• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-02-21
Porady

Zioła wspierające kobiety w okresie menopauzy. Co wybrać?

Menopauza to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, w którym dochodzi do wygasania czynności hormonalnej jajników oraz wyraźnego spadku poziomu estrogenów. Zawirowania w gospodarce hormonalnej nie pozostają bez wpływu na samopoczucie. Dokuczliwość uciążliwych objawów można złagodzić, w czym pomagają odpowiednio dobrane zioła. Sprawdź, które z nich okażą się najlepszym wsparciem.


Chociaż wchodzenie w okres menopauzy ma charakter indywidualny, zwykle rozpoczyna się w okolicach 50. roku życia. W związku ze znaczącym spadkiem poziomu estrogenów, kobieta zaczyna odczuwać wiele nieprzyjemnych objawów mogących utrudniać codzienne funkcjonowanie. Choć wiele pań decyduje się na stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, niektóre szukają wsparcia w naturalnych sposobach. Z pomocą przychodzą zioła, które – dzięki zawartym w nim składnikom aktywnym – mogą łagodzić dolegliwości.

 Menopauza – jakie daje objawy?
Spis treści

Menopauza – jakie daje objawy?

Spadek stężenia estrogenów powoduje zespół objawów, które pojawiają się z różną intensywnością. Zalicza się do nich m.in.:

 • kołatanie serca,
 • napady paniki,
 • nocne poty,
 • uderzenia gorąca,
 • zaburzenia snu, 
 • drażliwość.

Ponadto stale zmniejszająca się ilość hormonów przekłada się na większe ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Między innymi z tego powodu mniej więcej po 50. roku życia rośnie prawdopodobieństwo zawału serca czy innych schorzeń związanych z układem krążenia.

Fitoestrogeny – sposób na łagodzenie menopauzalnych objawów

Zioła na menopauzę mogą okazać się wsparciem w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości – z uwagi na obecne w nich fitoestrogeny. Są to związki pochodzenia roślinnego, które charakteryzują się budową zbliżoną do naturalnych estrogenów. Dzięki temu, że mają one zdolność do łączenia się z receptorami estrogenowymi, wspomagają redukcję uciążliwych objawów.

Wśród fitoestrogenów wyróżnia się trzy grupy związków:

 • izoflawony (m.in. daidzenina, genisteina),
 • lignany,
 • kumestany.

Ich źródłem jest wiele roślin, które można wykorzystać jako wsparcie w okresie menopauzy.

Jakie zioła na menopauzę?

Aby wspomóc łagodzenie objawów charakterystycznych dla klimakterium, warto sięgnąć po zioła, które stanowią źródło wymienionych powyżej fitoestrogenów.

Koniczyna czerwona

Koniczyna czerwona zawiera izoflawony, które pomagają w łagodzeniu nieprzyjemnych uderzeń gorąca oraz stanów związanych z huśtawką nastrojów. Ponadto wspiera układ krążenia poprzez zwiększanie wytrzymałości oraz elastyczności naczyń krwionośnych.

Korzeń pluskwicy groniastej

Korzeń pluskwicy groniastej stanowi źródło izoflawonów oraz glikozydów triterpenowych. Zawarte w zielu składniki aktywne pomagają wyeliminować uderzenia gorąca, a przy tym przeciwdziałają nadmiernemu poceniu się.

Niepokalanek mnisi

Chociaż niepokalanek mnisi kojarzony jest głównie z łagodzeniem objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, stanowi wsparcie w okresie klimakterium. Wspomaga regulowanie gospodarki hormonalnej, co przekłada się na odczuwanie mniej dokuczliwych objawów. Ponadto pomaga zmniejszyć drażliwość i wahania nastroju.

Melisa lekarska

Melisa lekarska zawiera składniki aktywne, które pomagają wyeliminować stres oraz wspierają działanie uspokajające. Warto po nią sięgnąć w okresie zaburzeń snu.

Korzeń maca

Korzeń maca (znany również jako żeń-szeń peruwiański) wspomaga utrzymanie gospodarki hormonalnej. Pomaga złagodzić takie dolegliwości jak np. uderzenia gorąca, wahania nastroju. Ponadto wspiera utrzymanie gęstości kości, co ma znaczenie w profilaktyce osteoporozy.

Zioła na menopauzę – susz czy tabletki?

Zioła na menopauzę dostępne są w aptece pod różnymi postaciami. Możesz zdecydować się np. na zakup suszonego ziela do przyrządzania naparów. Dobrym rozwiązaniem są również suplementy diety, których składniki stanowią połączenie różnych wyciągów roślinnych.


Pamiętaj! Zanim skorzystasz z naturalnych sposobów łagodzenia menopauzy, skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy hormonalna terapia zastępcza jest koniecznością?

U niektórych kobiet spadek poziomu estrogenów daje silne objawy, które powodują poważny dyskomfort. Jeśli – mimo stosowania odpowiednio dobranych ziół – dolegliwości utrzymują się, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie rozpoczęcia hormonalnej terapii zastępczej (HTZ).


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Inozytol to bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety składnik. Choć nazwa inozytol może być...
CZYTAJ
Menopauza (inaczej określana jako przekwitanie bądź klimakterium) to termin medyczny, który wzbudza niepokój u wielu...
CZYTAJ
Menopauza dotyka każdą kobietę w odpowiednim wieku. Objawia się ona wieloma przykrymi dolegliwościami, dlatego wymaga...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia