryjnego zapalenia gardła

Infekcja bakteryjna gardła zdarza się rzadziej niż infekcja wirusowa. Nie zawsze z łatwością można odróżnić zakażenie powodowane przez bakterie, od tego, które wywołane jest przez wirusy. Na infekcję o podłożu bakteryjnym wskazują takie objawy jak:

 • ostry ból gardła o nagłym początku,
 • mocno opuchnięte gardło i problemy z przełykaniem,
 • biaława lub żółta wydzielina/nalot na migdałkach,
 • gorączka i dreszcze, 
 • wybroczyny widoczne na podniebieniu.

Infekcja bakteryjna gardła trwa zazwyczaj 8-10 dni. Jak złagodzić ból gardła będący wynikiem zakażenia bakteryjnego? Najczęściej stosuje się wówczas antybiotyki z grupy penicylin. Warto jednak pamiętać o tym, że ropna wydzielina z gardła, silny obrzęk lub białawy nalot na śluzówce nie są jeszcze równoznaczne z infekcją bakteryjną. Jedynie lekarz, na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania, jest w stanie określić, czy zakażenie może być powodowane przez bakterie czy wirusy.

Objawy wirusowego zapalenia gardła

Wirusowe zapalenie gardła to zdecydowanie najczęstsza przyczyna podrażnionego i bolącego gardła. Standardowo, trwa ono krócej niż infekcja bakteryjna, a objawy zaczynają ustępować w okolicach 3. dnia choroby. Szczyt zachorowań przypada na okres zimowy. Do zarażenia dochodzi zazwyczaj drogą kropelkową, choć możliwe jest też przeniesienie wirusów poprzez kontakt z wydzieliną chorego (np. w wyniku uścisku rąk). O infekcji wirusowej gardła mogą świadczyć takie symptomy jak:

 • widoczna opuchlizna gardła i przekrwienie migdałków,
 • chrypka,
 • kaszel,
 • katar,
 • stan podgorączkowy,
 • zapalenie spojówek.

W większości przypadków, zapalenie gardła bez gorączki wskazuje raczej na wirusowe podłoże choroby. Jeśli więc odczuwasz ból i drapanie w gardle, a jednocześnie pojawia się też katar, kaszel lub zapalenie spojówek, prawdopodobnie rozwinęła się infekcja wirusowa gardła. Ma ona łagodniejszy przebieg i nie pogarsza samopoczucia pacjenta w tak dużym stopniu jak infekcja bakteryjna. Skuteczne sposoby na bolące gardło mogą znacząco poprawić komfort chorego.

Drapanie i pieczenie gardła – sposoby na nawilżenie gardła i krtani

Co na wysuszone gardło szybko przyniesie ulgę? Jeśli suchość gardła jest wynikiem infekcji, a jednocześnie odczuwasz też ból, drapanie, swędzenie gardła i obrzęk śluzówki, warto zastosować skuteczne i sprawdzone leki o działaniu odkażającym, znieczulającym i przeciwobrzękowym. Tak działa m.in. benzydamina zawarta w pastylkach Tantum Verde. Wykazuje ona również właściwości przeciwzapalne. Szybko uśmierza ból gardła. Pastylki do ssania na gardło, aerozol i roztwór do płukania jamy ustnej charakteryzują się dobrą tolerancją i wysokim profilem bezpieczeństwa zarówno wśród dorosłych, jak i młodszych pacjentów.


Czym dodatkowo nawilżyć gardło? Czym płukać chore gardło? Płukanie gardła roztworem zawierającym benzydaminę jest wskazane przy obrzęku i przekrwieniu śluzówki gardła. Jeśli problemem jest suchość błony śluzowej gardła, warto również zadbać o nawilżenie powietrza. Można skorzystać z profesjonalnych nawilżaczy lub wykonywać inhalacje solą fizjologiczną z dodatkiem kwasu hialuronowego. Należy zwrócić również uwagę na przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.


Na suche i drapiące gardło pomocne są również pastylki do ssania z propolisem, cynkiem i witaminą C. Korzystne efekty może przynieść też macerat z nasion lnu, który łagodzi suchość i stan zapalny gardła.

Ból gardła przy przełykaniu – jak się go pozbyć?

Kłujący ból gardła przy przełykaniu śliny może być wyjątkowo nieprzyjemny i uciążliwy. Skuteczny lek na ból gardła pomoże zmniejszyć odczuwany dyskomfort i szybko przyniesie ulgę. Co jest dobre na ból gardła przy przełykaniu śliny? Miejscowe preparaty o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym ból. Wśród nich znaleźć można leki Tantum Verde z benzydaminą. Jest to substancja czynna, która przenika do tkanek objętych stanem zapalnym. Pastylki na gardło bez recepty, roztwór do płukania jamy ustnej lub aerozol z tą substancją są nie tylko efektywne, ale także bezpieczne w stosowaniu. Dzięki podaniu miejscowemu, związek ten właściwie nie wykazuje działania ogólnego, ponieważ jedynie w minimalnym zakresie ulega wchłonięciu do krążenia.

Benzydamina działa wielokierunkowo:

 • znieczula spuchnięte gardło, łagodząc przykre dolegliwości i szybko przynosząc uczucie ulgi,
 • działa antyseptycznie, dzięki czemu pomaga zwalczać drobnoustroje, które stanowią przyczynę bólu gardła,
 • wykazuje właściwości przeciwzapalne,
 • zmniejsza obrzęk gardła.

Jeśli więc szukasz skutecznego sposobu na ból gardła podczas przełykania śliny, lek z benzydaminą wydaje się być dobrym rozwiązaniem. Na tle innych preparatów na ból gardła, wyróżnia go przede wszystkim kompleksowe działanie. Tantum Verde Forte do psikania jest wygodny w stosowaniu i ma niewielkie rozmiary, przeznaczony jest dla osób dorosłych. Dzięki temu, lek ten można mieć przy sobie podczas przebywania poza domem.

Zapalenie gardła u dziecka – najlepsze sposoby na stany zapalne

Zaczerwienione gardło u dziecka zdarza się często w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowej, powodowanej głównie przez adenowirusy i enterowirusy. Zaleca się wówczas stosowanie leków objawowych, które złagodzą odczuwane dolegliwości. Jeśli przyczyną infekcji gardła u dziecka prawdopodobnie jest zakażenie bakteryjne, wprowadza się antybiotyk.

Niezależnie jednak od tego, czy choroba ma podłoże bakteryjne czy wirusowe, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na ból gardła, które poprawią samopoczucie dziecka. Jak złagodzić zatem ból gardła u najmłodszych? Stosując miejscowe preparaty odkażające i uśmierzające ból. Pomocne mogą okazać się też środki nawilżające błonę śluzową gardła.

Wspomniana już wcześniej benzydamina jest skuteczną substancją nie tylko w leczeniu bólu gardła u osób dorosłych, ale również wśród dzieci. Aerozol do stosowania w jamie ustnej umożliwia precyzyjną i łatwą aplikację leku nawet w przypadku najmłodszych pacjentów. Lek ten nie ma dolnej granicy wiekowej, dlatego można go stosować również u małych dzieci. Jest to skuteczny sposób na zapalenie gardła u rocznego dziecka. Warto jednak pamiętać, że wystąpienie niepokojących objawów u kilku- lub kilkunastomiesięcznych maluchów zawsze powinny skłaniać rodzica do wizyty u pediatry.

Bolące, zaczerwienione i opuchnięte gardło można skutecznie leczyć. Zapalenie gardła w przypadku braku odpowiedniego leczenia grozi rozwojem miejscowych i ogólnych powikłań. Aby do nich nie doprowadzić, warto wykorzystać sprawdzone sposoby na bolące gardło, które szybko uśmierzą ból i przyniosą ulgę.

Bibliografia:
Hryniewicz W., Albrecht P., Radzikowski A., Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, 2016, s. 45-63
Zawadzka-Głos L., Zapalenie gardła, w: Pediatria II, pod redakcją naukową Kawalec W., Grenda R., Kulus M., PZWL, 2019
Fal A.M., Babicki M., Brożek-Mądry E., Dobrzyński P., Jaźwińska-Tarnawska E., Karniej P., Kuchar E., Mastalerz-Migas A., Rzymski P., Wiela-Hojeńska A., Diagnostyka i leczenie wybranych infekcji oraz stanów zapalnych dróg oddechowych. Wytyczne dla lekarzy POZ, 2021, 7 (5)
Charakterystyka Produktu Leczniczego Tantum Verde w postaci pastylek do ssania oraz aerozolu do stosowania w jamie ustnej i gardle

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Produkty pszczele są znane i cenione od tysiącleci. Do dzisiaj miód jest niezastąpiony w kuchni,...
CZYTAJ
Wrażenie swędzenia i drapania w gardle bywa powodem poważnego dyskomfortu. Jeśli i ty zmagasz się...
CZYTAJ
Gęsta wydzielina, która zalega w gardle, często prowokuje kaszel. Jej powstanie wiąże się więc z...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia