2021-11-12
Porady

Woda morska. Na co pomaga i jakie są jej właściwości?

Woda morska to preparat, który warto mieć w swojej domowej apteczce. Dostępna w różnych formach, przydaje się w zarówno do codziennej pielęgnacji nosa, jak i przy schorzeniach układu oddechowego. Sprawdź, jakie są właściwości wody morskiej i w jakich przypadkach po nią sięgać.


Woda morska jest wodnym roztworem chlorku sodu (NaCl). Wyróżnia się prostym składem, który odpowiada warunkom fizjologicznym. Między innymi z tego powodu znajduje szerokie zastosowanie – także w codziennym użytku.

 woda morska - działanie
Spis treści

Woda morska – co to?

Woda morska, chociaż nazwa na to wskazuje, wcale nie jest pozyskiwana z morza. Ma jednak jedną wspólną z nią cechę – zawiera chlorek sodu.


Rodzaje roztworów wody morskiej

Woda morska występuje w dwóch postaciach – w zależności od stężenia chlorku sodu.

 • Roztwór izotoniczny – charakteryzuje się niższym stężeniem NaCl (0,9%), dlatego może być stosowany bez większych ograniczeń. Świetnie sprawdza się w przypadku codziennej higieny nosa – także niemowląt i dzieci. Może być stosowany przez alergików, pomagając oczyścić jamę nosową z zalegających w niej zanieczyszczeń. 
 • Roztwór hipertoniczny – charakteryzuje się wysokim stężeniem chlorku sodu (zwykle 3%). Z uwagi na to zwykle wykorzystuje się go do inhalacji w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Pozwala on na udrożnienie nosa oraz zmniejszenie obrzęku, a także nawilżenie śluzówki. Nie jest jednak polecany do codziennego stosowania. Wykorzystanie u dzieci poniżej 3. roku życia wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej.


Właściwości wody morskiej

To właściwości wody morskiej sprawiają, że ma ona dość szerokie zastosowanie. Na uwagę zasługują m.in.:

 • wspomaganie oczyszczania – pozwala oczyścić nos z zalegających zanieczyszczeń oraz wydzieliny 
 • wspieranie nawilżania – dzięki czemu błona śluzowa nosa nie jest przesuszona.

Warto podkreślić, że woda morska – z uwagi na obecność dodatkowych składników, może: 

 • wspierać regenerację – w przypadku obecności d-pantenolu
 • wspomagać łagodzenie stanów zapalnych – m.in. za sprawą wody termalnej 
 • wspierać udrażnianie zatok i odświeżenie – dzięki dodatkowi olejków eterycznych.
 • może działać antyseptycznie - dzięki obecności jonów miedzi.


Na co pomaga woda morska?

Woda morska w postaci aptecznych preparatów ma dość uniwersalne zastosowanie, a przy tym jest niezwykle bezpieczna. 

 • Oczyszczanie nosa z zalegającej wydzieliny

Woda morska wspiera codzienną higienę nosa, pomagając oczyszczać go z zalegającej wydzieliny oraz innych zanieczyszczeń. Tym samym zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym czy bakteryjnym.

 • Udrożnienie dróg oddechowych

Zastosowanie hipertonicznego roztworu wody morskiej pomaga w udrożnieniu dróg oddechowych. Przyczynia się bowiem do odwodnienia oraz obkurczenia błony śluzowej nosa, co powoduje rozrzedzenie wydzieliny i ułatwia jej usunięcie. Tego rodzaju roztwór wody morskiej dobrze sprawdzi się m.in. podczas infekcji z zalegającą wydzieliną.

 • Pielęgnacja oczu

Woda morska jest sterylnym roztworem, dlatego może być stosowana do codziennej pielęgnacji oczu małych dzieci. Wystarczy niewielką ilość preparatu zaaplikować na sterylną gazę, a następnie przemywać oko.

 • Przemywanie drobnych ran

W przypadku niewielkich ran – szczególnie tych zabrudzonych, np. powstały po upadku, można sięgnąć po wodę morską do przemycia skaleczenia. Roztwór jest sterylny, dlatego nie istnieje ryzyko powstania zakażenia.


Woda morska – dostępne preparaty

Woda morska dostępna jest w preparatach o różnych formach. W aptece znajdziesz m.in.:

 • wodę morską w sprayu – doskonale sprawdza się do udrożniania jamy nosowej 
 • wodę morską w ampułkach – jest niezbędna do przeprowadzenia inhalacji w nebulizatorze / inhalatorze oraz do przemywania oczu czy ran.

Pamiętaj! Jeśli wybierasz wodę morską w ampułkach, należy zużyć całą jej zawartość. Po otwarciu preparat traci swoją sterylność.


Roztwory wody morskiej pomagają w codziennej pielęgnacji oraz wspierają łagodzenie wielu dolegliwości związanych z górnymi drogami oddechowymi. Warto je mieć w swojej apteczce, aby sięgnąć po nie np. w przypadku kataru.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Chore zatoki to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. Przewlekłe, ostre lub podostre zapalenie...
CZYTAJ
Zatoki, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, ulegają częstym infekcjom, bowiem są związane z chorobami górnych dróg...
CZYTAJ
Stan zapalny zatok może być konsekwencją niedoleczonego przeziębienia. Sprawdź, jak sobie z nim radzić za...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia