2022-03-02
Zdrowa skóra i uroda

Sposoby na podrażnienia skóry - po kwasach, słońcu i w wyniku alergii

Wysuszona, szczypiąca, ściągnięta, łuszcząca się i zaczerwieniona skóra jest oznaką jej podrażnienia. Taka sytuacja może nastąpić w wyniku różnych czynników - po goleniu, po opalaniu, ale również w rezultacie kontaktu z silnymi substancjami kosmetycznymi, alergenami czy nawet po goleniu. Każdy rodzaj podrażnień ma nieco inną charakterystykę - w związku z tym zdecydowanie warto różnicować pielęgnację oraz sposoby na łagodzenie podrażnień względem ich cech szczególnych. Inaczej bowiem będziemy starać się ukoić skórę poparzoną promieniami słonecznymi, a inaczej - zaczerwienioną i piekącą po kontakcie z silnymi substancjami aktywnymi. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób skóra podrażniona może odzyskać równowagę i balans - z Twoją pomocą, w różnych okolicznościach - to zachęcamy do dalszej lektury niniejszego artykułu!

 Domowe i apteczne sposoby na łagodzenie podrażnień
Spis treści

Podrażnienie skóry od słońca - jak sobie z nimi radzić?

Podrażnienia skóry od słońca zdarzają się bardzo często i głównie są związane z poparzeniami słonecznymi - a więc uszkodzeniem skóry przez negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego. Oczywiście na takie konsekwencje kąpieli słonecznych narażone są najbardziej osoby rezygnujące ze stosowania ochrony UV w postaci kremów z filtrami. Więcej informacji o samych oparzeniach znajduje się w artykule Oparzenia słoneczne - sposoby, które złagodzą ich skutki, natomiast podstawowe działanie, jakie należy wówczas podjąć to przede wszystkim:


 • schłodzenie zaczerwienionego, bolesnego miejsca przy pomocy mokrego ręcznika lub kompresu; 
 • aplikacja na podrażnioną skórę od słońca specjalnych produktów leczniczych, przeznaczonych do tego celu - najczęściej są to żele chłodzące z kojącym aloesem lub pantenol w piance, który łagodzi podrażnienia;
 • maksymalna ochrona poparzonego miejsca od słońca i źródeł ciepła.

Warto również dodać, że nie należy smarować zaczerwienionej i podrażnionej skóry tłustymi kremami i maściami (wykluczone są także naturalne tłuszcze roślinne masło, margaryna) — warstwa okluzyjna tworząca się przy ich udziale na powierzchni skóry utrudnia bowiem oddawanie ciepła przez organizm. Nie można także przekłuwać czy naruszać ewentualnych pęcherzy - stanowią one bowiem reakcję obronną organizmu i fizycznie chronią skórę, będąc barierą izolującą ją od środowiska zewnętrznego.

Podrażnienie skóry od słońca niekiedy następuje także na skutek uczulenia na słońce - więcej o tego typu problemie piszemy w artykule Uczulenie na słońce i fotodermatozy - przyczyny, objawy, zapobieganie, do którego lektury serdecznie zachęcamy.

Alergia skórna na kosmetyki i sposoby na podrażnioną skórę twarzy

Bardzo często przyczyną podrażnienia skóry jest po prostu alergia skórna - określana również jako alergia kontaktowa, pojawiająca się w wyniku kontaktu naszego naskórka z konkretnym składnikiem zawartym w kosmetyku. Warto wiedzieć, że niektóre substancje chemiczne w perfumach, kremach, żelach pod prysznic, kosmetykach kolorowych i innych tego typu produktach mają większy potencjał uczulający niż inne. Wśród takich składników królują sztuczne zapachy, ale również konserwanty, sztuczne barwniki, zagęszczacze (substancje konsystencjotwórcze) czy środki powierzchniowo czynne i niezmywalne zwykłą wodą.

Najczęstsze objawy alergii skórnej wywołane kontaktem z konkretną substancją w kosmetyku to zaczerwieniona skóra, a także pieczenie, swędzenie, wrażenie „palenia”, a następnie silne wysuszenie skóry w miejscach, które reagowały zaczerwienieniem, uciepleniem i pieczeniem, a nawet symptomy takie, jakie daje atopowe zapalenie skóry (AZS). Co należy zrobić w takiej sytuacji, jeśli zależy nam na jak najszybszym łagodzeniu podrażnień?

 • W większości przypadków objawy alergii skórnej na kosmetyki pojawiają się tuż po kontakcie skóry z daną substancją - najpierw należy oczywiście zmyć produkt z twarzy - najlepiej dwuetapowo - na początku z wykorzystaniem tłustej substancji (olejku, masła do demakijażu), a następnie z pomocą łagodnego żelu lub emulsji do mycia twarzy, by składniki kosmetyków na pewno zniknęły z powierzchni cery;
 • skóra podrażniona w wyniku kontaktu z alergenem w kosmetyku powinna być wycierana jednorazowym ręcznikiem - należy wówczas delikatnie odsączać wodę, przykładając materiał miejsce po miejscu - w żadnym wypadku nie można trzeć dodatkowo skóry, by nie podrażnić jej jeszcze bardziej;
 • najlepszy sposób na podrażnienia skóry w wyniku alergii kontaktowej na kosmetyki to powrót do sprawdzonych, łagodnych produktów - tak zwany „reset pielęgnacyjny”. Byłoby dobrze, gdyby nie zawierały one silnych konserwantów, zapachu, a przede wszystkim - alkoholu denaturowanego, który jeszcze silniej podrażnia naskórek.

Sposoby na podrażnienia po goleniu

Podrażniona skóra po goleniu to zarówno bolączka kobiet, jak i mężczyzn. Objawy takiego podrażnienia to przede wszystkim zaczerwieniona skóra, wrastające włoski, swędzące krostki oraz pieczenie. Jakie sposoby na podrażnienia po goleniu będą w takiej sytuacji najlepsze?

 • łagodzenie podrażnień po goleniu za pomocą chłodnych okładów może w tym przypadku zdać egzamin - delikatne uczucie chłodu obkurczy naczynia krwionośne, co sprawi, że zaczerwienienie i uczucie pieczenia staną się mniej dotkliwe;
 • dobrym sposobem na podrażnienia po goleniu jest także nałożenie chłodzących, żelowych produktów, zawierających kojący pantenol, aloes lub nawilżający kwas hialuronowy;
 • skóra podrażniona po goleniu odczuje ulgę, gdy nałożysz na nią produkt przeznaczony właśnie do łagodzenia takich podrażnień - są to balsamy po goleniu, a także delikatne pianki i produkty w żelowych formułach.

Jeśli wiesz, że Twoja skóra podczas golenia zawsze reaguje podrażnieniem, przeczytaj nasz tekst Podrażnienia po depilacji - jak wyglądają i jak im zapobiegać?, w którym znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jakie działania pozwolą uniknąć podrażnień po goleniu.

Podrażnienia po kwasach i innych substancjach aktywnych - jak regenerować podrażnioną skórę?

Jeśli chodzi o kwestię podrażnień pielęgnacyjnych, to często obserwuje się podrażnienia po kwasach czy retinolu (najczęściej jest to podrażniona skóra twarzy). Są to niezwykle silne substancje, działające - między innymi - złuszczająco. Oczywiście mogą występować pod różnymi postaciami i w różnych stężeniach, ale nawet te najbezpieczniejsze i najłagodniejsze wywołują niekiedy sporo szkód.


Warto jednak zaznaczyć, że podrażniona skóra po kontakcie z kwasami czy retinolem to normalna reakcja - zależy jednak, jak podrażnienie to wygląda i jak się rozwija. Jeśli obserwujemy jedynie delikatne złuszczanie skóry (w postaci tak zwanych „suchych skórek”), a podrażnienie nie postępuje - wówczas możemy śmiało stosować kosmetyk ze składnikiem aktywnym dalej, nadal obserwując cerę. Nasz niepokój powinny wzbudzić jednak takie objawy, jak mocne zaczerwienienie skóry, jej ucieplenie, intensywne uczucie pieczenia, a nawet ból. Co robić w takiej sytuacji i jak łagodzić podrażnienia po kwasach czy po retinolu?

 • na początek odstaw produkt z substancją czynną, która spowodowała duże podrażnienia - po prostu nie używaj go więcej;
 • zmyj dokładnie pozostałości kosmetyku z twarzy - podobnie jak w przypadku reakcji alergicznej opisanej powyżej, zastosuj oczyszczanie dwuetapowe;
 • na oczyszczoną skórę nałóż kosmetyk z odbudowującymi, regenerującymi substancjami, takimi jak ceramidy, trehaloza czy peptydy. Staraj się nie pocierać skóry i nie drażnić jej mechanicznie.

Regenerującą, łagodną pielęgnację należy stosować aż do ustąpienia efektów podrażnienia po kwasach, a ewentualny powrót do stosowania silnych substancji złuszczających należy skonsultować z dermatologiem lub kosmetologiem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Botoks, czyli w nomenklaturze medycznej toksyna botulinowa lub jad kiełbasiany, to silnie toksyczna substancja wytwarzana...
CZYTAJ
Peeling do twarzy i do ciała to jeden z tych kosmetyków, których zdecydowanie nie może...
CZYTAJ
Oparzenie to jedno z rodzajów uszkodzeń skóry i jej struktur, które może powstać na skutek...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia