2022-10-04
Zioła i preparaty naturalne

Werbena cytrynowa. Jak działa?

Werbena cytrynowa pięknie pachnie i jeszcze lepiej prezentuje się w ogrodzie lub donicy. Jej suszone lub świeże liście i kwiaty są wykorzystywane w naparach oraz w kuchni. Zapach werbeny jest powszechnie stosowany w perfumach i odświeżaczach powietrza. Ale to nie wszystko, bo roślina ta może być stosowana także w ziołolecznictwie. Zobacz, co warto wiedzieć o werbenie cytrynowej.

 Werbena cytrynowa zastosowanie w kuchni i nie tylko
Spis treści

Werbena cytrynowa – aromatyczna roślina

Werbena cytrynowa (Aloysia citrodora) pochodzi z Chile i Argentyny. Została sprowadzona do Europy przez Hiszpanów i Portugalczyków w XVII wieku. Roślina ta jest aromatycznym krzewem, którego wąskie liście zachowują swój świeży zapach nawet po kilka lat po wysuszeniu. Świeża werbena najsilniej pachnie we wczesnych godzinach porannych. Krzew osiąga nawet do 1,5 m wysokości. Latem zakwita, a jego kwiaty są jasnofioletowe.

Werbena cytrynowa – uprawa

Uprawa werbeny cytrynowej nie jest bardzo trudna. Jednak musisz pamiętać, że jest to wrażliwe zioło, które preferuje ciepło i ma duże zapotrzebowanie na wodę. Do wyhodowania nowej rośliny możesz wykorzystać nasiona lub sadzonki. Jeśli masz już jeden krzew w ogrodzie lub w donicy, możesz rozmnożyć roślinę. Oderwane pędy umieść w słoiku z wodą i pozostaw je w niej aż wypuszczą nowe korzenie.


Po uformowaniu systemu korzeniowego odczekaj kilka tygodni, aż ich struktura dobrze się rozwinie, zanim posadzisz je w ziemi. Jeśli chodzi o uprawę werbeny cytrynowej z nasion, możesz zacząć ją w doniczkach do rozsad. Pamiętaj, że nasiona i sadzonki potrzebują dużo światła słonecznego, by uformować silną roślinę. Gdy sadzonki rozwiną już kilka liści, po stwardnieniu łodyg można je przesadzić do ogrodu lub większej donicy.

Werbena cytrynowa – właściwości zdrowotne

Wykorzystanie werbeny cytrynowej w ziołolecznictwie obejmuje spożywanie jej w formie naparów lub używanie olejków w aromaterapii. Składnikom tej rośliny przypisuje się właściwości wspomagające:

 • pracę pęcherzyka żółciowego i trzustki;
 • rozluźnianie mięśni;
 • koncentrację; 
 • zasypianie u dzieci i dorosłych;
 • przyniesienie lekkości i pobudzenia pozytywnych myśli;
 • uspokojenie i walkę z bezsennością;
 • zwalczanie stresu;
 • obniżanie gorączki;
 • łagodzenie obolałych mięśni i bólu głowy; 
 • likwidowanie stanów zapalnych;
 • łagodzenie skurczów;
 • odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Werbena cytrynowa zastosowanie w kuchni i nie tylko

Liście i kwiaty werbeny cytrynowej można stosować do aromatyzowania herbat i napojów alkoholowych. Są też częstym składnikiem deserów, dżemów i owocowo-ziołowych cukierków. Wspaniale wyglądają również dodane do sałatki owocowej.


Werbena cytrynowa jest czasami używana do produkcji perfum, świec zapachowych oraz odświeżaczy powietrza. Coraz częściej wykorzystuje się ją również w kosmetykach, na przykład szamponach, mydłach, żelach pod prysznic lub olejkach do kąpieli.

Werbena cytrynowa – herbata do przygotowania w domu

Z werbeny cytrynowej możesz przygotować herbatę, która sprzyja uspokojeniu, relaksacji, koncentracji i łagodzeniu nadpobudliwości. Można też wykorzystać ją do łagodzenia skurczów menstruacyjnych oraz bólu mięśni. Jak ją przygotować?


Kup suszone liście werbeny lub zbierz świeże. Te zebrane własnoręcznie możesz wysuszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu. Gdy liście będą całkowicie suche, przechowuj je w hermetycznym pojemniku, z dala od światła słonecznego.


Na każde 200 ml wrzącej wody weź jedną łyżkę świeżych ziół lub jedną łyżeczkę suszonych. Wsyp liście do szklanki, zalej je wrzątkiem, przykryj i pozostaw na 5 minut. Następnie przelej płyn przez sitko i powoli wypij przygotowaną herbatę.

Na to uważaj!

Werbena cytrynowa nie jest polecana do spożywania pod żadną postacią przez kobiety w ciąży i małe dzieci. Uważać muszą też osoby, u których wywołuje reakcję alergiczną. Nie można też przesadzać z ilością spożytych porcji herbaty z werbeny. Dwie filiżanki na dobę w zupełności wystarczą.


Jeśli stosujesz olejki z tej rośliny, unikaj ekspozycji na światło słoneczne. Werbena stosowana zewnętrznie może powodować fotouczulenie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Niepokalanek to roślina zielna, która – jako jedna z nielicznych – wspiera kobiecy organizm na...
CZYTAJ
Zioła szwedzkie to mieszanka, której twórca obiecywał, że stanowi ona panaceum – miała leczyć aż...
CZYTAJ
Malwy to wyjątkowe kwiaty, które przyciągają uwagę pięknymi kolorowymi kielichami umieszczonymi na wysokich, strzelistych pędach....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia