2022-03-10
Porady

Mąka bananowa. Czy warto ją włączyć do diety?

Banany to bardzo popularne owoce, pełne cennych substancji odżywczych. Można jeść je samodzielnie, a także wykorzystać do przygotowania różnego rodzaju przetworów czy wypieków. Coraz większą popularnością cieszy się m.in. mąka bananowa. Jakie ma właściwości?

 Właściwości mąki bananowej
Spis treści

Właściwości mąki bananowej

Mąka bananowa nie zawiera glutenu, dlatego jest wskazana w przypadku osób borykających się z celiakią i nadwrażliwością na gluten. Co więcej, banany są także bogate w potas i błonnik. Mają niski indeks glikemiczny, dlatego cukier we krwi po spożyciu tych owoców rośnie stopniowo. Z tego powodu są one chętnie wybierane przez dietetyków.


Mąka bananowa ma konsystencję podobną do mąki kokosowej. Jej neutralny smak sprawia, że może być ona stosowana również do tworzenia dań w wersji wytrawnej. Jej kolor jest lekko żółty, a nawet szarawy. Doskonale zagęszcza konsystencję płynów i nadaje się do spożywania przez osoby, które starają się ograniczyć obróbkę termiczną żywności.


Mąkę bananową można spożywać na surowo. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy traktujesz ją jako zamiennik dla innych wariantów mąki, warto użyć jej mniej. Zawiera ona bowiem dość dużo skrobi, dlatego może sprawiać, że potrawy są twarde.


Wpływ mąki bananowej na organizm człowieka to m.in.:

  • obniżanie poziomu cholesterolu we krwi,
  • wspomaganie pracy układu nerwowego i mięśniowego,
  • pozytywny wpływ na organizm diabetyków,
  • redukcja nadwagi.

Co można przyrządzić z mąki bananowej?

Mąka bananowa od razu kojarzy się z wypiekami. Z jej wykorzystaniem można upiec zarówno ciasta, jak i ciasteczka czy nawet chleb. Istnieje też opcja zastosowania jej w przypadku sosów czy koktajli. Mąka bananowa z powodzeniem może zastąpić wszelkie inne rodzaje mąki, szczególnie w sytuacji, gdy chcesz ograniczyć zawartość glutenu oraz postawić na cenne składniki odżywcze, które znajdują się w bananach.


Z mąki bananowej można przygotować także makaron, gofry czy naleśniki. Łatwo rozpuszcza się w cieczach, dlatego służy do zagęszczania sosów oraz koktajli. Może być ona spożywana na surowo.

Jakie składniki występują w mące bananowej?

Mąka bananowa nie zawiera tłuszczu, ale jest cennym źródłem białka i węglowodanów. Zawiera skrobię, która pozwala na zachowanie uczucia sytości na dłużej. To właśnie ona sprawia, że mąka wykazuje wiele cennych właściwości. Skrobia przemieszcza się przez jelita niestrawiona, dlatego może ona podlegać fermentacji. W efekcie w układzie pokarmowym człowieka powstają prebiotyki, które wpływają pozytywnie na mikroflorę w ludzkim organizmie. W trakcie tego procesu dochodzi też do powstania kwasów tłuszczowych.


W skład mąki bananowej wchodzi też błonnik i inulina. To substancje wspomagające przemianę materii. Z tego powodu na taki składnik warto postawić podczas odchudzania. Mąka bananowa może pomóc rozwiązać problemy z wypróżnianiem, a jednocześnie zapobiegać rozwojowi infekcji bakteryjnych w jelicie grubym.


Mąka bananowa zawiera także duże ilości magnezu i witamin z grupy B. W jej skład wchodzi też 5-hydroksytryptofan o właściwościach antydepresyjnych. Taki produkt jest polecany w przypadku alergików, a także osób, które eliminują ze swojej diety gluten i starają się utrzymać zdrowy sposób żywienia.

Czy warto włączyć mąkę bananową do swojej diety?

Mąka bananowa jest ciekawym wyborem dla osób uczulonych na gluten. Dzięki niej można przygotować wiele popularnych dań bez negatywnego wpływu na organizm. Jest ona doskonałym uzupełnieniem również klasycznej diety. Z tego powodu warto spróbować tego produktu, na przykład poprzez przygotowanie różnego rodzaju ciast czy nawet chleba.


Mąka bananowa jest jednak dość droga. Do jej stworzenia wykorzystuje się zielone banany, które są odpowiednio suszone. To właśnie dlatego niezbędna jest dość duża liczba owoców, czasem nawet osiem razy większa niż uzyskana masa mąki. Warto jednak mieć ją w swojej kuchni ze względu na cenne właściwości, w tym także niski indeks glikemiczny. Po spożyciu posiłków z jej wykorzystaniem można na dłużej pozostać nasyconym.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Skromne, żółte kwiaty cieszą oko i zdumiewają bogactwem właściwości. Nic więc dziwnego, że w farmakologii...
CZYTAJ
Zboża stanowią podstawę piramidy żywienia. Są niezbędnym elementem jadłospisu, ponieważ stanowią główne źródło błonnika pokarmowego....
CZYTAJ
Każdy produkt ma nieco inny indeks glikemiczny. Dieta o niskim współczynniku jest wskazana w przypadku...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia