Legalna apteka
2022-08-18
Zdrowa skóra i uroda

Ochrona słoneczna: SPF, UVA i UVB. Co oznaczają te skróty?

Chcesz na długo zachować młody wygląd? W takim razie musisz sporo uwagi poświęcić nie tylko pielęgnacji, ale też ochronie skóry. Światło słoneczne jest niezbędne człowiekowi do życia, jednak intensywne promieniowanie ma zgubny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na urodę. Wyjaśniamy, co oznaczają enigmatyczne skróty pojawiające się na opakowaniach kosmetyków ochronnych.

 Kosmetyk z jakim SPF wybrać?
Spis treści

SPF – co to takiego?

SPF to skrót od Sun Protection Factor. Jest to oznaczenie, które umieszcza się na kosmetykach produkowanych w różnych zakątkach świata – tak aby każdy, gdziekolwiek będzie, mógł świadomie wybrać produkt chroniący go przed słońcem.


Symbol ten informuje o tym, w jakim stopniu dany krem czy balsam chroni skórę przed promieniami UVB, a w efekcie przed poparzeniem. Wartość SPF dość precyzyjnie wskazuje, o ile razy dłużej możesz opalać się po zastosowaniu kosmetyku w stosunku do tego, kiedy nie nałożyłbyś go na ciało.


To, na jak długo określony produkt ochroni cię przed promieniowaniem UVB, zależy również od specyfiki twojej skóry. MED – z angielskiego Minimal Erythemal Dose – to minimalna ilość promieniowania, która wywołuje rumień. Wartość ta jest inna dla każdego człowieka. Aby dowiedzieć się, ile czasu balsam będzie zabezpieczał cię przed UVB, musisz:

  • przeanalizować, po ilu minutach opalania się bez wcześniejszego zastosowania kosmetyku występuje u ciebie rumień;
  • pomnożyć tę wartość przez liczbę znajdującą się przy symbolu SPF umieszczonym na opakowaniu kremu czy balsamu.

Jeśli bez zastosowania kosmetyku możesz opalać się ok. 30 minut, zanim pojawi się rumień, to po nałożeniu specyfiku z filtrem 15, czas ten wydłuży się do 450 minut. Stanie się jednak tak tylko wtedy, kiedy na twojej skórze znajdzie się gruba, starannie rozprowadzona warstwa kremu.

Kosmetyk z jakim SPF wybrać?

Zanim wybierzesz odpowiedni kosmetyk ochronny, przyjrzyj się swojej skórze. Osoby, które mają bardzo jasną karnację, powinny używać innych specyfików niż te z ciemniejszą cerą. Rodzaj skóry klasyfikuje się ze względu na jej fototyp:

  • fototyp I – to osoby z rudymi włosami i śnieżnobiałą, bladą cerą. Powinny one zawsze wybierać kosmetyki z SPF 50+;
  • fototyp II – to północnoeuropejski typ urody. Takie osoby mają jasną cerę, włosy koloru blond lub jasnobrązowego. Zaleca się, aby stosowały one kremy ochronne z filtrem SPF wynoszącym minimum 50;
  • fototyp III – taką skórę mają mieszkańcy środkowej Europy. Mają oni zwykle brązowe, jasnobrązowe lub blond włosy i delikatnie śniadą cerę. Ich skórze służy stosowanie kosmetyków z SPF 20 i więcej;
  • fototyp IV – to typ południowoeuropejski. Skóra takich osób jest brązowa lub jasnobrązowa, a oczy ciemne. Wystarczy, aby stosowały one kosmetyki z SPF 15.

Skórę rdzennych mieszkańców Azji i Afryki zalicza się do fototypu V lub VI. Jest ona odporna na poparzenia słoneczne.

Co oznaczają skróty UVA i UVB?

UVA i UVB to dwa rodzaje promieniowania ultrafioletowego, które docierają na Ziemię. Mają one inny wpływ na skórę:

• UVB – litera B oznacza Burn, czyli poparzenie. Jest to promieniowanie, które przenika w głąb naskórka i skóry właściwej. Jest ono odpowiedzialne zarówno za opaleniznę, jak i za oparzenia; • UVA – litera A znajdująca się w tym skrócie oznacza Aging – starzenie. Jest to długa fala promieniowania ultrafioletowego, które dociera do tkanek podskórnych. Powoduje ona niszczenie włókien kolagenowych, a w efekcie szybsze starzenie się skóry, przebarwienia oraz jest przyczyną nowotworów.

Jak bezpiecznie się opalać?

Opalanie się może być przyjemnością, ale wystawiając ciało na ekspozycję promieniowania UVA i UVB, należy zachować zdrowy rozsądek. Po pierwsze obficie nakładaj na skórę kosmetyki ochronne z SPF ok. 30 minut przed plażowaniem. Po drugie Ich aplikację powtarzaj co 2 godziny.


Jeśli twoja cera jest bardzo jasna, masz włosy w kolorze blond lub rude, nie powinieneś opalać się jednorazowo dłużej niż 10 minut. Natomiast jeżeli twoja karnacja jest śniada, możesz bezpiecznie plażować przez nawet pół godziny.


Opalaj się świadomie, z głową i z umiarem. Wybieraj kosmetyki ochronne z SPF dopasowanym do rodzaju twojej skóry, a unikniesz przykrych konsekwencji kontaktu z promieniami słonecznymi.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Co roku, przed rozpoczęciem sezonu letniego, wiele osób zastanawia się, czy warto sięgać po preparaty...
CZYTAJ
Oparzenia słoneczne latem zagrażają na każdym kroku. Zaczerwienienia, podrażnienia i ból to problem, z którym...
CZYTAJ
Uczulenie na słońce to potoczna nazwa, obejmująca swoim zakresem wszelkiego rodzaju fotodermatozy - czyli schorzenia...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia