Legalna apteka
2022-09-22
Porady

Tulsi. Jak działa tzw. święta bazylia?

Święta bazylia (łac. Ocimum sanctum) nie jest tą, którą można znaleźć w kuchni (bazylia zwyczajna łac. Ocimum basilicum). Tulsi jest częścią bogatej kultury hinduskiej. W starożytnych tekstach ajurwedyjskich określana jest jako „niezrównana”, „lekarstwo prosto z natury” i „królowa ziół”. W Indiach jest czczona jako eliksir życia ze względu na swoje składniki i ich zastosowania religijne, lecznicze, kosmetyczne i przyprawowe. Jak działa tzw. święta bazylia? Sprawdź.

 Tulsi – wygląd i pochodzenie
Spis treści

Tulsi – wygląd i pochodzenie

Tulsi to nieduży półkrzew o bardzo aromatycznych liściach. Pochodzi z subkontynentu indyjskiego. Na dużą skalę uprawiany jest w rezerwacie Gir Wildlife i Parku Narodowym Sasan Gir w Indiach, ale rośnie również swobodnie w tropikach i ciepłych regionach Azji Południowej.


Z wyglądu bardzo przypomina bazylię zwyczajną. Ma wyprostowane, rozłożyste, bardzo owłosione gałęzie, które odchodzą od nasady łodygi. Liście eliptyczne do owalnych, zielone lub fioletowe, proste, miękkie, z ząbkowanymi brzegami i ogonkiem. Są bardzo aromatyczne. Fioletowe kwiaty pojawiają się w spiralach wzdłuż wydłużonych, groniastych kwiatostanów końcowych.

Święta bazylia w hinduizmie

W hinduizmie tulsi jest czczona jako roślinna bogini, a wszystkie jej części są uważane za święte, w tym liście, łodygi, kwiat, korzeń, nasiona i olej. Święta bazylia jest powszechnie wykorzystywana w praktykach duchowych i religijnych, zarówno w postaci surowej, jak i w postaci naparu z liści. W hinduskiej tradycji przyjęto, że żaden dom nie jest kompletny bez tej rośliny w ogrodzie lub patio. Większość wierzących Hindusów ufa przekonaniu, że tulsi może chronić dom i rodzinę przed wszelkimi nieszczęściami.


Jednak to nie wszystko. Święta bazylia uważana jest za najważniejsze zioło indyjskiej ajurwedyjskiej medycyny naturalnej. Docenia się jej składniki, które pomagają:

  • łagodzić stany zapalne i infekcje;
  • obniżać poziom cholesterolu;
  • oczyszczać organizm z toksyn;
  • działać antybakteryjnie;
  • usprawniać procesy trawienne.

Tulsi jest powszechnie spożywana także przez wyznawców ścieżki duchowej, którzy uważają ją za święte zioło, które symbolizuje czystość, pomaga zredukować materialistyczne pragnienia i żądze oraz przybliża ludzi do boskości.

Święta bazylia i jej działanie

Pomimo całej swej ajurwedyjskiej tradycji, tulsi jest też doceniana w ziołolecznictwie kultury zachodniej. Olej pozyskiwany z tej rośliny stosowany jest głównie w produktach higienicznych. Wykorzystuje się go również do wspomagania łagodzenia ukąszeń owadów i bakteryjnych infekcji skóry.


Sok z liści tulsi wspiera usuwanie zaparć, obniżanie gorączki i łagodzenie zapalenie oskrzeli oraz kaszlu. Jego składniki okazują się również pomocne przy zmniejszaniu objawów zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Wyciąg ze świętej bazylii jest również stosowany w kroplach do uszu i środkach, które pomagają w leczeniu malarii. Wymieszany z innymi naturalnymi olejkami można stosować jako środek, który pomaga odstraszać owady.


Napar z tulsi wspomaga usuwanie niestrawności i podobnych problemów trawiennych. Wspiera również wzmacnianie układu odpornościowego, który później lepiej radzi sobie z wirusami, bakteriami i grzybami. Zaparzone liście świętej bazylii w połączeniu z lawendą pomagają uśmierzać ból głowy oraz sprzyjają odstresowaniu. Szklanka takiego naparu przed snem zalecana jest do spożycia osobom, które cierpią na bezsenność.


Warto również rozważyć żucie świeżych liści świętej bazylii. Aromatyczne składniki tej rośliny doskonale odświeżają oddech i są świetnym środkiem dezynfekującym, który pomaga zabić większość bakterii i drobnoustrojów w jamie ustnej. Tym samym żucie liści tulsi sprzyja utrzymaniu zdrowych zębów, ponieważ wspomaga usuwanie płytki nazębnej i kamienia.

Jak spożywać tulsi?

Świętą bazylię można spożywać na kilka sposobów:

  • w postaci suplementów diety w kapsułkach;
  • żując świeże liście;
  • pijąc napar przygotowany z suszonego liściastego proszku;
  • korzystając z wyciągów lub olejków z tulsi.

Roślinę można uprawiać w doniczce, pamiętając, że potrzebuje minimum 6 godzin pełnego nasłonecznienia dziennie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Spożywanie herbat to popularny sposób na nawodnienie oraz rozgrzanie organizmu. Oprócz doskonałego smaku i aromatu...
CZYTAJ
Dziurawiec zwyczajny to średniej wielkości roślina o drobnych żółtych kwiatach, która jest powszechnie traktowana jako...
CZYTAJ
Uprawa amarantusa sięga cywilizacji Majów i Azteków. Chociaż jest ceniony od dawna, dopiero od kilkunastu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia