Dostawa za 6zł do DPD Pickup do 27.05.2024 godz. 16.00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-09-29
Zioła i preparaty naturalne

Ziele gotu kola. Jakie ma zastosowanie?

Witaminy, kwasy, minerały i cenne z perspektywy ludzkiego zdrowia saponiny – to wszystko znajduje się w zielu gotu kola. Mimo że o jego właściwościach wiedziano setki lat temu, to dopiero niedawno wraca ono do łask. Sięgają po nie zarówno ci, którzy mają problemy z układem nerwowym, jak i osoby chcące pozbyć się niedoskonałości skóry. Dowiedz się więcej o zielu gotu kola i poznaj jego właściwości!

 Gotu kola a zdrowie
Spis treści

Czym wyróżnia się ziele gotu kola?

Gotu Kola – znana też jako wąkrotka azjatycka lub brahmi – to roślina, która rośnie tam, gdzie panuje wilgotny, tropikalny klimat. Występuje w Chinach, Indiach, na Madagaskarze, na południu oraz w centrum Afryki. Od wieków jest wykorzystywana ajurwedzie, a niegdyś była też używana jako kompresy – miały one przyspieszyć gojenie się ran postrzałowych.


Gotu kola należy do rodziny baldaszkowatych. Najczęściej porasta tereny wokół zbiorników wodnych. Ma ona cienką łodygę, z której wyrastają karbowane liście z ogonkiem. Kiedy kwitnie, pojawiają się na niej różowe lub czerwone kwiaty zebrane w baldachy.

Gotu kola – skład

Tym, co sprawia, że roślina tak często jest wykorzystywana w ziołolecznictwie, stanowi składnik suplementów diety, a także kosmetyków, są cenne substancje, które się w niej znajdują. Są to:

 • pentacykliczne saponiny triterpenowe – madekasozyd, tankunizyd, centellozyd, kwas azjatykowy, kwas madekasowy, kwas bramikowy, azjaktozyd, bramozyd, braminozyd, 
 • fitosterole,
 • seskwiterpeny,
 • flawonoidy,
 • bioflawonoidy,
 • magnez,
 • garbniki,
 • witaminy – A, C, K, E.

To, jakie substancje znajdują w się liściach, łodydze, w korzeniu gotu kola, zadecydowało o tym, że jest to roślina adaptogenna. Oznacza to, że jej spożywanie pomaga zachować równowagę w organizmie i to nawet wtedy, gdy wokół niego zachodzą zmiany, jest on narażone na sytuacje stresowe.

Jakie zastosowanie i wpływ na organizm ziele gotu kola?

Gotu kola jest najczęściej sprzedawane w formie kapsułek, ale wykorzystuje się ją także do produkcji kosmetyków – np. maseczek. Jest to ono również składnikiem serum, kremów przeciwzmarszczkowych. Suplementy diety na bazie tej rośliny zawierają składniki, które wspierają dobre zdrowie i urodę.

Gotu kola a zdrowie

Roślina ta wspomaga zarówno ciało, jak i psychikę. Znajdujące się w niej składniki pomagają:

 • usprawnić działanie układu nerwowego

Stosowanie preparatów z gotu kola wspomaga aktywację białka stymulującego tworzenie się nowych komórek mózgowych. Tym samym wspiera powstawanie w mózgu więcej połączeń nerwowych, co zwiększa jego plastyczność. Oprócz tego spożywanie preparatów z gotu koli jest wspiera redukcję stresu i uczucia niepokoju;

 • zachować zdrowie układu krążenia

Znajdujące się w niej składniki wspomagają pracę serca, utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi oraz pomagają wzmocnić naczynia krwionośne;

 • ograniczyć wpływ wolnych rodników na organizm

Są za to odpowiedzialne m.in. znajdujące się w niej flawonoidy.

Gotu kola a uroda

Substancje znajdującej się w wąkrotce azjatyckiej, wspierają:

 • stymulację produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny – dlatego gotu kola pomaga w regeneracji skóry, przyspieszeniu jej gojenia się, przywróceniu jędrności i elastyczności;
 • proces leczenia blizn;
 • proces leczenia oparzeń – gotu kola pomaga załagodzić ból.

Ziele gotu kola – kto nie powinien go spożywać?

Ze spożywanie kapsułek czy innych preparatów z gotu kolą w składzie powinny zrezygnować kobiety w ciąży, karmiące piersią. Nie są one też przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Oprócz tego nie powinny po nie sięgać także osoby, które chorują na wątrobę.

Ponadto zdarza się, że spożywanie suplementów diety z gotu kolą w składzie może wywołać:

 • bóle głowy,
 • wrażliwość na promienie słoneczne,
 • wysypkę.

Wąkrotka azjatycka znalazła zastosowanie w kosmetyce, jest składnikiem preparatów wspierających zdrowie, a oprócz tego można pić napar na jej bazie. Jednak tak jak z każdą rośliną, tak i z nią należy postępować ostrożnie. Nie należy spożywać jej więcej, niż określił to producent wybranego preparatu. Nie należy też traktować suplementacji jako alternatywy dla zdrowego trybu życia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Betulina (a oprócz tego kwas betulinowy i jego pochodne) jest substancją coraz częściej wykorzystywaną do...
CZYTAJ
Cykorię albo się kocha, albo stroni się od niej z daleka. Jedni uważają to warzywo...
CZYTAJ
Święta bazylia (łac. Ocimum sanctum) nie jest tą, którą można znaleźć w kuchni (bazylia zwyczajna...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia