• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-07-04
Dolegliwości i choroby

Neuropatia cukrzycowa: przyczyny, objawy i metody leczenia

W cukrzycy, nadmiar glukozy w krwi może uszkodzić małe naczynia krwionośne, które zasilały nerwy. W rezultacie nerwy stają się słabe lub umierają, co prowadzi do neuropatii. Neuropatia cukrzycowa jest poważnym powikłaniem cukrzycy, które dotyka około połowy osób z tą chorobą. Jest to rodzaj uszkodzenia nerwów, które najczęściej dotyka kończyny dolne, ale może wpływać na różne części ciała.

 Jak diagnozowana jest neuropatia cukrzycowa?
Spis treści

Typy i objawy neuropatii cukrzycowej

Neuropatia cukrzycowa jest zespołem uszkodzeń nerwowych wywołanych cukrzycą. Istnieje kilka typów neuropatii cukrzycowej, z których każda dotyczy różnych części ciała i ma unikalne objawy.

 • Neuropatia obwodowa jest najczęstszą formą neuropatii cukrzycowej. Zazwyczaj wpływa na stopy i nogi, ale może również dotyczyć rąk i ramion. Objawy obejmują ból, mrowienie, drętwienie, utratę czucia oraz problemy z koordynacją i równowagą.
 • Neuropatia autonomiczna dotyczy nerwów kontrolujących układ trawienny, układ sercowo- naczyniowy, pęcherz moczowy, potliwość i funkcje seksualne. Objawy mogą obejmować nudności, wymioty, biegunkę lub zaparcia, problemy z trawieniem, zaburzenia rytmu serca, problemy z oddawaniem moczu, impotencję u mężczyzn, a u kobiet problemy z pożądaniem seksualnym i odpowiedzią na bodźce seksualne.
 • Neuropatia proksymalna zazwyczaj dotyczy nerwów w udach, biodrach, pośladkach lub ramionach. Zwykle zaczyna się nagle i jest powiązana z silnym bólem.
 • Neuropatia ogniskowa (mononeuropatia) dotyczy pojedynczego nerwu, zwykle w twarzy, tułowiu lub nodze, i jest związana z bólem i nagłym osłabieniem nerwów. Najczęstsze formy to zespół cieśni nadgarstka i porażenie Bella.

Główne przyczyny neuropatii cukrzycowej

Neuropatia cukrzycowa jest spowodowana długotrwałym nadmiarem glukozy (cukru) we krwi, co prowadzi do uszkodzenia nerwów w różnych częściach ciała. Przyczyny tego uszkodzenia są złożone i obejmują: wysoki poziom glukozy we krwi, czynniki genetyczne, czynniki metaboliczne, styl życia oraz inne powiązane warunki zdrowotne.

 • Nadmierna glukoza we krwi może uszkodzić zarówno ściany naczyń krwionośnych dostarczających tlen i składniki odżywcze do nerwów, jak i same nerwy. Długotrwałe niewłaściwe zarządzanie cukrzycą i utrzymywanie wysokiego poziomu glukozy we krwi mogą prowadzić do rozwoju neuropatii cukrzycowej.
 • Niektóre osoby mogą być genetycznie predysponowane do rozwoju neuropatii cukrzycowej. Choć genetyka nie jest bezpośrednią przyczyną, może zwiększać ryzyko wystąpienia neuropatii u osób z cukrzycą. 
 • Oprócz wysokiego poziomu cukru, inne czynniki metaboliczne mogą przyczyniać się do neuropatii cukrzycowej. Długoletnia cukrzyca, niski poziom insuliny, niezdrowa dieta, wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi mogą zwiększać ryzyko.
 • Czynniki takie jak nadmierna konsumpcja alkoholu i palenie tytoniu mogą zwiększać ryzyko neuropatii cukrzycowej, ponieważ oba te czynniki mogą zaszkodzić nerwom i naczyniom krwionośnym. 
 • Ryzyko wystąpienia neuropatii cukrzycowej zwiększają również niektóre warunki zdrowotne, takie jak np. choroby nerek.

Jak diagnozowana jest neuropatia cukrzycowa

Diagnozowanie neuropatii cukrzycowej zwykle obejmuje szereg kroków, a pierwszymi z nich jest szczegółowy wywiad medyczny oraz badanie fizykalne.

 • Podczas wywiadu medycznego lekarz może zapytać o objawy, historię cukrzycy i innych chorób, styl życia, dietę, a także leki, które pacjent przyjmuje.
 • Badanie fizykalne może obejmować badanie tętna w nogach, sprawdzenie odczucia w nogach i stopach za pomocą specjalnego instrumentu zwanego monofilamentem, sprawdzenie odczucia temperatury, a także sprawdzenie odruchów pacjenta. Lekarz może również przeprowadzić badanie układu nerwowego, aby sprawdzić siłę mięśni, koordynację i równowagę.
 • Mogą zostać przeprowadzone testy neurologiczne, które mogą obejmować elektromiografię (EMG) i badanie przewodnictwa nerwowego. Te testy pomagają ocenić funkcjonowanie nerwów i mięśni.
 • Lekarz może zlecić dodatkowe testy, takie jak badania krwi, aby sprawdzić poziom cukru we krwi, testy na obecność innych powiązanych schorzeń, takich jak choroby nerek, a także testy na obecność witamin i innych składników odżywczych, które mogą wpływać na funkcjonowanie nerwów.

Ponieważ objawy neuropatii cukrzycowej mogą być podobne do objawów innych schorzeń, lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny. Kluczem do skutecznej diagnozy jest szczegółowy wywiad medyczny, staranne badanie fizyczne i ścisłe śledzenie objawów pacjenta.

Metody leczenia neuropatii cukrzycowej

Leczenie neuropatii cukrzycowej ma na celu zarówno kontrolę objawów, jak i spowolnienie postępu choroby. Podstawą leczenia jest kontrola poziomu cukru we krwi, aby spowolnić lub zatrzymać dalsze uszkodzenia nerwów. Może to obejmować zmiany w diecie, regularne ćwiczenia, leki na cukrzycę i regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi. Do leczenia bólu neuropatycznego stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), ale także leki przeciwdrgawkowe, takie jak gabapentyna i pregabalina (Lyrica) oraz leki przeciwdepresyjne, duloksetyna lub amitryptylina. W łagodzeniu bólu neuropatycznego pomóc mogą także metody alternatywne, takie jakakupunktura czy terapia TENS (transkutaneous electrical nerve stimulation) mogą pomóc w łagodzeniu objawów bólu neuropatycznego. Jeśli neuropatia autonomiczna wpływa na układ trawienny, konieczne może być stosowanie leków redukujących nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia.
W procesie leczenia neuropatii cukrzycowej kluczowe jest również przestrzeganie zdrowej diety, suplementacja niedostarczanych wraz z pożywieniem składników odżywczych, regularna aktywność fizyczna, utrzymywanie zdrowej masy ciała oraz unikanie używek.
Ważne jest zrozumienie, że leczenie neuropatii cukrzycowej jest indywidualne i powinno być dostosowane do konkretnych potrzeb i sytuacji pacjenta i przeprowadzane wyłącznie pod kontrolą lekarską.

Witaminy z grupy B w leczeniu i zapobieganiu neuropatii cukrzycowej

Witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego i są często badane w kontekście neuropatii cukrzycowej.

 • Witamina B1 (tiamina) jest kluczowa dla zdrowia nerwów, a jej niedobór może prowadzić do neuropatii. 
 • Witamina B6 (pirydoksyna) jest niezbędna do produkcji niektórych neuroprzekaźników, które pomagają w komunikacji między komórkami nerwowymi. Choć jej niedobór może prowadzić do neuropatii, zbyt duża dawka może również prowadzić do uszkodzeń nerwów, dlatego ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu tej witaminy.
 • Witamina B12 (kobalamina) jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a jej niedobór jest często związany z neuropatią. Suplementacja witaminą B12 może być szczególnie ważna dla osób z cukrzycą, które przyjmują metforminę, ponieważ lek ten może obniżać poziom witaminy B12.

Witaminy z grupy B mogą pomóc w leczeniu i zapobieganiu neuropatii cukrzycowej, ale zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed rozpoczęciem suplementacji. Możliwe są interakcje z lekami oraz potencjalne skutki uboczne związane z nadmiernym spożyciem niektórych witamin z grupy B.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Zespół Edwardsa, inaczej trisomia 18, to rzadkie zaburzenie genetyczne spowodowane obecnością dodatkowego chromosomu 18 w komórkach...
CZYTAJ
Witaminy z grupy B to grupa ośmiu rozpuszczalnych w wodzie witamin, które odgrywają kluczową rolę w...
CZYTAJ
Neuropatia to stan, w którym dochodzi do uszkodzenia jednego lub więcej nerwów, często prowadzący do utraty...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia