• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-07-18
Suplementacja

Kolagen, sekret młodości skóry i stawów. Skutki niedoboru i sposoby na uzupełnienie kolagenu

Kolagen to białko budulcowe będące kluczowym składnikiem wielu rodzajów tkanek, w tym skóry, kości, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych i zębów. Z wiekiem, produkcja kolagenu naturalnie spada, co przyczynia się do takich efektów starzenia, jak zmarszczki, utrata jędrności skóry i problemy z stawami. Proces ten jest naturalny i nieunikniony, ale można go spowolnić poprzez zmianę diety czy odpowiednią suplementację.

 Działanie kolagenu
Spis treści

Typy kolagenu

Kolagen to rodzina białek, które w organizmie człowieka występują w wielu różnych formach. Do tej pory odkryto co najmniej 28 różnych typów kolagenu, ale trzy z nich – typy I, II i III – stanowią większość całkowitej ilości kolagenu w organizmie. 

 • Kolagen typu I to najczęściej występujący typ kolagenu w ciele człowieka, stanowiący około 90% całkowitej ilości kolagenu. Jest on kluczowym składnikiem skóry, ścięgien, organów wewnętrznych, kości i innych tkanek. Właściwości tego typu kolagenu obejmują zapewnienie wytrzymałości na rozciąganie.
 • Kolagen typu II jest głównym składnikiem chrząstki, która jest kluczowa dla zdrowia i funkcji stawów.
 • Kolagen typu III często występuje razem z kolagenem typu I, szczególnie w skórze i ścięgnach. Jest również kluczowym składnikiem naczyń krwionośnych i tkanek narządów wewnętrznych.

Istnieją również inne, mniej powszechne typy kolagenu, które pełnią specyficzne role w organizmie. Na przykład kolagen typu IV pomaga tworzyć warstwy, które otaczają i chronią mięśnie, tłuszcz i nerwy, a kolagen typu VII pomaga utrzymać strukturę skóry. Choć wszystkie typy kolagenu mają unikalne funkcje i miejsca występowania, każdy z nich jest ważny dla utrzymania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Rola kolagenu w ciele człowieka

Kolagen odgrywa fundamentalną rolę w wielu aspektach zdrowia człowieka, od utrzymania jędrności skóry po wsparcie zdrowych stawów i kości.

 • Kolagen jest podstawowym składnikiem skóry. Działa jako rusztowanie, które utrzymuje skórę jędrną i elastyczną. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może prowadzić do utraty elastyczności skóry, powstawania zmarszczek i innych oznak starzenia.
 • Kolagen jest kluczowym składnikiem chrząstki, która ochrania stawy. Niedobór kolagenu może przyczynić się do pogorszenia zdrowia stawów, w tym do stanów takich jak osteoartroza.
 • Kolagen stanowi większość tkanki kostnej, co oznacza, że jest kluczowy dla utrzymania siły i gęstości kości. Niedobór kolagenu może prowadzić do zwiększonego ryzyka osteoporozy i innych stanów związanych z kośćmi.
 • Kolagen odgrywa rolę w budowie mięśni i utrzymaniu ich zdrowia. Jest niezbędny dla regeneracji i wzrostu tkanki mięśniowej, zwłaszcza po intensywnym treningu.
 • Kolagen jest również ważny dla zdrowia włosów i paznokci. Włosy i paznokcie złożone są głównie z keratyny, ale kolagen dostarcza ważnych aminokwasów, które są potrzebne do budowy tej keratyny.
 • Kolagen jest też składnikiem ścian naczyń krwionośnych. Pomaga utrzymać ich strukturę i elastyczność, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowego krążenia.

Produkcja kolagenu a starzenie się

Kolagen jest niezbędny dla zdrowia i elastyczności skóry, zdrowia stawów, siły kości i wielu innych aspektów zdrowia. Jednak w miarę starzenia się organizmu, naturalna produkcja kolagenu spada. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, w tym zmniejszoną aktywnością fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu) oraz zwiększoną aktywnością enzymów, które rozkładają kolagen. Spadek produkcji kolagenu zaczyna się już około 25. roku życia i u kobiet zwykle przyspiesza po menopauzie, kiedy to poziomy estrogenów - hormonów, które pomagają stymulować produkcję kolagenu - naturalnie spadają. Proces ten jest dodatkowo przyspieszany przez takie czynniki jak ekspozycja na słońce, palenie tytoniu, stres i niezdrowa dieta.

Objawy niedoboru kolagenu

Kolagen to biało, które pełni w organizmie wiele kluczowych funkcji. Spadek jego produkcji może zatem powodować zarówno utratę jędrności skóry oraz pogorszenie kondycji włosów, osłabienie stawów i kości, jak również problemy z układem trawiennym.

 • Zmarszczki i utrata jędrności skóry - kolagen stanowi rusztowanie dla skóry, więc kiedy jego poziom spada, skóra może stać się mniej jędrna i zaczynają się pojawiać zmarszczki.
 • Słabsze stawy - kolagen jest kluczowym składnikiem chrząstki, która chroni stawy. Kiedy poziom kolagenu spada, chrząstka może ulec zniszczeniu, co może prowadzić do bólu stawów i problemów z ruchem.
 • Osłabienie kości - kolagen stanowi znaczną część kości, więc spadek jego produkcji może prowadzić do osłabienia kości i zwiększonego ryzyka osteoporozy.
 • Cienkie i łamliwe włosy - kolagen zawiera aminokwasy, które są potrzebne do budowy keratyny, głównego białka tworzącego włosy. Spadek produkcji kolagenu sprawia, że włosy stają się cieńsze i bardziej podatne na uszkodzenia.
 • Problemy z układem trawiennym - kolagen jest kluczowym składnikiem błony śluzowej, która wyścieła układ trawienny. Niedobór kolagenu może prowadzić do problemów z układem trawiennym, takich jak zespół jelita nadwrażliwego.

Istnieją różne strategie, które mogą pomóc w zwalczaniu naturalnego spadku produkcji kolagenu, w tym zdrowa dieta, suplementy kolagenowe, zredukowanie ekspozycji na słońce i unikanie palenia tytoniu.

Metody na zwiększenie poziomu kolagenu

Aby zwiększyć poziom kolagenu w organizmie niezbędna jest modyfikacja stylu życia, w tym sposobu odżywiania oraz włączenie do codziennej diety suplementów kolagenowych.

 • Dieta bogata w białko, które zawiera aminokwasy niezbędne do produkcji kolagenu. Dobrymi źródłami białka są mięso, drób, ryby, jajka, mleko i produkty mleczne, a także rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
 • Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu. Można ją znaleźć w owocach i warzywach, takich jak cytrusy, truskawki, papryka, kiwi czy brokuły.
 • Suplementy kolagenowe dostępne w formie proszków, tabletek i napojów pomagają w szybki sposób uzupełnić niedobory.
 • Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i palenia tytoniu spowolni degradację kolagenu w skórze.
 • Regularne ćwiczenia, odpowiednia ilość snu i unikanie stresu również mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych poziomów kolagenu.
 • Procedury kosmetyczne takie jak mikroigłowanie, terapia laserowa czy radiofrekwencyjna pomagają stymulować produkcję kolagenu w skórze.

Rodzaje suplementów diety z kolagenem

Na rynku dostępne są różne rodzaje suplementów z kolagenem, które różnią się formą, źródłem kolagenu, a także dodatkowymi składnikami. Wśród suplementów z kolagenem można znaleźć: kolagen w proszku, który można dodać do różnych potraw i napojów, takich jak smoothie, kawa czy zupy, kapsułki z kolagenem, łatwo przyswajalny kolagen w płynie lub w żelu oraz kolagen z dodatkowymi składnikami zwiększyć korzyści dla zdrowia (witamina C, kwas hialuronowy, czy aminokwasy). Niezależnie od formy suplementu zwykle zawierają one kolagen pochodzący z jednego z trzech źródeł:

 • kolagen wołowy (kolagen typu I i III),
 • kolagen z ryb (kolagen typu I),
 • kolagen z kurczaka (kolagen typu II).

Przed rozpoczęciem suplementacji kolagenem, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który na podstawie wywiadu medycznego pomoże w wyborze najlepszej formy i typu kolagenu dostosowaną do preferencji, poziomu niedoboru i ich objawów.

Potencjalne skutki uboczne stosowania suplementów kolagenowych

Suplementy kolagenowe są ogólnie uważane za bezpieczne dla większości osób i rzadko powodują poważne skutki uboczne. Niemniej jednak, mogą wystąpić pewne działania niepożądane, takie jak problemy trawienne czy reakcje alergiczne.

 • Niektóre osoby po spożyciu suplementów kolagenowych mogą doświadczyć problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, zgaga czy uczucie pełności.
 • Osoby z alergią na źródło kolagenu (na przykład ryby, wołowinę lub kurczaka) mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu suplementów z kolagenem.
 • W rzadkich przypadkach, nadmierna suplementacja kolagenem może prowadzić do problemów z nerkami lub obciążenia wątroby, zwłaszcza jeśli spożywany jest w dużych ilościach.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Jeżeli Twoja skóra, włosy i paznokcie nie są w dobrej kondycji, a Ty chciałabyś szybko...
CZYTAJ
Dolegliwości stawowe są dzisiaj powszechnym problemem. Przyczyniają się do tego niezdrowa dieta, otyłość, nieaktywny tryb...
CZYTAJ
Bolące stawy wywołują poważny dyskomfort, jednocześnie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jeśli dolegliwości nie ustępują po kilku...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia