2017-01-19
Dolegliwości i choroby

Jak przyspieszyć odbudowę naderwanego ścięgna?

O naderwaniu ścięgna słyszymy zwykle w kontekście rywalizacji wyczynowych sportowców, lecz nie tylko piłkarze czy lekkoatleci zmagają się z tą dolegliwą kontuzją. Jeśli przydarzyła się i tobie pamiętaj, że raz naderwane ścięgno jest szczególnie podatne na zerwanie, a żeby temu zapobiec poza ostrożnością należy zadbać o jego szybką odbudowę i wzmocnienie.

 Jak przyspieszyć odbudowę naderwanego ścięgna? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Naderwanie ścięgna, łagodny uraz – bolesna dolegliwość

To prawda, że naderwanie ścięgna nie jest kontuzją poważną, a jeśli ta już się przytrafiła, zazwyczaj zabieg chirurgiczny nie będzie w tym przypadku niezbędny. Nie znaczy to jednak, że można przejść nad tym urazem do porządku dziennego. Częściowe rozerwanie części włókien ścięgnistych, które łączą mięsień z kością jest bowiem bolesne i co gorsza może zwiastować problemy w przyszłości. Zazwyczaj naderwanie ścięgna dotyczy ręki, ścięgna Achillesa, czy palca, a żeby uchronić się od przykrych konsekwencji, czyli wspomnianego wcześniej zerwania, należy zadbać o jego odbudowę. Im szybciej proces ten zakończy się po myśli pacjenta, tym mniejsze ryzyko na poważniejszą kontuzję.


Przyczyny i objawy naderwania ścięgna

Uraz ten często przytrafia się sportowcom, przede wszystkim dlatego, że podczas treningów lub zawodów zwykle wielokrotnie powtarzają oni ten sam ruch. I właśnie owa częstotliwość wykonywanej czynności powoduje naderwanie ścięgna. Innymi powodami naderwania ścięgna bywa zbyt duże obciążenie, a także brak rozgrzewki przed intensywniejszym treningiem lub pracą fizyczną. W Aptece Melissa znajdziesz wiele preparatów zalecanych w przypadku naderwania ścięgna, ale szczególnie polecany jest Cignon. Jeśli więc lubimy w wolnym czasie biegać, jeździć na rowerze lub wybieramy się na wielogodzinną wspinaczkę po górach, pamiętajmy, aby się do takiego wysiłku odpowiednio przygotować. Bardzo często to właśnie rozgrzewka jest w stanie zapobiec naderwaniu ścięgna.

Objawy towarzyszące naderwaniu ścięgna nietrudno pomylić z innym urazem - naderwaniem mięśni. W pierwszym przypadku powstaje stan zapalny, zwykle nieduży obrzęk oraz zasinienie, a my odczuwamy ból. Często, aby zdiagnozować naderwanie ścięgna, niezbędne jest wykonanie badania USG, które powinno wykluczyć (lub potwierdzić) jego zerwanie.


Jak przyspieszyć odbudowę naderwanego ścięgna?

Na samym początku, a więc chwilę po naderwaniu, należy unieruchomić nogę, rękę lub nadgarstek, a jeśli nie jest to możliwe – odciążyć ścięgno, aby nie narażać go na poważniejszy uraz. Po naderwaniu ścięgna zaleca się również okłady z lodu (nigdy bezpośrednio na skórę!), odpowiednie leki przeciwzapalne i maści. W niektórych przypadkach chirurg może zalecić założenie opatrunku gipsowego, a w późniejszym terminie także specjalistyczne zabiegi, na przykład laseroterapię i kriochirurgię. Oprócz tego warto w kontekście naderwania ścięgna wspomnieć o specjalnych preparatach, które dzięki zawartym składnikom wspomagają odbudowę ścięgna, wzmacniają go, a w efekcie skracają czas rekonwalescencji.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
W przypadku doznania jakiegokolwiek urazu, pomoc przedmedyczna na miejscu zdarzenia może często zadecydować o dalszych...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia