2017-03-22
Dolegliwości i choroby

Ulga dla organizmu w okresie choroby wątroby

Choroby wątroby, czyli jej niewydolność, to stan, w którym jest ona częściowo lub całkowicie pozbawiona możliwości normalnego funkcjonowania. Wyróżnia się niewydolność przewlekłą i ostrą. Choroby wątroby to schorzenia zarówno zakaźne, autoimmunologiczne, uwarunkowane genetycznie oraz stłuszczenie wątroby i jej marskość. Ich przyczyny mogą być różne. Spożywanie dużych ilości alkoholu, niewłaściwe odżywianie, przebyte zapalenia wątroby lub nowotwory wątroby to czynniki najczęściej wywołujące choroby wątroby. Zaostrzenie objawów mogą natomiast wywołać zatrucia lekami lub toksynami, wirusowe zapalenie wątroby typu B, zakrzepica żył wątrobowych, wstrząsy ogólnoustrojowe czy sepsa.

 Ulga dla organizmu w okresie choroby wątroby - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy chorej wątroby


Choroba wątroby może przebiegać bezobjawowo, dopiero, gdy nastąpi uszkodzenie większej jej części pojawiają się objawy niewydolności. Wówczas ogólnemu osłabieniu organizmu towarzyszą: brak łaknienia, spadek masy ciała, uczucie pełności po jedzeniu, nietolerancja tłuszczów i alkoholu, bóle po prawej stronie brzucha, wzdęcia, odbijanie po jedzeniu, nudności. W kolejny stadiach dochodzi do żółtaczki, powiększenia wątroby, obrzęków kostek kończyn dolnych, żylaków przełyku i odbytu. Następnie może dojść do wodobrzusza i zaburzeń świadomości. Ostatnim etapem choroby wątroby są zaburzenia metaboliczne i śpiączka wątrobowa.

Choroby wątroby – leczenie

Wątroba posiada dużą zdolność do odnowy, jednak jej obciążenie w niektórych stadiach chorobowych jest na tyle duże, że może potrzebować wsparcia ze strony diety czy farmakologii. Aby nie dopuścić do zaawansowanego uszkodzenia wątroby, warto ograniczyć spożywanie alkoholu oraz białka w codziennej diecie (ilość białka nie powinna przekraczać 60 g na dobę). Poza tymi ograniczeniami, warto również wprowadzić do codziennych posiłków ostropest plamisty, który chroni komórki wątroby i pomaga pozbyć się bólu pęcherzyka żółciowego, karczoch, który oprócz ochrony wątroby wspomaga produkcję żółci i procesy trawienne oraz mniszek lekarski działający żółciopędnie, ściągająco i przeciwzapalnie.


Kolejnym, bardziej inwazyjnym krokiem, stosowanym w przypadku najbardziej zaawansowanych stanów chorobowych jest przeszczep. Warto jednak rozważyć przyjmowanie środków farmakologiczych, które nie tylko pomogą zregenerować wątrobę, ale i przyniosą ulgę w towarzyszących chorobie wątroby dolegliwościom. Produktem, który zmniejsza dolegliwości związane z ostrymi i przewlekłymi chorobami wątroby jest Essentiale Forte: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/essentiale-forte-50-kaps,346.html. Dzięki fosfolipidom z nasion soi, produkt korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby, odbudowuje jej uszkodzone komórki oraz obniża poziom złego cholesterolu i lipoprotein we krwi.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wątroba to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała. Pełni tak wiele istotnych funkcji, że jej...
CZYTAJ
Nasza wątroba to niesamowity organ. Bez niej nie moglibyśmy trawić pokarmów, usuwać z organizmu szkodliwych...
CZYTAJ
Wątroba jest największym narządem naszego organizmu. Pełni wiele skomplikowanych funkcji, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie całego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia