• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2023-07-13
Dolegliwości i choroby

Czy styl życia może wpływać na infekcje intymne?

Przykre dolegliwości w obrębie miejsc intymnych najczęściej świadczą o zakażeniach pochwy i sromu, których rodzaj można rozpoznać właśnie na podstawie objawów. I choć w większości przypadków zarówno bakteryjne, jak i grzybicze zapalenie sromu i pochwy jest całkowicie wyleczalne, to niestety choroby te lubią nawracać. A warto wiedzieć, że do rozwoju infekcji intymnych w dużym stopniu przyczyniać się może styl życia i złe nawyki, szczególnie higieniczne i dietetyczne. Dowiedz się, co może sprzyjać zapaleniom pochwy i sromu oraz jak powinna wyglądać prawidłowa profilaktyka chorób dróg rodnych.

 Przyczyny i rodzaje infekcji intymnych
Spis treści

Przyczyny i rodzaje infekcji intymnych

Przyczyn infekcji intymnych jest wiele, a w zależności od czynnika chorobotwórczego, czyli drobnoustroju wywołującego zakażenie, wyróżnić można różne ich rodzaje. Objawy ze strony okolic intymnych mogą wskazywać na[1]:

 • bakteryjne zapalenie pochwy – najczęściej wywoływane przez bakterie z gatunku Gardnerella vaginalis;
 • grzybicę pochwy (tzw. kandydozę, czyli drożdżycę pochwy i sromu) – w większości przypadków przyczyną są grzyby z rodzaju Candida;
 • infekcję mieszaną (np. bakteryjno-grzybiczą);
 • infekcję pochodzenia pasożytniczego (np. rzęsistkowicę pochwy).

Styl życia a infekcje – jak styl życia wpływa na infekcje intymne?

Naturalna mikroflora pochwy chroni przed rozwojem patogenów odpowiedzialnych za rozwój infekcji intymnych. Zaburzenia w jej składzie mogą zwiększać ryzyko zakażeń. Podatność na różne infekcje w dużym stopniu zwiększają zmiany hormonalne zachodzące w organizmie w poszczególnych fazach cyklu płciowego. Na zdrowie intymne jednak w dużym stopniu wpływa także nasz styl życia[2].

Ryzyko rozwoju infekcji intymnych zwiększają przede wszystkim[2]:

 • nieprawidłowa higiena intymna – zagrożenie stanowi zarówno niedostateczna higiena, jak i przesadne mycie okolic intymnych. Szkodliwe jest też stosowanie środków toaletowych zmieniających pH pochwy i podrażniających śluzówkę;
 • błędy dietetyczne – na zdrowie intymne ogromny wpływ ma dieta bogata w cukry proste. Nadmiar cukrów rafinowanych może być jedną z przyczyn nawracających infekcji intymnych;
 • aktywność seksualna – do infekcji intymnych przyczyniać się może częste współżycie, częsta zmiana partnera seksualnego, współżycie w czasie miesiączki, współżycie bez prezerwatywy, seks oralno-genitalny etc.;
 • przewlekły stres – długotrwały i silny stres wpływa negatywnie na zdrowie całego organizmu, również intymne;
 • noszenie bielizny ze sztucznych, nieprzewiewnych materiałów;
 • palenie papierosów.

Jakie są objawy infekcji intymnych?

Objawy w przypadku infekcji intymnych mogą się nieco różnić w zależności od tego, jaki patogen doprowadził do rozwoju zakażenia. Do występujących najczęściej należą[3,4]:

 • zmiana wyglądu, konsystencji i zapachu wydzieliny z pochwy;
 • ból, pieczenie i swędzenie pochwy oraz okolic warg sromowych;
 • zaczerwienienie i widoczne pęknięcia błony śluzowej;
 • nasilenie dolegliwości podczas oddawania moczu i stosunku płciowego.

Pojawienie się pierwszych objawów mogących świadczyć o infekcji grzybiczej pochwy lub zakażeniu bakteryjnym, powinno skłonić do wizyty u ginekologa. Chcąc pozbyć się przykrych objawów i wyleczyć chorobę należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza w zakresie leczenia, w tym przede wszystkim długości przyjmowania doustnych, miejscowych i dopochwowych leków na infekcje.

Jak zmienić styl życia, by zmniejszyć ryzyko infekcji pochwy?

Chcąc uniknąć zakażeń intymnych, trzeba prowadzić ogólnie zdrowy tryb życia. W pierwszej kolejności należy przeanalizować swoje nawyki higieniczne. Ważne jest regularne mycie okolic intymnych przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych preparatów. Nie powinno się stosować produktów, które mogą naruszać naturalną florę bakteryjną pochwy. Ponadto trzeba pamiętać o częstej wymianie środków higienicznych podczas miesiączki. Ważne jest też unikanie noszenia dopasowanej bielizny ze sztucznych materiałów oraz stosowania środków podrażniających i wywołujących uczulenie[2,3,4].

Zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji intymnych może też ograniczenie jedzenia pokarmów bogatych w cukry rafinowane takich jak słodycze, soki czy jogurty. Ważne jest także to, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne i ograniczyć stres, co dotyczy zwłaszcza zapracowanych kobiet, które nie znajdują czasu dla siebie[2].
Nie każdej infekcji intymnej da się uniknąć, ale przestrzegających tych kilku prostych zasad można w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko ich rozwoju.


Bibliografia:
1. Pszczółkowska A., Infekcje intymne najważniejsze informacje dla specjalistów, Recordati, (witryna internetowa: https://mgr.farm/wp-content/uploads/2022/06/e-book-gynoxin-v3.pdf (dostęp: 2022.12.15.)).
2. Kotarski J., Drews K., Maleszka R., Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu - stan wiedzy na 2008 rok, Ginekol Pol. 2008, 79, 638-652.
3. Stefanowicz E., Grzybicze zapalenie sromu i pochwy (świąd sromu). Jakie są powody i sposoby leczenia grzybicy pochwy i sromu, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256370,grzybicze-zapalenie-sromu-i-pochwy (dostęp: 2022.12.15.)).
4. Stefanowicz E., Bakteryjne zapalenie pochwy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256372,bakteryjne-zapalenie-pochwy (dostęp: 2022.12.15.)).

Zdjęcie autora
Autor
Kornelia Szczurek

Absolwentka fizyki medycznej. Jej największą pasją jest medycyna, dlatego to właśnie na tematy z nią związane najbardziej lubi pisać. Jako ścisły umysł zawsze skupia się na konkretach, a jako estetka przykłada dużą wagę do formy i stylu. W wolnym czasie śledzi najnowsze osiągnięcia naukowe i zgłębia tajniki medycyny.

Podobne wpisy
Rozmaite infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych pojawiają się bardzo często szczególnie w okresie obniżonej...
CZYTAJ
Choroba kociego pazura jest bakteryjną infekcją przenoszoną zwłaszcza przez koty. Do zakażenia dochodzi poprzez zadrapanie...
CZYTAJ
Parcie na mocz i częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy) to charakterystyczne objawy zespołu pęcherza...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia