Legalna apteka
2022-01-04
Porady

Zimowa apteczka na stok narciarski. Co musi się w niej znaleźć?

Planujesz wyjazd na narty, aby oddać się białemu szaleństwu na stoku? Pamiętaj o zabraniu ze sobą podręcznej apteczki – w razie nieprzewidzianych sytuacji losowych. Sprawdź, jak powinna wyglądać zimowa apteczka każdego narciarza.

Chociaż nie ma co zakładać najgorszego, warto być przygotowanym na każdą okoliczność. Przed wyjazdem na narty musisz więc skompletować apteczkę – tak, aby jej zawartość wpisywała się w potrzeby narciarza.

 Wyjazd na stok narciarski - nie zapomnij o apteczce
Spis treści

Zrób listę i kup niezbędne preparaty

Zanim zaczniesz kompletować wyposażenie apteczki narciarza, zrób listę niezbędnych preparatów i przedmiotów. Następnie sprawdź, którymi pozycjami dysponujesz. Pozostałe musisz zakupić w aptece.

Stale przyjmowane leki

Jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą, pamiętaj o spakowaniu wszystkich niezbędnych lekarstw. Przed wyjazdem sprawdź, czy zawartość opakowania jest wystarczająca. Jeżeli tego nie zweryfikujesz, istnieje ryzyko, że zabraknie ci konkretnego preparatu dostępnego wyłącznie na receptę.

Preparaty wspomagające przy przeziębieniu

Mimo, że zimowa aktywność na świeżym powietrzu hartuje organizm, czasem nie da się uniknąć przeziębienia. Warto być przygotowanym na taką sytuację, aby – w razie wystąpienia pierwszych objawów infekcji – móc szybko zadziałać.

W apteczce każdego narciarza powinny więc znaleźć się m.in.:

 • preparaty do nosa – zawarte w nich składniki aktywne pomagają zmniejszyć obrzęk błony śluzowej i rozrzedzać wydzielinę;
 • maści / żele rozgrzewające – zaaplikowane na skórę klatki piersiowej, ułatwiają oddychanie i wspierają łagodzenie kaszlu;
 • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zwykle zawierają paracetamol lub ibuprofen, które przyczyniają się do łagodzenia dolegliwości bólowych oraz zbijania gorączki;
 • ampułki z roztworem soli fizjologicznej – świetnie sprawdzają się w przypadku inhalacji;
 • herbatki rozgrzewające – zawierające np. imbir.

Na biegunkę i problemy żołądkowo-jelitowe

Na wyjeździe wcale nie jest trudno o problemy żołądkowo-jelitowe, dlatego warto przygotować się na taką ewentualność. W apteczce nie powinno więc zabraknąć takich preparatów jak np. elektrolity, probiotyk, węgiel aktywny.

Na stłuczenia i otarcia

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do kontuzji – silniejszego stłuczenia lub delikatniejszych otarć. I na takie wypadki należy się odpowiednio przygotować. Apteczkę narciarza uzupełnij więc o:

 • preparaty na bóle mięśniowe i stawów – najlepiej w formie żelu,
 • maści / żele na stłuczenia,
 • środki dezynfekcyjne przeznaczone do odkażania ran,
 • plastry,
 • bandaże,
 • jałowe gaziki.

Przydatna może okazać się również opaska elastyczna – idealnie sprawdzi się przy mniej poważnych skręceniach.

Ochrona skóry przed zimnem i słońcem

Niskie temperatury stanowią poważne wyzwanie dla skóry, dlatego trzeba zapewnić jej należytą ochronę. Koniecznością jest aplikowanie kremów, które nie tylko stworzą barierę ochronną, ale jednocześnie będą odżywiać i regenerować. Wybierając preparat ochronny do twarzy, należy uwzględnić również ochronę przeciwsłoneczną.

Pozostałe elementy wyposażenia apteczki

W apteczce narciarza powinny znaleźć się dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak np.: termometr, nożyczki, inhalator / nebulizator, jednorazowe rękawiczki.

Jak zmniejszyć objętość apteczki na wyjazd?

Wymiary apteczki mogą być pokaźne, dlatego warto zredukować jej objętość. Nie chodzi jednak o rezygnację z konkretnych preparatów, ale o pozbycie się niepotrzebnych elementów. Co możesz zrobić?

 • Pozbądź się tekturowych opakowań – pamiętaj przy tym o zabraniu ulotek. 
 • Nie bierz wszystkich blistrów tabletek – o ile nie są ci potrzebne.

Jeżeli na wyjazd wybierasz się w towarzystwie innych osób, możecie podzielić się zawartością apteczki. Zwykle nie ma potrzeby zabierania dwóch identycznych preparatów na kontuzje czy środków do przemywania ran itp.


Wyjazd na zimowy wypoczynek wiąże się nie tylko ze spakowaniem sprzętu narciarskiego. Warto zadbać o dobrze skompletowaną apteczkę – po to, aby podczas zimowego szaleństwa na stoku nie zaskoczyła cię żadna sytuacja.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Odporność to zdolność do samodzielnej obrony organizmu przed patogenami. To stan, na który pracujemy każdego...
CZYTAJ
Krem zimowy dla dzieci i niemowląt to kosmetyk, który zdecydowanie powinien pojawić się w rutynie...
CZYTAJ
Wybierasz się na ferie zimowe z dzieckiem? Bagaż musisz uzupełnić o dobrze wyposażoną apteczkę w...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia