Legalna apteka
2022-08-11
Dolegliwości i choroby

Paradontoza. Czym jest i jak się objawia?

Paradontoza jest poważną chorobą przyzębia, którą wiele osób bagatelizuje. Niepodjęcie odpowiednich działań w porę może skutkować nie tylko nadwrażliwością zębów czy krwawieniem dziąseł, ale nawet… chorobami serca i stawów. Poznaj jej najważniejsze objawy i dowiedz się, jak z nią skutecznie walczyć.


Statystyki pokazują, że paradontoza jest drugą – zaraz po próchnicy – chorobą dotykającą jamę ustną. Nieleczona, prowadzi do utraty zębów, a nawet innych problemów zdrowotnych.

 Jakie są objawy paradontozy?
Spis treści

Paradontoza, czyli co?

Paradontoza (inaczej – zapalenie przyzębia) jest chorobą infekcyjną, która dotyka tkanki przyzębia. Wpływ na jej rozwój ma wiele czynników, wśród których na pierwszym miejscu wymienia się nieprawidłową higienę jamy ustnej. Niedokładne oczyszczanie zębów prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego.

Choroba przyzębia dotyczy przede wszystkim osób powyżej 35-40. roku życia, a ryzyko jej wystąpienia zwiększa się w przypadku:

 • palenia papierosów,
 • wahań hormonalnych,
 • chorób, np. cukrzycy, zaburzeń odporności.

Jakie są objawy paradontozy?

Paradontoza jest chorobą, która rozwija się fazami. Pierwsze objawy mogą być trudne do wychwycenia, a im wcześniej schorzenie zostanie rozpoznane, tym mniejsze spustoszenie poczyni.


Jeśli chodzi o początkowe objawy paradontozy, twoją uwagę powinny zwrócić m.in.:

 • odsłonięte szyjki zębowe,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • zaczerwienienie i obrzęk dziąseł.

Z czasem może pojawić się krwawienie – zarówno samoistne, jak i pojawiające się podczas szczotkowania uzębienia. Dochodzi także do tworzenia się tzw. kieszonek dziąsłowych – zwiększona przestrzeń między tkankami przyzębia a zębem stanowią doskonałą „kryjówkę” dla resztek pokarmowych będących pożywką dla bakterii.


Paradontoza w stadium zaawansowanym będzie objawiać się ruchomością zębów i ich przemieszczaniem się. Może także pojawić się ropna wydzielina.

Rozpoznanie paradontozy – na czym polega?

W rozpoznaniu paradontozy pomocne będzie zdjęcie pantomograficzne, które uwidacznia ewentualne ubytki kośćca. Stomatolog wykonuje również dodatkowe oględziny, wykorzystując do tego celu zaawansowane narzędzia, np. cyfrowe sondy.

Jak wygląda leczenie paradontozy?

Leczenie paradontozy zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby.

 • Wczesny etap choroby przyzębia

Gdy udało się wychwycić początek paradontozy, zwykle wystarczy dokładnie usunięcie kamienia nazębnego. Ponadto koniecznością może okazać się zabezpieczenie odsłoniętych szyjek zębowych. To wszystko pozwoli na zahamowanie postępowania choroby.

 • Zaawansowana paradontoza

W przypadku, gdy doszło do powstania kieszonek dziąsłowych, stomatolog może wykonać kiretaż otwarty / zamknięty. Są to zabiegi przeprowadzane w celu usunięcia ziarniny zapalnej oraz skupisk bakterii. Niekiedy zachodzi konieczność oczyszczenia powierzchni korzenia, a także uzupełnienie ubytków kostnych.


U pacjentów, u których doszło do powstania wielu ropni przyzębnych lub rozwoju martwiczych chorób przyzębia, koniecznością może okazać się antybiotykoterapia. Nie zaleca się natomiast podawania antybiotyków rutynowo.

Paradontozie można zapobiec

Chociaż paradontoza jest często występującą chorobą – określaną nawet mianem społecznej – można jest uniknąć. Podstawą jest prawidłowa higiena jamy ustnej. O czym zatem pamiętać?

 • Szczotkuj zęby co najmniej 2 razy dziennie. Jednak jeśli to możliwe, rób to częściej.
 • Oczyszczaj przestrzenie międzyzębowe odpowiednią nicią dentystyczną. Co ważne – rób to prawidłowo.
 • Regularnie usuwaj kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym. Skaling skutecznie likwiduje płytkę powstającą na skutek nagromadzenia osadów.
 • Systematycznie poddawaj się dodatkowym zabiegom higienizacyjnym u dentysty, np. piaskowaniu, fluoryzacji.
 • Szybko reaguj na powstające ubytki, np. próchnicę.

Pamiętaj! Paradontozy nie można wyleczyć domowymi sposobami. Jeśli więc chcesz uniknąć interwencji chirurgicznej, koniecznością jest profilaktyka. I w tym przypadku potwierdza się powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest to nie tylko mniej kosztowne, ale i bardziej komfortowe.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Objawy próchnicy u dorosłych (a także u dzieci) w początkowej fazie nie są dla wielu...
CZYTAJ
Piękny, biały, jasny uśmiech to marzenie wielu osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dbając...
CZYTAJ
Kamień nazębny to widoczny gołym okiem zmineralizowany osad, który powstaje w obrębie zębów (a zwłaszcza...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia