• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2016-04-10
Porady

Pierwsza pomoc przy urazach

W przypadku doznania jakiegokolwiek urazu, pomoc przedmedyczna na miejscu zdarzenia może często zadecydować o dalszych losach poszkodowanego. W życiu codziennym nie są nam obce stłuczenia oraz różnego typu rany (otarcia naskórka, rany cięte, rany kłute, tłuczone, szarpane i inne).

 Jak opatrywać rany, stłuczenia i inne urazy?
Spis treści

Pierwsza pomoc przy stłuczeniach

Stłuczenie jest uszkodzeniem bez przerwania ciągłości skóry. W miejscu urazu następuje zasinienie, obrzęk i bolesność. Leczenie polega na zastosowaniu w pierwszej kolejności zimnych okładów a następnie okładów rozgrzewających (może to być roztwór przygotowany z tabletki Altacet). W celu szybszej rekonwalescencji, stłuczoną kończynę można unieruchomić, co też zmniejszy odczuwanie bólu.

Pierwsza pomoc przy zranieniach

 • Ocenę ogólnego stanu poszkodowanego (ocena świadomości, pracy układu oddechowego i układu krążenia);
 • Zatamowanie krwawienia;
 • Założenie jałowego opatrunku (w czasie zakładania opatrunku na uszkodzoną kończynę, należy ją unieść lekko do góry);
 • Unieruchomienie zranionej kończyny;
 • Szybki transport chorego do właściwej placówki zdrowia. 

Pierwsza pomoc a domowa apteczka – co powinno się w niej znaleźć?

Bardzo często udzielenie pierwszej pomocy przy urazach wiąże się z koniecznością wykorzystania artykułów medycznych, które powinny znaleźć się w każdej domowej (ale również samochodowej) apteczce. W jakie elementy warto ją zaopatrzyć, by żaden uraz czy zranienie nie zaskoczyło domowników?

 • Przede wszystkim apteczka pierwszej pomocy powinna być wyposażona w elementy takie jak bandaże, jałowe gazy, a także w nożyczki (o których często się zapomina), pozwalające na odcięcie fragmentu opatrunku.
 • Drugim elementem, ważnym szczególnie w przypadku skaleczeń, są plastry. Warto mieć ich dwa rodzaje: z opatrunkiem, a także w formie zwykłego przylepca, pozwalającego na zabezpieczenie opatrunku na gazie.
 • W apteczce musi znaleźć się również środek antyseptyczny do odkażania ran, pomagający pozbyć się z obrębu zranienia bakterii i drobnoustrojów.
 • Na wypadek oparzeń warto zaopatrzyć apteczkę również w specjalne plastry w formule żelowej, które zarówno chronią ranę, jak i przyspieszają jej gojenie oraz minimalizują odczucia bólowe, a także w preparat z łagodzącym pantenolem.
 • Jeśli chodzi o preparaty na stłuczenia, to w apteczce powinien znaleźć się krem lub maść o działaniu miejscowym, który łagodzi ból związany z urazem (zawierający składniki przeciwzapalne i przeciwbólowe).
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Skaleczenia, oparzenia, otarcia... wszystkie te urazy zaliczane są do ran, rozumianych jako przerwanie ciągłości skóry...
CZYTAJ
Antyseptyka to inaczej odkażanie ran, dezynfekcja skóry, błon śluzowych, a w niektórych przypadkach również wnętrza...
CZYTAJ
Zadrapania i skaleczenia potrafią uprzykrzyć wykonywanie codziennych czynności, zwłaszcza, gdy znajdują się na dłoniach czy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia