2023-07-27
Porady

Marchew – właściwości, wskazania i przeciwwskazania do jej spożywania

Marchew to warzywo korzeniowe powszechnie uprawiana na całym świecie ze względu na swoje zdrowotne korzyści i wszechstronne zastosowanie w kuchni. Chociaż najbardziej znane są pomarańczowe marchewki, są one dostępne w wielu różnych kolorach, takich jak fioletowy, czerwony, biały i żółty. Kolor marchewki zależy od typu antyoksydantów, które dominują w danym warzywie. Na przykład, pomarańczowe marchewki są bogate w beta-karoten, który jest przekształcany w organizmie w witaminę A. Marchewki są bardzo bogate w beta-karotenie, co jest ważne dla zdrowia oczu. Są także źródłem innych ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy K i C, błonnik, potas i mangan. Marchewki są niskokaloryczne, a większość ich kalorii pochodzi z węglowodanów. Marchewki mogą być spożywane surowe jako przekąska lub dodatek do sałatek, gotowane jako składnik zup i gulaszów, pieczone jako dodatek do dań głównych lub używane w wypiekach, takich jak ciasto marchewkowe. Regularne spożywanie marchewki może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa zdrowia oczu, wsparcie układu immunologicznego, poprawa trawienia i ochrona przed niektórymi typami nowotworów.

 Marchewka
Spis treści

Marchew - przegląd odmian i charakterystyka

Marchew to popularne warzywo korzeniowe, które jest dostępne w wielu różnych odmianach. Każda z nich ma nieco inną wielkość, kształt, kolor i smak.

 • Nantes to jedna z najpopularniejszych odmian marchwi, znana ze swojego słodkiego smaku i kształtu - średniej wielkości, cylindryczne, z zaokrąglonymi końcami. Idealna do spożycia na surowo, gotowania, pieczenia czy smażenia.
 • Imperator to długa i wąska odmiana z ostro zakończonym korzeniem. Jest to ulubiona odmiana wielu producentów ze względu na jej wysoką tolerancję na różne warunki glebowe. Imperator jest zazwyczaj używany do przetwórstwa, ale jest również doskonały do pieczenia.
 • Chantenay to krótsza, szersza odmiana marchwi, która ma słodki, intensywny smak. Ta odmiana dobrze rośnie w cięższych glebach, gdzie inne odmiany mogą mieć trudności. Chantenay jest doskonałe do gotowania i pieczenia.
 • Danvers - ta odmiana ma klasyczny kształt marchwi, jest długa i zwęża się ku dołowi. Marchewki Danvers są odporne na choroby i dobrze rosną w większości gleb. Są one często używane w przetwórstwie i do gotowania. 
 • Mini marchewki są małe, słodkie i często sprzedawane bez liści. Są idealne do jedzenia na surowo jako przekąska. Wiele "baby" marchewek to tak naprawdę normalnej wielkości marchewki, które zostały przetworzone do mniejszego rozmiaru. 
 • Fioletowe marchewki są odmianami starszymi niż pomarańczowe marchewki i mają unikalny, ziemisty smak. Są one również pełne antyoksydantów i nadają kolor potrawom.
 • "Tęczowe" marchewki to zazwyczaj mieszanka różnych odmian marchwi o różnych kolorach, w tym białych, żółtych, pomarańczowych i fioletowych. Są one idealne do dodania koloru i różnorodności do posiłków. Każda z tych odmian ma swoje unikalne właściwości i zastosowania, co czyni marchew niezwykle wszechstronnym warzywem, którym można cieszyć się na wiele różnych sposobów.

Profil odżywczy marchwi

Marchew jest znana ze swojego bogactwa w składnikach odżywczych. Jedna średniej wielkości marchew dostarcza (około 61 gramów):

 • Kalorie: 25
 • Węglowodany: 6 gramów
 • Białko: 0,5 gramów
 • Tłuszcz: 0,1 gramów
 • Błonnik: 1,7 gramów
 • Witamina A: 10400 IU (ok. 210% zalecanego dziennego spożycia)
 • Witamina K: 8,1 mcg (ok. 10% zalecanego dziennego spożycia)
 • Witamina C: 3,6 mg (ok. 6% zalecanego dziennego spożycia)
 • Potas: 195 mg (ok. 4% zalecanego dziennego spożycia)
 • Witamina B6: 0,1 mg (ok. 4% zalecanego dziennego spożycia)
 • Mangan: 0,1 mg (ok. 4% zalecanego dziennego spożycia)

Marchewki są szczególnie znane ze swojej zawartości witaminy A, która jest niezbędna dla zdrowia oczu. Dostarczają również błonnika, który pomaga w trawieniu, i potasu, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania serca i mięśni. Chociaż marchewki są niskokaloryczne, zawierają niewielkie ilości cukrów, które nadają im słodki smak. Są też doskonałym źródłem wielu innych witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Należy pamiętać, że te wartości mogą się różnić w zależności od wielkości marchewki, odmiany i warunków uprawy.

Właściwości zdrowotne marchwi

Marchew posiada wiele właściwości zdrowotnych, które wynikają z bogactwa zawartych w niej składników odżywczych.

 • Wsparcie dla zdrowia oczu: marchew jest szczególnie znana ze swojej zawartości beta-karotenu, przeciwutleniacza, który organizm przekształca w witaminę A. Witamina A jest niezbędna dla zdrowia oczu, a niedobory mogą prowadzić do zaburzeń widzenia.
 • Poprawa zdrowia skóry: marchew dostarcza antyoksydantów, które mogą pomóc w ochronie skóry przed szkodliwymi działaniem wolnych rodników, które mogą prowadzić do starzenia się skóry. 
 • Wsparcie dla układu odpornościowego: marchewki są źródłem witaminy C, która jest niezbędna do produkcji białych krwinek, które walczą z infekcjami.
 • Zdrowie serca: błonnik w marchwiach może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi, co może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Zawarty w marchwi potas również pomaga regulować ciśnienie krwi.
 • Zdrowie przewodu pokarmowego: marchewki są bogate w błonnik, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Regularne spożywanie błonnika może pomóc w zapobieganiu zaparciom i wspieraniu zdrowia jelit.
 • Profilaktyka antynowotworowa: spożywanie warzyw bogatych w beta-karoten, takich jak marchew, może obniżyć ryzyko niektórych typów raka, w tym raka piersi i raka płuc.
 • Wsparcie dla zdrowia mózgu: antyoksydanty zawarte w marchwi mogą pomóc chronić mózg przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, które mogą prowadzić do zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia marchwi mogą być związane z dietą bogatą w różne warzywa i owoce, a nie tylko marchew. Ważne jest zatem dążenie do zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia.

Najzdrowsze metody przygotowania marchwi

Marchew można przygotować na wiele zdrowych sposobów, które pozwalają na zachowanie jej wartości odżywczych. Jeden z najzdrowszych sposobów na spożywanie marchwi to jej jedzenie na surowo jako przekąskę lub dodatek do sałatek. Surowa marchew zachowuje większość swoich składników odżywczych, w tym błonnik. Gotowanie marchwi może pomóc w łatwiejszym przyswajaniu niektórych składników odżywczych, takich jak beta-karoten. Najlepiej gotować marchew na parze lub w małej ilości wody, aby zminimalizować utratę składników odżywczych. Pieczenie marchwi koncentruje jej naturalną słodycz, a jednocześnie zachowuje większość składników odżywczych. Pieczone marchewki można podawać jako dodatek do dania głównego lub jako zdrową przekąskę. Sok z marchwi to smaczny sposób na dostarczenie wielu składników odżywczych zawartych w marchwi. Jednak należy pamiętać, że proces wyciskania soku usuwa błonnik, co może sprawić, że sok będzie mniej sycący niż jedzenie całych marchewek. Marchew można również dodać do wielu zdrowych dań, takich jak gulasze, zupy, sałatki czy smoothies.

Przeciwwskazania do jedzenia marchwi i potencjalne skutki uboczne

Chociaż marchew jest generalnie bezpieczna i ma wiele korzyści zdrowotnych, istnieją pewne potencjalne przeciwwskazania i skutki uboczne wynikające z jej spożywania.

 • Alergia na marchew: choć jest to stosunkowo rzadkie, niektóre osoby mogą być alergiczne na marchew. Objawy mogą obejmować swędzenie, wysypkę, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy lub ust, a w skrajnych przypadkach, wstrząs anafilaktyczny.
 • Karotenemia: zbyt duże spożycie marchwi lub innych pokarmów bogatych w beta-karotenem może prowadzić do karotenemii, stanu, który powoduje żółtawe zabarwienie skóry. Choć jest to zazwyczaj nieszkodliwe i ustępuje po ograniczeniu spożycia beta-karotenu, może to być zaskakujące dla niektórych osób.
 • Interakcje z lekami: marchew zawiera dużo witaminy K, która pomaga w krzepnięciu krwi. Duże ilości marchwi mogą zakłócić efekty leków przeciwzakrzepowych.

Mimo tych potencjalnych przeciwwskazań i skutków ubocznych, dla większości ludzi marchew jest zdrowym dodatkiem do diety. Jak zawsze kluczem jest umiar i zróżnicowanie diety.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Właściwości lecznicze kapusty od wieków są wykorzystywane w medycynie tradycyjnej w przypadku leczenia stanów zapalnych...
CZYTAJ
Cykorię albo się kocha, albo stroni się od niej z daleka. Jedni uważają to warzywo...
CZYTAJ
Kukurydza jest jednym z najważniejszych uprawnych zbóż na świecie. Kukurydza jest niezwykle zróżnicowana pod względem odmian...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia