2020-05-12
Dolegliwości i choroby

Poznaj najlepsze sposoby na nadmierną potliwość!

Wiosna i lato to pory roku, w których wielu osobom zaczyna dokuczać nadpotliwość. Głównym czynnikiem, który zdecydowanie wzmaga tę przykrą dolegliwość, jest rosnąca temperatura. Dziś chcemy przedstawić Wam kilka sposobów na pocenie się – od tych tradycyjnych, aż po te z zakresu medycyny estetycznej. Omówimy również przyczyny nadmiernej potliwości – po to, by wyeliminować ich występowanie w walce o zniwelowanie przykrego objawu. Zapraszamy do lektury! Temperatura jest wyższa – wystawieni jesteśmy na czynnik temperatury

 Sposoby na pocenie się – które są najskuteczniejsze?
Spis treści

Przyczyny nadmiernej potliwości

Generalnie nadmierna potliwość – latem, wiosną, a także podczas innych pór roku – może być spowodowana zarówno czynnikami zewnętrznymi, jak i uwarunkowaniami organizmu. Po prostu, w niektórych przypadkach genetyczne predyspozycje do zwiększonego wydzielania potu występują niezależnie od temperatury panującej za oknem lub poziomu aktywności fizycznej. W takim przypadku skutecznym rozwiązaniem problemu może okazać się usuwanie nadpotliwości w gabinecie medycyny estetycznej – o tej metodzie napiszemy natomiast w dalszej części artykułu.

Warto również pamiętać o tym, że pocenie się jest całkowicie naturalnym procesem z zakresu termoregulacji ciała – w ten sposób organizm obniża swoją temperaturę. Oprócz tego zarówno wydzielanie potu, tak jak sebum z gruczołów łojowych, ma zapewnić skórze właściwe nawilżenie, budując tym samym ochronny płaszcz hydrolipidowy.

Wśród głównych przyczyn nadmiernej potliwości, na których zniwelowanie mamy wpływ, znajdują się:

  • Nadmierne wysuszanie okolic pach, wynikające z nadmiernego stosowania antyperspirantów (na przykład w nocy) i brak odpowiedniej pielęgnacji, ukierunkowanej na nawilżanie. Takie działanie „mobilizuje” skórę do produkcji zwiększonej ilości potu i sebum;
  • częste spożywanie ostrych produktów i potraw przyprawionych w taki sposób. Osoby cierpiące z powodu nadmiernej potliwości powinny więc unikać dań, zawierających papryczkę chili, ale również dodatek rozgrzewających ziół i przypraw – goździków czy imbiru;
  • przyczyną nadmiernej potliwości jest również zwiększona masa ciała. Aby uniknąć takiego problemu, warto wiec utrzymywać prawidłową wagę;
  • potliwość może wzmagać również jedzenie mocno przetworzonej żywności w dużych ilościach. Zawiera ona dużo soli, cukru oraz tłuszczu, a organizm, starając się metabolizować te składniki pokarmowe, musi włożyć w ten proces wiele energii. Dostarczanie takich potraw na co dzień jest więc dla niego dużym wysiłkiem, którego konsekwencją jest pocenie się.


Antyperspirant przeciw poceniu – jaki będzie najlepszy?

Najpopularniejszym sposobem na nadmierną potliwość jest zastosowanie antyperspirantu. Takie produkty zawierają różne sole glinu, które – poprzez zablokowanie kanalików potowych – w efekcie ograniczają wydzielanie potu. Wokół soli glinu narosło wiele kontrowersji, dotyczących ich rzekomej szkodliwości. Prawdą jest, że substancje te mogą powodować podrażnienia, a nawet uczulać, natomiast u większości użytkowników antyperspirantów przeciw poceniu to nie nastąpi.

Jak wybrać najlepszy antyperspirant? Przede wszystkim musi on odpowiadać wymaganiom użytkownika – generalnie zapewniają one podobny poziom ochrony – różnią się natomiast zapachem i dodatkiem składników pielęgnacyjnych. Warto poszukiwać takich antyperspirantów przeciw poceniu, które mają w swoim składzie aloes, pantenol, glicerynę czy inne substancje nawilżające. Z kolei osoby z naprawdę wrażliwą skórą powinny wybierać najlepsze antyperspiranty z półki dermokosmetyków.


Skuteczne zioła na nadpotliwość

Całkowicie naturalną metodą, którą można zastosować do rozwiązania problemu nadpotliwości, są zioła na pocenie. Zazwyczaj poleca się w tym przypadku dostarczanie ich do organizmu w postaci naparów, czyli po prostu – picia herbatek. W aptekach można znaleźć specjalne mieszanki ziół na nadpotliwość, choć z powodzeniem można pomieszać susz samodzielnie, w domu. Które zioła na pocenie działają najlepiej? Wśród nich można wyróżnić:

  • szałwię, która jest tak naprawdę najskuteczniejszym ziołem na nadpotliwość;
  • pokrzywę i skrzyp polny, działające moczopędnie i regulujące gospodarkę wodną organizmu;
  • korę dębu – w tym przypadku najlepsze działanie przeciwpotne wykazuje, gdy letnim naparem przemyje się problematyczne miejsca – np. pachy, dłonie i stopy.


Bloker potu z apteki – mechanizm działania produktu

Podobnym, aczkolwiek silniejszym sposobem na pocenie się niż najlepszy antyperspirant, jest stosowanie blokerów potu. W swojej ofercie ma je m.in. firma Ziaja, Medispirant, ale również inne marki. Zasada ich działania jest taka sama jak w przypadku antyperspirantów, natomiast stężenie składnika aktywnego – soli glinu – jest w nich wyższe. Ponadto blokery potu zazwyczaj zawierają najsilniejszą odmianę wspomnianych już soli, jaką jest chlorek glinu. Stosuje się je również inaczej niż antyperspiranty – najczęściej smaruje się produktem skórę na noc, by później przez cały dzień cieszyć się uczuciem suchości i świeżości – nie tylko pod pachami! Blogery potu można bowiem stosować także na dłoniach czy stopach.


Usuwanie nadpotliwości w gabinecie medycyny estetycznej

W przypadkach, w których wyżej wymienione sposoby na nadmierną potliwość nie działają, warto rozważyć wykonanie zabiegu na nadpotliwość w gabinecie medycyny estetycznej. Na czym on polega? W obrębie skóry pod pachami (najczęściej) lub skóry stóp i dłoni (rzadziej) wstrzykuje się toksynę botulinową (czyli popularny botoks) który „usypia” gruczoły potowe, ograniczając ich aktywność do minimum. Efekty zabiegu na nadpotliwość mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy – po neutralizacji botoksu w skórze problem powraca, jednak zwykle jest mniej nasilony, niż przed poddaniem się zabiegowi.Nadmierna potliwość – latem, wiosną, a nierzadko również podczas innych pór roku – stanowi nie tylko problem estetyczny. Warto pamiętać, że może ona być objawem różnych chorób – w tym chorób nerek czy tarczycy. Gdy objawy utrzymują się długo, a żadne sposoby na pocenie nie ograniczają występowania problemu, warto udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad i zdecyduje o kierunku dalszej diagnostyki. Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Z nadmierną potliwością zmaga się około trzech procent całej populacji. Pocenie jest zwykłym procesem fizjologicznym,...
CZYTAJ
Menopauza (inaczej określana jako przekwitanie bądź klimakterium) to termin medyczny, który wzbudza niepokój u wielu...
CZYTAJ
Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że lato to czas na który czeka większość z nas....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia