Legalna apteka
2023-06-15
Dolegliwości i choroby

Hemoroidy, naturalne i skuteczne metody na pozbycie się żylaków odbytu

Hemoroidy, znane również jako żylaki odbytu, to poszerzone żyły w stanie zapalnym, znajdujące się w okolicy odbytu lub odbytnicy. W normalnych warunkach żyły te pełnią funkcję umożliwienia prawidłowego przepływu krwi w czasie wypróżnień. Jednak w przypadku hemoroidów dochodzi do wysokiego ciśnienia lub ciśnienia na żyły wraz z ich poszerzeniem. Ta dolegliwość dotyka kobiety i mężczyzn. Hemoroidy mogą występować zarówno wewnętrznie (wewnątrz odbytnicy) jak i zewnętrznie (na zewnątrz odbytu). Hemoroidy wewnętrzne są zwykle bezbolesne, ale mogą powodować krwawienie podczas wypróżnień. Hemoroidy zewnętrzne mogą powodować dyskomfort, ból, świąd i pieczenie w okolicy odbytu.

 Przyczyny powstawania żylaków odbytu
Spis treści

Przyczyny powstawania żylaków odbytu

Przyczyny powstawania hemoroidów mogą być różne, poniżej przedstawiamy kilka czynników, które sprzyjają powstawaniu hemoroidów:

Zbyt wysokie ciśnienie w żyle odbytu, czyli wywieranie silnego nacisku podczas wypróżniania się lub długie siedzenie na toalecie może zwiększyć ryzyko wystąpienia hemoroidów.
Przewlekłe zaparcia lub biegunka, nieregularne wypróżnianie, trudność z wypróżnianiem się lub maksymalne zaparcia mogą wytwarzać ciśnienie w okolicy odbytu, które doprowadzi do hemoroidów. Z drugiej strony, przewlekła biegunka może również przyczynić się do powstania hemoroidów poprzez dodatkowe podrażnianie żyły odbytu.
Siedzący tryb życia, długotrwałe siedzenie, zwłaszcza bez przerwy na ruch, może utrudniać przepływ krwi w okolicy odbytu i sprzyjać powstawaniu hemoroidów.
Ciąża i poród również przyczyniają się do powstawania hemoroidów, ponieważ rosnący płód nacisk na kolejne struktury, w tym na żyły odbytu. Poród może również przyczyniać się do nadmiernego napinania się i zwiększonego ciśnienia w okolicy odbytu.
Wykonywanie ciężkich prac fizycznych, podnoszenie ciężarów lub inne czynności wymagające napinania mięśni brzucha, mogą zwiększać ciśnienie na żyły odbytu.

Objawy hemoroidów mogą różnić się w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania, ale najczęstsze objawy obejmują:

 1. Krew podczas wypróżnień, która może być jasnoczerwona lub ciemnoczerwona.
 2. Świąd i pieczenie w okolicy odbytu.
 3. Ból i dolegliwości, które mogą być odczuwalne w trakcie wypróżniania się, podczas długotrwałego stania lub sprawiać dyskomfort również podczas siedzenia.
 4. Wypukłe guzki lub opuchlizna w okolicy odbytu, które mogą być wyczuwalne podczas wypróżnień lub siedzenia.

Naturalne metody łagodzenia hemoroidów: dieta i styl życia

Naturalne metody łagodzenia hemoroidów przyczyniają się do zmiany w diecie i stylu życia, które mogą pomóc w leczeniu objawów i złagodzić dolegliwości. Oto kilka naturalnych sposobów, które mogą powodować ulgę przy hemoroidach:

 • Spożywanie błonnika: dieta bogata w błonnik jest ważna dla utrzymania regularnych i miękkich stolców, co pomaga w suplementacji podczas wypróżnień. Włącz do swoich potraw owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona, które są bogate w błonnik.
 • Pij odpowiednią ilość wody: utrzymuj równowagę nawodnienia organizmu, dbając o prawidłową ilość wody w ciągu dnia, aby zapobiegać zaparciom.
 • Unikaj zwiększonego ciśnienia: przy długotrwałym siedzeniu, ciśnienie na odbyt może się zwiększyć. Staraj się regularnie wstawać, robić przerwy, aby zminimalizować nacisk na okolicę odbytu.
 • Wypróżniaj się regularnie: jeśli odczuwasz chęć wypróżnienia, nie zwlekaj z tym i nie powstrzymuj się.
 • Unikaj przedłużania korzystania z toalety: nie spędzaj zbyt dużo czasu na toalecie, ponieważ długotrwałe siedzenie może spowodować maksymalne ciśnienie na żyły odbytu. Staraj się załatwiać swoje potrzeby wypróżniania w krótkim czasie.
 • Przykładanie ciepłego kompresu lub siedzenie w ciepłej wodzie (tzw. nasiadówki) przez kilka minut, kilka razy dziennie może pomóc i przynieść ulgę.

Skuteczne ziołowe preparaty na hemoroidy

W przypadku hemoroidów istnieje kilka ziołowych preparatów, które mogą pomóc i złagodzić ich objawy:

Rdestowiec japoński (Polygonum cuspidatum), ten ziołowy ekstrakt zawiera składnik aktywny o nazwie resweratrol, który powoduje działanie przeciwzapalne. Może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i złagodzeniu stanu hemoroidów.

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), ekstrakt z kory lub nasion kasztanowca zwyczajnego jest naturalny i często stosowany w ziołowych preparatach na hemoroidy. Zawierają one bowiem substancje o nazwie escyna, które mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęków, poprawie krążenia krwi i wzmocnieniu działań powodujących żylaki odbytu. Dostępny jest w postaci maści lub żelu.

Aloes ma właściwości kojące i łagodzące. Może być wprowadzony w formie żelu lub kremu na hemoroidy, aby rozwiązać świąd i dyskomfort.

Żywokost (Symphytum officinale) jest często stosowany w maściach lub żelach na zewnątrz, aby złagodzić podrażnienia skóry i postępowanie w leczeniu z hemoroidami.

Skrzyp polny (Equisetum arvense) może być podany w postaci naparu lub ekstraktu jako środek odkażający i łagodzący dla skóry w okolicy odbytu.

Waleriana ma działanie uspokajające i przeciwbólowe. W postaci maści lub kremów na hemoroidy łagodzi ból i dyskomfort z nimi związany.

Nagietek ma właściwości przeciwzapalne i przyspieszające gojenie się skóry. Może istnieć w postaci maści lub żeli na hemoroidy.

Ćwiczenia i techniki relaksacyjne ulgą na hemoroidy

Ćwiczenia fizyczne, w tym zwykłe spacery czy joga, mogą pomóc w prewencji i przynieść ulgę w hemoroidach na kilka sposobów, choć nie są one bezpośrednim leczeniem tej dolegliwości, mogą przyczynić się do poprawy krążenia i zmniejszenia dolegliwości bólowych. Oto kilka przykładów:

 • Ćwiczenia aerobowe: wykonywanie ćwiczeń aerobowych, takich jak chodzenie, jogging, pływanie czy jazda na rowerze, może poprawić krążenie krwi w organizmie, w tym w okolicy odbytu. Regularna aktywność fizyczna pomaga również w zapobieganiu zaparciom, które mogą powodować powstawanie hemoroidów.
 • Ćwiczenia mięśni Kegla, które polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy, mogą przyczynić się do wzmocnienia mięśni odbytu i zmniejszenia objawów hemoroidów. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń może poprawić krążenie krwi w okolicy odbytu.
 • Techniki relaksacyjne: stres i napięcie mogą pogarszać objawy hemoroidów. Techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja, joga czy techniki relaksacyjne progresywne, mogą pomóc w redukcji stresu i napięcia, a tym samym zmniejszyć dyskomfort związany z hemoroidami.
 • Pozycja leżąca na boku: kiedy masz hemoroidy, leżenie na plecach może wywierać nacisk na okolicę odbytu. W takim przypadku leżenie na boku może pomóc zmniejszyć nacisk i złagodzić ból. Możesz również umieścić poduszkę pod biodrami, aby podnieść miednicę i zmniejszyć nacisk na hemoroidy.

Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń lub technik relaksacyjnych związanych z hemoroidami, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Niektóre ćwiczenia mogą być niewskazane w przypadku zaawansowanych hemoroidów lub innych powiązanych schorzeń. Lekarz będzie w stanie dostosować plan leczenia do Twoich indywidualnych potrzeb i warunków medycznych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Utrata zbędnych kilogramów to pragnienie wielu osób z nadwagą. Jednak istnieje duże ryzyko wystąpienia efektu...
CZYTAJ
Szacuje się, że nawet 48% dorosłych Polaków zmaga się z przewlekłą niewydolnością żylną kończyn dolnych....
CZYTAJ
Parcie na mocz i częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy) to charakterystyczne objawy zespołu pęcherza...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia