Legalna apteka
2023-08-08
Dolegliwości i choroby

Zawroty głowy - przyczyny, diagnostyka i strategie leczenia

Zawroty głowy to uczucie niestabilności lub utraty równowagi. Zawroty głowy mogą mieć wiele przyczyn, w tym problemy z uchem wewnętrznym (np. choroba Ménière'a, zapalenie błędnika), zaburzenia równowagi, niedociśnienie, migrena, niedobór żelaza, niedokrwistość, zaburzenia lękowe, efekty uboczne niektórych leków, a także problemy neurologiczne, takie jak udar czy choroba Parkinsona. Zawrotom głowy mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak utrata równowagi, uczucie "pustki" w głowie, nudności, wymioty, brak skupienia, bóle głowy, szumy w uszach, zmiany słuchu lub problemy z widzeniem. Diagnozowanie zawrotów głowy może obejmować wywiad medyczny, badanie fizykalne, badania laboratoryjne, badania obrazowe (takie jak MRI czy CT), a także specjalistyczne testy diagnostyczne, takie jak badania przewodnictwa nerwowego czy testy równowagi. Leczenie zależy od przyczyny zawrotów i może obejmować zmiany stylu życia, leki, terapię fizyczną, a w niektórych przypadkach operację. Bywa również, że zawroty głowy mogą samoistnie ustąpić bez konkretnego leczenia.

 Rozpoznanie zawrotów głowy
Spis treści

Przyczyny zawrotów głowy

Zawroty głowy mogą mieć wiele przyczyn, zarówno łagodnych, jak i poważnych, jak np. problemy z uchem wewnętrznym, zaburzenia równowagi, stosowanie niektórych leków, a także migrena, problemy z sercem, a nawet udar czy problemy psychiczne.

 • Problemy z uchem wewnętrznym: w uchu wewnętrznym znajduje się system, który jest odpowiedzialny za utrzymanie równowagi. Choroby, takie jak zapalenie błędnika czy choroba Ménière'a, mogą wpływać na ten system i powodować zawroty głowy.
 • Zaburzenia równowagi: zaburzenia równowagi, takie jak odruch paraliżujący błędnika (BPPV), mogą powodować krótkotrwałe, ale intensywne uczucie zawrotów głowy, które zazwyczaj występuje przy zmianie pozycji głowy. 
 • Migrena: u niektórych osób migrena może powodować nie tylko silne bóle głowy, ale także zawroty głowy i problemy z równowagą. 
 • Leki: niektóre leki, szczególnie te na wysokie ciśnienie krwi, mogą powodować zawroty głowy jako skutek uboczny. 
 • Niedociśnienie ortostatyczne: jest to nagły spadek ciśnienia krwi, który występuje, gdy osoba gwałtownie wstaje. Może to prowadzić do chwilowych zawrotów głowy. 
 • Choroby serca i naczyń krwionośnych: niektóre stany, takie jak arytmia czy niedociśnienie, mogą powodować niedokrwienie mózgu, co może prowadzić do zawrotów głowy.
 • Udar: zawroty głowy mogą być jednym z objawów udaru, szczególnie jeżeli występują w połączeniu z innymi objawami, takimi jak słabnięcie mięśni, utrata równowagi, trudności w mówieniu czy paraliż. 
 • Zaburzenia psychiczne: zawroty głowy mogą również występować w przypadku niektórych zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe czy depresja.

Rozpoznanie zawrotów głowy

Diagnozowanie zawrotów głowy zwykle obejmuje wywiad medyczny, badania fizykalne i testy diagnostyczne.
Podczas wywiadu medycznego lekarz pyta o objawy, ich czas trwania, kiedy występują (np. czy związane są z określonymi ruchami lub pozycjami), czy towarzyszą im jakieś inne objawy, a także o historię medyczną pacjenta. Lekarz przeprowadza także badanie fizykalne, które może obejmować badanie ucha, nosa i gardła, ocenę równowagi, koordynacji i odruchów, a także testy oka. W zależności od wyników wywiadu i badania, lekarz może zlecić dodatkowe testy, takie jak: testy przewodnictwa nerwowego, badanie audiometryczne, badania obrazowe, elektroencefalogram oraz testy błędnika.

 • Testy przewodnictwa nerwowego mogą pomóc zidentyfikować, czy problem z równowagą wynika z uszkodzenia nerwów.
 • Badanie audiometryczne (badanie słuchu) może pomóc w identyfikacji problemów z uchem wewnętrznym. 
 • Badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT), mogą być używane do wykrywania problemów w mózgu, takich jak guzy czy udar. 
 • Elektroencefalogram (EEG) może być zlecony w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w aktywności elektrycznej mózgu. 
 • Testy błędnika (VNG – videonystagmografia) to serie testów służących do oceny ucha wewnętrznego i równowagi.

Każdy przypadek jest inny, a konkretna ścieżka diagnostyczna zależy od objawów i historii medycznej pacjenta. Wszelkie niepokojące objawy, takie jak zawroty głowy, powinny być konsultowane z lekarzem.

Sposoby leczenia zawrotów głowy

Leczenie zawrotów głowy zależy od ich przyczyny i zazwyczaj obejmuje: leczenie przyczynowe, podanie odpowiednich leków, fizjoterapię, psychoedukację i terapię oraz zmienię stylu życia.

 • Leczenie przyczynowe: jeśli przyczyna zawrotów głowy jest znana, leczenie skupia się na wyeliminowaniu tej przyczyny. Na przykład, jeśli zawroty głowy są spowodowane przez infekcję ucha, lekarz może przepisać antybiotyki.
 • Leki: leki mogą być stosowane do łagodzenia objawów zawrotów głowy lub leczenia ich przyczyn. Na przykład, leki przeciwwymiotne mogą pomóc w przypadku nudności związanych z zawrotami głowy. Leki przeciwhistaminowe mogą być pomocne w przypadku zawrotów głowy spowodowanych problemami z uchem wewnętrznym.
 • Fizjoterapia: jeśli zawroty głowy są spowodowane problemami z równowagą, terapia fizyczna (np. fizjoterapia Vestibular Rehabilitation Therapy - VRT) może pomóc poprawić zdolności równoważenia. 
 • Psychoedukacja i terapia: w przypadku, gdy zawroty głowy są związane z lękiem lub stresem, terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może pomóc w nauce strategii radzenia sobie ze stresem i redukcji objawów. 
 • Zmiana stylu życia: w niektórych przypadkach, zmiana stylu życia może pomóc zmniejszyć zawroty głowy. To może obejmować poprawę diety, zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie alkoholu i nikotyny, utrzymanie odpowiedniego nawodnienia i zapewnienie wystarczającej ilości snu.

Techniki radzenia sobie z zawrotami głowy

Techniki radzenia sobie z zawrotami głowy mogą zależeć od przyczyny tych objawów.

 • Medytacja, głębokie oddychanie, joga, mogą pomóc zmniejszyć częstość i nasilenie zawrotów głowy związanych ze stresem i lękiem.
 • Odwodnienie może powodować zawroty głowy, dlatego ważne jest, aby regularnie pić wodę i utrzymywać nawodnienie organizmu.
 • Warto zmniejszyć spożycie kofeiny i alkoholu, ponieważ te substancje mogą wpływać na równowagę płynów w organizmie i powodować zawroty głowy.
 • Powolne i ostrożne zmiany pozycji, szczególnie z leżenia do stania, mogą pomóc uniknąć zawrotów głowy. 
 • Często zalecane są ćwiczenia specjalistyczne, takie jak ćwiczenia równoważne, które mogą pomóc w radzeniu sobie z zawrotami głowy. To jest szczególnie przydatne, gdy przyczyną są problemy z uchem wewnętrznym.
 • W niektórych przypadkach fizjoterapia może pomóc poprawić równowagę i redukować częstość zawrotów głowy.
 • W przypadku częstych zawrotów głowy, ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa, np. w postaci dodatkowego wsparcia podczas chodzenia.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Aromaterapia jest jednym ze sposobów terapii zaliczanych do propozycji medycyny alternatywnej. Dowody na skuteczność jej...
CZYTAJ
Klasterowy ból głowy to przypadłość, która nie jest zagrożeniem dla zdrowia, jednak znacząco utrudnia codzienne...
CZYTAJ
Kardamon to pachnąca, wielofunkcyjna przyprawa, której używają kuchnie na całym świecie. Jest to roślina z rodziny...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia