• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2023-07-12
Porady

Pieprznik jadalny, jak bezpiecznie zbierać kurki i efektywnie je wykorzystywać

Kurka to popularny i ceniony grzyb jadalny. Jej charakterystycznym elementem jest lejkowaty kształt kapelusza, który jest żółty lub żółtopomarańczowy. W Polsce można je znaleźć od czerwca do października, głównie w lasach liściastych i iglastych. Miąższ kurki jest biały, o specyficznym przyjemnym zapachu i ostrym smaku. Kurki są bardzo cenione w kuchni za ich wyraźny, pieprzny smak i wszechstronność. Mogą być smażone, duszone, pieczone lub używane do przygotowywania sosów, zup i innych potraw.

 Wartości odżywcze kurek leśnych
Spis treści

Charakterystyka i wygląd pieprznika jadalnego

Pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius), znany również jako kurka, to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych grzybów jadalnych. Kapelusz kurki ma średnicę od 2 do 10 cm, początkowo jest półkulisty, później staje się wklęsły, z czasem nabiera kształtu lejkowatego. Jego powierzchnia jest gładka, a barwa może wahać się od jasnożółtej do pomarańczowej. Brzegi kapelusza są często faliste lub nieregularne. Kurki nie mają typowych blaszek, jak wiele grzybów. Zamiast tego, pod kapeluszem są fałdki, które są grubsze i bardziej rozdzielone niż typowe blaszki. Fałdki te są pomarańczowo-żółte i zbiegają na trzon. Trzon jest mocny, pełny, o wysokości 2-7 cm i średnicy 1-2 cm. Jego kolor może być taki sam jak kapelusza lub nieco jaśniejszy. Nie posiada pierścienia. Miąższ kurek jest biały lub lekko żółtawy, o przyjemnym zapachu i pieprznym, korzennym smaku.

Wartości odżywcze kurek leśnych

Grzyby, w tym kurki (pieprznik jadalny), są znane z ich wartości odżywczych. Są niskokaloryczne, a jednocześnie dostarczają wielu ważnych składników. Kurki są bogatym źródłem błonnika, który pomaga w trawieniu i może przyczynić się do utrzymania zdrowia jelit. Są również dość bogate w potas, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego. Dodatkowo, zawierają witaminę D, która jest niezbędna dla zdrowych kości i zębów. Skład odżywczy może nieznacznie się różnić w zależności od warunków wzrostu grzybów, a także od metody ich przygotowania. Ważne jest też, aby spożywać grzyby w umiarkowanych ilościach, ponieważ niektóre gatunki mogą zawierać naturalnie występujące substancje toksyczne, które mogą gromadzić się w organizmie w dużych ilościach.

Gdzie szukać kurek?

Kurki, czyli pieprzniki jadalne, to grzyby, które preferują wilgotne, umiarkowane klimaty i zazwyczaj rosną w lasach. Są to grzyby mykoryzowe, co oznacza, że żyją w symbiozie z drzewami, przede wszystkim z dębami, bukami, sosnami i świerkami.

 • Kurki często można znaleźć w lasach mieszanych lub iglastych, szczególnie tam, gdzie występują dęby, buki, sosny lub świerki.
 • Kurki lubią rosnąć w miejscach wilgotnych - w pobliżu strumieni lub innych obszarów o wilgotnej glebie. 
 • Kurki preferują gleby kwasowe. W takich miejscach często rosną borówki i mchy, które również preferują kwasowe warunki.
 • Kurki często rosną pod roślinami, które zapewniają im trochę cienia i pomagają utrzymać wilgotną glebę.

Kurki zazwyczaj pojawiają się od czerwca do października, choć dokładny okres może się różnić w zależności od lokalnego klimatu.

Kurka a inne gatunki grzybów

Kurka, czyli pieprznik jadalny jest jednym z najbardziej cenionych grzybów ze względu na swój unikalny smak i aromat. Jednak wśród wielu różnych gatunków grzybów, istnieją także inne, które są bardzo podobne do kurek, a niektóre z nich mogą być trujące.

 • Pieprznik pomarańczowy jest bardzo podobny do kurek, ale zazwyczaj ma intensywniejszy, pomarańczowy kolor. Jest jadalny i bardzo smaczny, ale rzadko spotykany.
 • Lisówka pomarańczowa ma pomarańczowe blaszki i jest bardzo podobna do kurek. Jest jednak niejadalna i ma gorzki smak.

Zbierając grzyby trzeba być bardzo ostrożnym i nie zbierać i nie jeść grzybów, co do których nie mamy 100% pewności. Należy pamiętać również, że zbieranie grzybów wymaga odpowiedzialności - nie tylko dla swojego bezpieczeństwa (unikanie nieznanych lub potencjalnie trujących gatunków), ale także dla ochrony środowiska.

Zbieranie, czyszczenie i przechowywanie kurek

Kurki są znane i cenione wśród grzybiarzy za ich smak i wartości odżywcze. Aby móc cieszyć się ich zaletami, warto zastosować się do wskazówek dotyczących zbierania, czyszczenia i przechowywania tych grzybów.

 • Kurki należy zbierać rano lub po deszczu, kiedy grzyby są świeże i wilgotne, wybierając tylko te grzyby, które są w dobrym stanie - bez widocznych oznakami zepsucia, owadów czy pleśni.
 • Kurki czyścimy jak najszybciej po zebraniu. Można do tego użyć miękkiej szczoteczki do usunięcia brudu i resztek liści lub szybko opłukać pod bieżącą wodą. Można również przekroić grzyby na pół wzdłuż trzonu, aby upewnić się, że wewnątrz nie ma owadów.
 • Najlepiej jest spożywać świeże kurki jak najszybciej po zebraniu, ponieważ mają tendencję do szybkiego psucia się. Jeśli chcemy je przechowywać, trzymajmy je w lodówce w niehermetycznym pojemniku lub papierowym woreczku. Kurki mogą być także suszone, co jest doskonałym sposobem na długoterminowe przechowywanie. Można również zamrozić kurki, ale najpierw należy je lekko poddusić na patelni, a następnie ostudzić i zamrozić. Zamrożone grzyby najlepiej zużyć w ciągu kilku miesięcy.

Kulinarne użycie pieprznika jadalnego

Pieprznik jadalny jest jednym z najbardziej cenionych grzybów w kuchni. Wyróżnia się unikalnym smakiem i aromatem, które dodają wyjątkowego charakteru wielu potrawom.

 • Najprostszym sposobem przygotowania kurek jest smażenie na maśle z odrobiną soli i pieprzu. Taka potrawa jest prostym, ale smacznym daniem, które doskonale podkreśla naturalny smak grzybów.
 • Kurki są często wykorzystywane do przygotowywania zup, zwłaszcza kremów. Dodatkowo, możemy dodać do nich np. ziemniaki, por, śmietanę czy białe wino, co z pewnością podkreśli smak grzybów. 
 • Kurki są doskonałe do sosów, które można podawać do mięs, ryb, makaronów czy klusek. 
 • Kurki dodane do risotto czyni je wykwintną, aromatyczną potrawą. 
 • Jajecznica z kurkami to proste i szybkie danie, idealne na śniadanie.
 • Nadzienie z kurek i cebuli to smaczne urozmaicenie tradycyjnych przepisów na pierogi.
 • Kurki można też zalewać octem i przyprawami, co pozwoli cieszyć się ich smakiem przez cały rok.

Należy pamiętać, że grzyby powinny być dobrze ugotowane przed spożyciem, ponieważ niektóre mogą zawierać substancje, które są trudne do strawienia lub potencjalnie szkodliwe, jeśli są spożywane surowe.

Spożywanie kurek – potencjalne niebezpieczeństwa

Kurki, czyli pieprzniki jadalne, są grzybami uważanymi za bezpieczne do spożycia i są bardzo cenione w kuchni. Jednak aby uniknąć potencjalnego zagrożenia wynikającego z jedzenia kurek należy je odpowiednio zbierać i przygotowywać.

 • Tak jak wiele innych grzybów, kurki powinny być dobrze ugotowane przed spożyciem. Niektóre grzyby mogą zawierać naturalnie występujące substancje, które są trudne do strawienia lub potencjalnie szkodliwe, jeśli są spożywane surowe.
 • Niektóre osoby mogą być uczulone na określone gatunki grzybów, w tym na kurki. Objawy mogą obejmować dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wysypki skórne, kichanie, zaczerwienienie oczu, a nawet trudności w oddychaniu.
 • Grzyby, w tym kurki, mogą absorbować zanieczyszczenia z otoczenia, w tym metale ciężkie takie jak ołów czy rtęć. Dlatego zaleca się unikanie zbierania grzybów w pobliżu ruchliwych dróg, miejsc przemysłowych lub na terenach skażonych.
 • Chociaż kurki są łatwe do zidentyfikowania dla doświadczonych grzybiarzy, mogą być mylone z innymi gatunkami, niektóre z nich mogą być trujące.
 • Grzyby, w tym kurki, mogą psuć się szybko, a zepsute grzyby mogą powodować problemy żołądkowo-jelitowe.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Lubisz kuchnię azjatycką? A może interesujesz się tradycyjną medycyną chińską? Z pewnością zauważyłeś, że często...
CZYTAJ
Maślan sodu można spotkać w wielu produktach spożywczych, np. w serach, mleku oraz kiszonej kapuście....
CZYTAJ
Borowik szlachetny, znany również jako prawdziwek, to jeden z najbardziej cenionych i popularnych grzybów jadalnych na...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia