Inozytol – substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kobiecego organizmu

Suplementacja fiber_manual_record 2018-05-11

Inozytol to bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety składnik. Choć nazwa inozytol może być dla niektórych osób zagadkowa, jest to po prostu jedna z witamin z grupy B – witamina B8.

 Inozytol – substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kobiecego organizmu - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Inozytol – dlaczego jest tak ważny?

Inozytol wpływa na wiele funkcji organizmu. Jako substancja lipotropowa, wspiera metabolizm tłuszczu i cholesterolu oraz zapobiega odkładaniu się ich w wątrobie – przeciwdziałając tym samym jej stłuszczeniu. Zmniejsza ryzyko rozwoju neuropatii cukrzycowej u diabetyków poprzez usprawnienie przewodzenia sygnałów nerwowych.


Inozytol wspiera też walkę z depresją, nerwicą natręctw, atakami paniki, zaburzeniami jedzenia, jest pomocny w profilaktyce zaburzeń pamięci związanych z wiekiem i zapobieganiu chorobie Alzheimera. Ma pozytywny wpływ na optymalne funkcjonowanie układu nerwowego oraz pomaga utrzymać równowagę między poziomem cynku i miedzi w komórkach mózgu. Zwiększa też wrażliwość receptorów na serotoninę,

Inozytol a zdrowie kobiety

Inozytol to składnik niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Działa łagodząco na psychologiczne dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, takie jak lęki i stany depresyjne. Ponadto, redukuje on nadmierne wydzielanie androgenów u kobiet – hiperandrogonemię oraz hiperinsulinomię, będącą konsekwencją insulinooporności. Jest to kluczowe dla poprawy płodności poprzez przywrócenie regularności owulacji i pomocne w profilaktyce leczenia PCOS (zespołu policystycznych jajników). Suplementacja inozytolu zmniejsza m.in. masę ciała, poziom insuliny. Kolejną funkcja inozytolu jest jego wpływ na porost włosów, w przypadku łysienia nieuwarunkowanego genetycznie.


Warto dodać, że inozytol jest często dodawany do napojów energetycznych, ze względu na jego korzystny wpływ na poprawę samopoczucia i nastroju. Poprzez działanie na układ nerwowy i rozrodczy, inozytol nazywany jest witaminą szczęścia i płodności.

Źródła inozytolu

Źródłem inozytolu jest przede wszystkim żywność. Znaleźć go można m.in.w:

 • melonach,

 • pomarańczach,

 • kiwi,

 • orzechach,

 • zbożach,

 • soi,

 • grochu,

 • fasoli białej i czerwonej,

 • soczewicy,

 • karczochach,

 • kapuście,

 • drożdżach piwnych,

 • jajkach,

 • mleku,

 • kawiorze.

Na jego przyswajalność może mieć jednak wpływ nadmiar kawy, herbaty czy alkoholu w diecie lub stres, przyjmowanie antybiotyków czy antykoncepcji hormonalnej. Poziom inozytolu można uzupełnić również poprzez odpowiednią suplementację. Produktem, w którym występuje inozytol jest Ovarin: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/ovarin-60-tabl,11318.html, stworzony specjalnie dla kobiet ze składników wspomagających utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej.

Przeczytaj także:
Objawy zespołu policystycznych jajników,   Mio-inozytol,   Jak zajść w ciążę z PCOSZdjęcie autora
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy

2016-12-12

Mio-inozytol – Nowe możliwości w leczeniu Zespołu Policystycznych Jajników
Wszyscy wiemy doskonale jak ważna jest odpowiednia podaż witamin z grupy B. Potrafimy też wymienić...

2017-08-04

Jak zajść w ciążę z PCOS?
Zespół policystycznych jajników - PCOS może być przyczyną niepłodności u kobiet. Jednak jego rozpoznanie zazwyczaj...

2018-06-22

Jak zadbać o przyszłą płodność?
Rozpoznanie niepłodności jest możliwe dopiero, gdy podejmiemy działania w celu posiadania potomstwa. Nie sposób jest...