2022-01-10
Porady

Jakie właściwości ma sok z brzozy?

Sok z brzozy, inaczej oskoła, to wyjątkowy dar lasu pełen wielu witamin i minerałów. Słowianie uznawali brzozę za magiczne drzewo, chroniące przed duchami i czarami, a pozyskiwany z niej sok - za boski, chłodzący napój. Cenili go również za właściwości lecznicze. Dowiedz się, dlaczego warto się nim zainteresować.

Brzoza to drzewo o bardzo charakterystycznej, białej i cienkiej korze, którą z daleka rozpozna większość z nas. W czasach starożytnych uważano ją za symbol władzy, miłości, rodziny i małżeństwa, a obecni radiesteci zwracają uwagę na jej bardzo pozytywną energię. Wykorzystuje się ją nie tylko dla wspaniałego, wytrzymałego drewna. To właśnie z niej, nacinając pień, pozyskuje się sok brzozowy, zwany inaczej oskołą. Ilość tego cennego płynu, jaką można uzyskać z jednego drzewa wcale nie jest mała. W ciągu dwóch dni można zebrać nawet 10 litrów! Drogocenny sok można otrzymać również z zaparzonych liści lub pączków.

 Sok z brzozy, co w sobie kryje, jakie posiada właściwości?
Spis treści

Co kryje w sobie sok z brzozy?

Sok z brzozy składa się w około 95% z wody. Mimo to jest doskonałym źródłem:

 • glukozy, fruktozy,
 • peptydów, aminokwasów,
 • flawonoidów, tanin, betuliny,
 • salicylanu metylu, kwasu chlorogenowego,
 • kwasów organicznych (jabłkowego i cytrynowego),
 • soli mineralnych, takich jak potas, sód, cynk, wapń, fosfor, magnez i żelazo,
 • witaminy C oraz witamin z grupy B.

Co ciekawe, dzięki tym komponentom sok brzozowy zdobył uznanie nie tylko na terenie Słowiańszczyzny. Jego możliwości zostały dostrzeżone także przez medycynę chińską.

Właściwości soku brzozowego

Sok z brzozy ma dobroczynny wpływ na jeden z najważniejszych organów w ludzkim ciele, czyli nerki. Jak ogólnie wiadomo, nerki odpowiadają za produkcję moczu, z którym usuwanych jest wiele toksycznych dla organizmu substancji. Ponadto biorą one udział w regulacji ciśnienia krwi i produkują hormony odpowiedzialne m.in. za poziom sodu i potasu oraz prawidłową objętość krwi w organizmie. Wytwarzana przez nie erytropoetyna pobudza wzrost prekursorów erytrocytów w szpiku, a przekształcana w aktywną formę witamina D ma korzystny wpływ na układ kostny.

Dzięki swoim właściwościom, wspiera zatem eliminację nadmiaru wody z organizmu i wielu substancji, które odpowiadają za rozwój chorób. Bogaty skład soku z brzozy pomaga usuwać złogi w moczowodach i wspomaga leczenie wielu dolegliwości, między innymi:

 • przewlekłych chorób dróg moczowych,
 • kamicy nerkowej,
 • zapalenia nerek,
 • dny moczanowej,
 • obrzęków sercowo-naczyniowych.

Drugim ważnym narządem, którego prawidłowe funkcjonowanie wspomaga sok brzozowy jest wątroba. Ponadto wspiera jej ochronę przed marskością.

Obecność kwasu chlorogenowego pomaga redukować wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego i tym samym wspomagać stosowane diety.

Składniki soku z brzozy, takie jak właśnie salicylan metylu mogą wspierać działanie przeciwbólowe, co znajduje zastosowanie w terapii bólu mięśni oraz stawów, zwłaszcza w przebiegu chorób reumatycznych.

Zawarte w nim przeciwutleniacze pomagają przeciwdziałać także chorobom niedokrwiennym serca. Może sprawdzić się również w przypadku wrzodów, nadżerek i nieżytu żołądka i anemii. Jego składniki wspomagają ponadto działanie wzmacniające układ odpornościowy, przez co sprzyjają profilaktyce chorób sezonowych, np. grypy. Co ciekawe, sok z brzozy w medycynie ludowej wykorzystywany jako środek o działaniu przeciwnowotworowym.

A co z jego działaniem upiększającym? Sok z brzozy to także świetny środek kosmetyczny, który można stosować zewnętrznie na włosy i skórę. Pomaga on przyspieszać proces gojenia się ran, oparzeń czy otarć. Wcierany we włosy wspomaga poprawę ich kondycji oraz objętości. Dobrze sprawdza się u osób z przetłuszczającą się skórą głowy, bowiem pomaga też regulować pracę gruczołów łojowych.

Gdzie znajdziesz sok z brzozy?

Jak widać, sok z brzozy wykazuje bardzo szerokie spektrum dobroczynnych właściwości. Z tego względu znaleźć można go w aptekach pod postacią właśnie soku przeznaczonego do picia, jako składnik maści, szamponów, żeli pod prysznic oraz past do zębów.

Sok z brzozy nie dla wszystkich

Chociaż sok brzozowy ma wiele drogocennych właściwości, nie jest jednak idealnym środkiem, który może być stosowany przez wszystkich. Niedrożność bądź niewydolność dróg moczowych, choroby serca i nerek oraz alergia na pyłki brzozy są przeciwwskazaniem do jego stosowania.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Aloes to źródło cennych wartości odżywczych i leczniczych. W swoim miąższu skrywa niezwykłe właściwości. Sprawdź,...
CZYTAJ
Szukasz naturalnego wsparcia przy przeziębieniu czy kaszlu? Już od wielu wieków przy takich dolegliwościach tradycyjnie...
CZYTAJ
Dieta sokowa to zasadniczo krótka dieta. Polega na spożywaniu wyłącznie soków z owoców i warzyw,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia