• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-11-16
Dolegliwości i choroby

Zaćma. Czym się objawia i jak ją leczyć?

Zaćma to choroba oczu, która nie tylko znacząco utrudnia prawidłowe widzenie, ale i może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. W jej wyniku dochodzi do stopniowego zmętnienia soczewki. Może przybierać wiele postaci i wbrew pozorom nie jest to choroba, która dotyka wyłącznie starsze osoby. Poznaj najczęstsze objawy zaćmy i dowiedz się, w jaki sposób się ją diagnozuje oraz leczy.

 Objawy zaćmy – na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Spis treści

Czym jest zaćma?

Zaćma, nazywana również kataraktą, to choroba polegająca na zmętnieniu soczewki oka. Zdrowa soczewka jest idealnie przejrzysta, co przekłada się na dobrą jakość widzenia. W wyniku tej choroby jej powierzchnia traci swoją przezierność, a pacjent dotknięty zaćmą gorzej widzi. W wyniku zmętnienia soczewki przepuszcza ona zdecydowanie mniej promieni niż zdrowa, dlatego objawia się to nie tylko rozmazanym obrazem, ale również zdecydowanie słabszym nasyceniem barw i obniżeniem kontrastu. Przyczynia się to do znacznego obniżenia komfortu widzenia.

Objawy zaćmy – na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Zaćma bardzo często rozwija się latami, gdyż początkowo nie daje ona jednoznacznych objawów, które mogłyby ją sugerować. Do najczęstszych symptomów katarakty zaliczyć można:

  • obniżenie ostrości wzroku,
  • przymglone widzenie,
  • szybkie męczenie się wzroku,
  • trudności w rozróżnieniu kolorów.

Pojawienie się tych objawów może świadczyć, że soczewka oka staje się coraz bardziej mętna. Dokładny przebieg zaćmy zależy głównie od tego, jaki rodzaj tej choroby dotknął narząd wzroku.

Rodzaje zaćmy

Mimo, że zaćma kojarzona jest głównie z procesem starzenia się narządu wzroku, to może ona dotykać także osoby młodsze, a nawet dzieci. Wyróżnia się bowiem kilka rodzajów tej choroby, a najbardziej powszechne z nich to:

  • zaćma nabyta/degeneracyjna – nazywana kataraktą starczą, gdyż rozwija się latami, ale dopiero u osób w podeszłym wieku powoduje poważne problemy z widzeniem;
  • zaćma wrodzona – jej przyczyną są aberracje chromosomalne lub metaboliczne, wady rozwojowe w obrębie gałki ocznej, a także uwarunkowania genetyczne. Może być również wynikiem chorób wirusowych, które matka przeszła w okresie ciąży;
  • zaćma powikłana – pojawia się jako powikłanie po chorobach oczu np. jaskrze lub innych schorzeniach ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca. Może być również wynikiem bardzo dużej wady wzroku.

Bez względu na rodzaj zaćmy wymaga ona zastosowania odpowiedniego leczenia, aby nie dopuścić do jej przykrych konsekwencji, a w szczególności do częściowej lub całkowitej utraty wzroku.

W jaki sposób leczy się zaćmę?

Metoda leczenia zaćmy musi być odpowiednio dopasowana do jej rodzaju. W przypadku katarakty starczej, czyli nabytej, bardzo ważne jest odpowiednio wczesne jej wykrycie. Na takim etapie pacjentom podaje się krople przeciw kataraktowe. Aplikowane są one bezpośrednio na gałkę oczną.


W przypadku, gdy zaćma dotknęła znaczną powierzchnię oka lub jest już w bardziej zaawansowanym stadium, niezbędne jest przeprowadzenie operacji. Polega ona na usunięciu uszkodzonej części oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką. Jeśli pacjent nie chce decydować się na wszczepienie protezy, to może nosić specjalne okulary skupiające lub odpowiednio dopasowane soczewki kontaktowe.


Zaćmę wrodzoną leczy się wyłącznie operacyjnie. Taki zabieg powinien być wykonany jak najwcześniej, aby dziecko mogło prawidłowo się rozwijać. Najczęściej operacja usunięcia uszkodzonej soczewki i zastąpienia jej nową wykonywana jest w pierwszych 8. tygodniach życia. Po zabiegu dziecko musi przejść odpowiednią rehabilitację, która ma na celu zapewnić prawidłowe widzenie. Operacja jest także jedyną metodą stosowaną w przypadku zaćmy powikłanej.


Katarakta to choroba, której nie można całkowicie zapobiec. Jest związana przede wszystkim z procesem starzenia się całego organizmu. Można jednak zmniejszyć ryzyko jej poważnego przebiegu, co mogłoby skutkować utratą wzroku. Warto dbać o swój wzrok unikając wystawiania oczu na silne promieniowanie czy chroniąc je przed szkodliwym światłem emitowanym przez urządzenia elektroniczne. Warto także regularnie badać wzrok, co pozwoli ocenić jego kondycję.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Oko jest najważniejszym narządem zmysłu naszego organizmu. Dzięki niemu widzimy, a także przetwarzamy informacje z...
CZYTAJ
W codziennym czy wieczorowym makijażu twarzy poświęca się wiele uwagi oczom - modelowanie powiek, nadawanie...
CZYTAJ
Badania wzroku mają na celu wykrycie wszelkich nieprawidłowości w obrębie tego narządu. Oczy narażone są...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia