• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-06-01
Dolegliwości i choroby

Wodobrzusze. Kiedy występuje i czym się objawia?

Warto pamiętać, że wodobrzusze samo w sobie nie jest schorzeniem. To objaw, który może towarzyszyć rozmaitym chorobom – najczęściej świadczy o marskości wątroby. Choć przyczyn wodobrzusza może być wiele, należy mieć świadomość, które objawy na nie wskazują i jak leczyć taki stan. Kiedy zgłosić się do lekarza i na co zwrócić uwagę podczas badania?

 Skąd bierze się wodobrzusze i co oznacza?
Spis treści

Skąd bierze się wodobrzusze i co oznacza?

Jeżeli w jamie brzusznej panują prawidłowe warunki, znajduje się tam raczej niewielka ilość płynu – nie więcej niż 150 ml. Jeżeli jednak w jamie otrzewnej płyny przekraczają ten poziom, mówi się o wodobrzuszu. Co może zwiastować taki stan?


W większości przypadków to objaw związany z marskością wątroby, a rzadziej nowotworu czy niewydolności serca. Zdarza się również, że wodobrzusze zwiastuje inne choroby. U kobiet może wiązać się na przykład z guzem jajników. Nadmierna ilość płynów w jamie brzusznej może wynikać ze zbyt wysokim ciśnieniem w naczyniach odprowadzających krew z tego obszaru. Inne przyczyny wodobrzusza, to m.in.:

 • niski poziom albumin (białek wytwarzanych przez wątrobę) we krwi;
 • mechaniczny kłopot z odpływem płynu tkankowego z narządów brzucha;
 • zmiany o charakterze zapalnym lub nowotworowym otrzewnej.

Wodobrzusze – najbardziej charakterystyczne objawy

Niemal w każdym przypadku wodobrzusza pacjent skarży się na powiększenie obwodu brzucha. Rozpoznaje to zwykle po nagłym dyskomforcie przy ubieraniu się. Inne niepokojące objawy to np.:

 • dokuczliwe wzdęcia;
 • bóle brzucha;
 • poczucie pełności w jamie brzusznej.

W skrajnych przypadkach, kiedy poziom płynów w brzuchu przekroczy 15 ml, mogą pojawić się także duszności. Jeśli wodobrzusze świadczy o konkretnym schorzeniu, choremu mogą także dokuczać inne dolegliwości.

W przypadku problemów z wątrobą będzie to obrzęk nóg, żółtaczka czy świąd.

Wodobrzusze w różnych odmianach

Wodobrzusze można podzielić na kilka typów w zależności od ilości wody, która znajdzie się w jamie brzucha. Będą to zatem:

 • wodobrzusze łagodne;
 • wodobrzusze umiarkowane;
 • wodobrzusze zaawansowane.

Umiarkowane wodobrzusze sprawia, że u pacjenta pojawia się tzw. rozlany brzuch. Jest on dosyć symetryczny i wypukły po bokach. Takie zjawisko określa się jako tzw. „żabi brzuch”. W stanie zaawansowanym jest on natomiast zdecydowanie bardziej napięty, a skóra lśniąca i gładka.

Diagnoza wody w jamie brzucha

Aby potwierdzić lub wykluczyć nadmiar wody w brzuchu pacjenta, zleca się wykonanie badań obrazowych, takich jak USG i tomografia komputerowa. Zaawansowane i umiarkowane wodobrzusze da się także wyczuć podczas badania fizykalnego. Jeśli lekarz wyczuje w brzuchu badanego charakterystyczne chełbotanie (przemieszczanie się płynu), to także znak, że konieczna jest wnikliwsza analiza.

Jak leczyć wodobrzusze?

Na dobór metody leczenia wpływa przede wszystkim ogólna kondycja pacjenta, a także stopień zaawansowania dolegliwości. Leczenie objawowe polega podawaniu pacjentowi leków o działaniu moczopędnym (doustnie albo dożylnie). W niektórych przypadkach zachodzi wskazanie do upuszczenia płynu z jamy brzucha za pomocą nakłucia jamy otrzewnowej. Zwykle w trakcie leczenia pacjent z wodobrzuszem musi stosować się do ścisłych zaleceń dietetycznych, pomagających mu w powrocie do zdrowia.


Wodobrzusze to stan, który może zwiastować mniej lub bardziej poważne choroby organizmu człowieka. Nie należy zatem go ignorować, nawet jeśli nie wywołuje bezpośredniego dyskomfortu i nie wpływa negatywnie na codzienne życie pacjenta. Ten stan może zmienić się na gorsze w bardzo krótkim czasie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Mimo że zaburzenia odżywiania są problemem o podłożu psychologicznym, dotykają również sfery fizycznej. Są domeną...
CZYTAJ
Hematuria to określenie oznaczające obecność krwi w moczu. Wyróżnia się krwiomocz makroskopowy, który cechuje się...
CZYTAJ
Parcie na mocz i częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy) to charakterystyczne objawy zespołu pęcherza...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia