• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2020-07-08
Zdrowa skóra i uroda

Oparzenia słoneczne - sposoby, które złagodzą ich skutki

Oparzenia słoneczne latem zagrażają na każdym kroku. Zaczerwienienia, podrażnienia i ból to problem, z którym zmagamy się bardzo często - nie tylko w sezonie wakacyjnym. To, w jakim stopniu narażeni jesteśmy na oparzenia słoneczne, zależy również od naszej karnacji - osoby o jasnej cerze znacznie szybciej będą odczuwać przykre skutki poparzeń. 


Pamiętaj - zdarza się, że nawet chwilowa nieuwaga powoduje oparzenia słoneczne. Dziś zatem przygotowaliśmy garść porad, co robić, gdy nie uda się nam na czas zabezpieczyć przed słońcem i jakie sposoby na oparzenia słoneczne sprawdzają się najlepiej.

 Skuteczne sposoby na oparzenia słoneczne
Spis treści

Czy to już objawy oparzenia słonecznego?

Zaczerwienienie i pieczenie skóry to pierwsze objawy oparzenia słonecznego. Pamiętaj, że mogą się one pojawić nawet po kilkunastu godzinach.

Poparzona skóra oprócz tego:

 • boli;
 • wykazuje zwiększoną wrażliwość na dotyk;
 • w kolejnych stadiach może pokryć się pęcherzami.

Jeśli zaobserwujesz u siebie te objawy, nie czekaj – sięgnij po sprawdzone sposoby. Ukojenie przyniosą zarówno receptury, które nie wymagają wizyt w aptece, jak i różnorodne środki farmakologiczne. 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Jeśli pojawiły się u ciebie oparzenia słoneczne, możesz poradzić sobie z nimi przy pomocy domowych sposobów. 

 • Przygotuj okłady z ręcznika nasączonego chłodną (ale nie lodowatą!) wodą.
 • Nałóż na zaczerwienione miejsca napęczniałe od wody płatki owsiane.
 • Stosuj kompresy z plasterków surowych ziemniaków, ogórków czy nawet pomidorów.
 • Oparzoną skórę smaruj również miodem.
 • Aplikuj na ciało chłodną maślankę, kefir lub jogurt.

Sprawdź jednak, czy oparzeniom nie towarzyszą pękające pęcherze. Tego typu kompresy nakładaj zatem wyłącznie wtedy, gdy twoja zewnętrzna warstwa skóry nie została naruszona.

Jeśli decydujesz się na stosowanie domowych sposobów na oparzenia słoneczne, pamiętaj o umiarze. Unikaj bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Przyjmuj odpowiednie ilości płynów - poparzona skóra jest bowiem znacznie odwodniona. Czas na powietrzu spędzaj głównie w zacienionych miejscach. Przestrzegaj tych kilku podstawowych zasad, dzięki którym z łatwością zregenerujesz uszkodzony naskórek.

Apteczne środki na oparzenia słoneczne Nie musisz stosować wyłącznie domowych sposobów.

Skuteczne działanie wykażą środki farmakologiczne, które mają w składzie pantenol, alantoinę oraz aloes - one odpowiadają za regenerację naskórka oraz przynoszą ulgę. Co na oparzenia słoneczne sprawdzi się zatem najlepiej?

 • Maści takie jak Fenistil
 • lekkie lotiony;
 • żele chłodzące z ekstraktem z aloesu;
 • maści łagodzące z dodatkiem witaminy A i/lub E;
 • delikatne pianki;
 • plastry chłodzące oraz hydrokoloidowe.

Jeśli nie wiesz, jakie preparaty na oparzenia słoneczne przyniosą ci największą ulgę, skorzystaj z porady farmaceuty. Dzięki temu będziesz mógł wybrać środki łagodzące podrażnienia, zaczerwienienia oraz ból w pełni dostosowane do twoich potrzeb.

Oparzenia słoneczne - czego nie robić?

Warto mieć także świadomość, czego absolutnie nie wolno robić, gdy zmagasz się ze skutkami oparzeń słonecznych. 

 • Nie stosuj ciężkich balsamów natłuszczających - warstwa takiego kosmetyku uniemożliwi skórze oddanie ciepła.
 • Nie wykonuj okładów z lodowatej wody - unikniesz szoku termicznego. 
 • Nie przekłuwaj pęcherzy na ciele, jeśli już się pojawią - tworzą dodatkową warstwę ochronną.

Nieodpowiednia pielęgnacja podrażnień przyniesie bowiem odwrotny efekt od zamierzonego.

Oparzenia słoneczne a udar cieplny

Z większością oparzeń słonecznych można sobie z łatwością poradzić, jeśli nawadniasz organizm, unikasz słońca i stosujesz domowe lub apteczne środki łagodzące. Niekiedy jednak zbyt długa ekspozycja na słońce może doprowadzić do udaru cieplnego. Objawy, które powinny wzbudzić wzmożoną czujność to:

 • bóle i zawroty głowy;
 • dreszcze;
 • przyspieszony puls;
 • nudności i wymioty;
 • omdlenia;
 • wysoka gorączka.

Jeżeli je zaobserwujesz, skorzystaj z natychmiastowej pomocy lekarskiej - zadzwoń po karetkę lub jedź na pogotowie. Poza tym jak najszybciej znajdź zacienione miejsce, kontroluj temperaturę ciała oraz schładzaj czoło kompresami, by ograniczyć skutki spowodowane przez oparzenia słoneczne. Pierwsza pomoc ma największe znaczenie!

Pamiętaj, że nasz organizm nie lubi zbyt intensywnego obcowania ze słońcem. Nawet pozornie piękna opalenizna jest niczym innym jak objawem uszkodzenia skóry. Latem szczególnie dbajmy więc o siebie - wybierajmy przewiewne fasony ubrań, nośmy kapelusze i obowiązkowo stosujmy kremy z filtrem! Dzięki świadomej profilaktyce możemy bezpiecznie chwytać endorfiny i czerpać ze pięknej pogody to, co najlepsze!


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Jedną z częstych dolegliwości, na którą narażeni jesteśmy przez całe życie są oparzenia. Pierwsza pomoc...
CZYTAJ
Oparzenia to uszkodzenia skóry, do których dochodzi pod wpływem działania bardzo wysokiej temperatury. Można ich...
CZYTAJ
Co roku, przed rozpoczęciem sezonu letniego, wiele osób zastanawia się, czy warto sięgać po preparaty...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia