Legalna apteka
2018-05-11
Suplementacja

Inozytol – substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kobiecego organizmu

Inozytol to bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety składnik. Choć nazwa inozytol może być dla niektórych osób zagadkowa, jest to po prostu jedna z witamin z grupy B – witamina B8.

 Inozytol – substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kobiecego organizmu - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Inozytol – dlaczego jest tak ważny?

Inozytol wpływa na wiele funkcji organizmu. Jako substancja lipotropowa, wspiera metabolizm tłuszczu i cholesterolu oraz zapobiega odkładaniu się ich w wątrobie – przeciwdziałając tym samym jej stłuszczeniu. Zmniejsza ryzyko rozwoju neuropatii cukrzycowej u diabetyków poprzez usprawnienie przewodzenia sygnałów nerwowych.


Inozytol wspiera też walkę z depresją, nerwicą natręctw, atakami paniki, zaburzeniami jedzenia, jest pomocny w profilaktyce zaburzeń pamięci związanych z wiekiem i zapobieganiu chorobie Alzheimera. Ma pozytywny wpływ na optymalne funkcjonowanie układu nerwowego oraz pomaga utrzymać równowagę między poziomem cynku i miedzi w komórkach mózgu. Zwiększa też wrażliwość receptorów na serotoninę,

Inozytol a zdrowie kobiety

Inozytol to składnik niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Działa łagodząco na psychologiczne dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, takie jak lęki i stany depresyjne. Ponadto, redukuje on nadmierne wydzielanie androgenów u kobiet – hiperandrogonemię oraz hiperinsulinomię, będącą konsekwencją insulinooporności. Jest to kluczowe dla poprawy płodności poprzez przywrócenie regularności owulacji i pomocne w profilaktyce leczenia PCOS (zespołu policystycznych jajników). Suplementacja inozytolu zmniejsza m.in. masę ciała, poziom insuliny. Kolejną funkcja inozytolu jest jego wpływ na porost włosów, w przypadku łysienia nieuwarunkowanego genetycznie.


Warto dodać, że inozytol jest często dodawany do napojów energetycznych, ze względu na jego korzystny wpływ na poprawę samopoczucia i nastroju. Poprzez działanie na układ nerwowy i rozrodczy, inozytol nazywany jest witaminą szczęścia i płodności.

Źródła inozytolu

Źródłem inozytolu jest przede wszystkim żywność. Znaleźć go można m.in.w:

 • melonach,

 • pomarańczach,

 • kiwi,

 • orzechach,

 • zbożach,

 • soi,

 • grochu,

 • fasoli białej i czerwonej,

 • soczewicy,

 • karczochach,

 • kapuście,

 • drożdżach piwnych,

 • jajkach,

 • mleku,

 • kawiorze.

Na jego przyswajalność może mieć jednak wpływ nadmiar kawy, herbaty czy alkoholu w diecie lub stres, przyjmowanie antybiotyków czy antykoncepcji hormonalnej. Poziom inozytolu można uzupełnić również poprzez odpowiednią suplementację. Produktem, w którym występuje inozytol jest Ovarin: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/ovarin-60-tabl,11318.html, stworzony specjalnie dla kobiet ze składników wspomagających utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej.

Przeczytaj także:
Objawy zespołu policystycznych jajników,   Mio-inozytol,   Jak zajść w ciążę z PCOSZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wszyscy wiemy doskonale jak ważna jest odpowiednia podaż witamin z grupy B. Potrafimy też wymienić...
CZYTAJ
Zespół policystycznych jajników - PCOS może być przyczyną niepłodności u kobiet. Jednak jego rozpoznanie zazwyczaj...
CZYTAJ
Rozpoznanie niepłodności jest możliwe dopiero, gdy podejmiemy działania w celu posiadania potomstwa. Nie sposób jest...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia