• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2018-02-20
Dolegliwości i choroby

Bóle menstruacyjne - uciążliwy problem wielu kobiet

Bóle menstruacyjne to problem, z którym regularnie zmaga się wiele kobiet. Bolesne dolegliwości dotyczą przede wszystkim okolic krzyża i podbrzusza i potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Często towarzyszą im także bóle głowy, nudności, brak apetytu, a nawet depresja.

 Bóle menstruacyjne - uciążliwy problem wielu kobiet - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Rodzaje bólów menstruacyjnych


Wyróżnia się dwa rodzaje bólów menstruacyjnych: pierwotne i wtórne:

  • Bóle pierwotne - dotyczą przede wszystkim młodych kobiet w wieku 15-20 lat. Ból zlokalizowany jest w podbrzuszu oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Jego przyczyną są skurcze mięśni gładkich macicy, wywołane przez wytwarzanie zbyt dużej ilości prostaglandyn, czyli regulatorów procesów fizjologicznych. Ból powoduje intensywne i częste napięcie mięśniówki macicy oraz jej utrudnione opróżnianie z krwi.

  • Bóle wtórne - drugi typ bolesnych dolegliwości dotyczy zmian w obrębie narządów rodnych. Zmiany te mogą wynikać z różnego rodzaju schorzeń, takich jak endometrioza, guz miednicy mniejszej, stan zapalny czy wady rozwojowe narządu rodnego. Bolesne objawy mogą być potęgowane również czynnikami emocjonalnymi, takimi jak stres czy depresja. Dlatego bóle wtórne mogą pojawić się nawet po latach bezbolesnego miesiączkowania.

Łagodzenie i leczenie bólów menstruacyjnych

Zarówno w przypadku bólu menstruacyjnego o pochodzeniu pierwotnym, jak i wtórnym, w łagodzeniu jego objawów z reguły pomagają odpowiednie środki przeciwbólowe. Aby wykazały one największą skuteczność, zaleca się ich zażywanie już na trzy dni przed spodziewaną miesiączką. Działanie środków przeciwbólowych hamuje działanie hormonów, powodujących skurcze macicy i jest skuteczne w około 70% przypadków. W sytuacji silnego bólu warto zastosować tabletki, które zawierają jak największą dawkę substancji czynnej, dostępnej bez recepty, np. Ibuprom Max: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/ibuprom-max-48-tabl,2941.html. Preparat ten sprawdzi się również przy dolegliwościach towarzyszących miesiączce, takich jak bóle głowy i migrena. Poza tym, bolesne dolegliwości możemy jeszcze ograniczyć domowymi sposobami:

  • Zioła i suplementy diety. Ulgę mogą przynieść zioła rozkurczające, na przykład rumianek i mięta oraz suplementacja magnezem, cynkiem i witaminą B6.

  • Ciepłe okłady na brzuch. Przyłożenie termoforu pomoże rozluźnić mięśnie, a tym samym zmniejszyć odczuwany ból.

  • Dieta. Od połowy cyklu należy unikać soli i ostrych przypraw a w trakcie miesiączki także mocnej herbaty i kawy.

  • Aktywność fizyczna. Mocno obciążające ćwiczenia nie są wskazane podczas nasilonych objawów bolesnej miesiączki, jednak regularne ćwiczenia poprawiają napięcie mięśni i ogólną kondycję organizmu. W trakcie okresu warto wypróbować techniki relaksacyjne, jakie oferuje m.in. joga.


Warto zawczasu przygotować się na nadejście miesiączki, ponieważ bóle menstruacyjne można znacznie ograniczyć profilaktyką. Wymienione domowe sposoby i środki przeciwbólowe z reguły okazują się skuteczne i pomagają bezboleśnie przejść przez trudny czas krwawienia miesiączkowego.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Koniec cyklu menstruacyjnego to zmiany hormonalne, które prowadzą do nadprodukcji prostaglandyn w macicy. Te ostatnie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia