Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2021-01-25
Schorzenia i dolegliwości

Czym jest żałoba i jak sobie z nią poradzić?

Spis treści

Czym jest żałoba? To przede wszystkim stan, który jest potrzebny każdemu człowiekowi – pozwala nam wyrazić emocje związane ze śmiercią bliskiej osoby oraz przejść przez różne fazy uczuć, które kończą się pogodzeniem i zaakceptowaniem nowej sytuacji życiowej. Psychologowie i psychiatrzy wyróżniają konkretne etapy żałoby – dzięki rozłożeniu tego procesu na konkretne elementy i dzięki nazwaniu ich, jest nam po prostu łatwiej rozpoznać swoje emocje i pogodzić się z nimi, a dodatkowo wyzbyć tych, które oddziałują na nas i nasze życie w sposób destrukcyjny. W poniższym materiale wideo psycholog poznawczo-behawioralna – mgr Gabriela Piasecka-Pełka – podejmuje wspomniane wyżej tematy i opowiada o tym, jak poradzić sobie z żałobą oraz wszystkimi jej aspektami. Zapraszamy do obejrzenia filmu wszystkie te osoby, które nie wiedzą, jak wyjść z żałoby, nie mogą poradzić sobie z emocjami towarzyszącymi im po utracie bliskiego oraz te, które chcą być jak najlepszym wsparciem dla rodziny i przyjaciół przeżywających aktualnie żałobę. 

Etapy żałoby, czyli przez co przechodzimy, cierpiąc z powodu straty bliskiej osoby 

Aby dowiedzieć się, jak poradzić sobie z żałobą, warto na początku poznać rozróżnienie różnych etapów żałoby – od fazy zaprzeczenia, kiedy to nie dopuszczamy do siebie myśli o stracie, poprzez fazę buntu (gdy nie godzimy się na śmierć bliskiej osoby i wyrażamy to za pomocą emocji złości czy frustracji), smutku i żalu, aż po fazę nadziei, pogodzenia się ze stratą oraz planowania przyszłego życia bez bliskiej osoby. Co ważne, u każdego człowieka konkretne etapy żałoby mogą się mieszać i – wydawać by się mogło – trwać równolegle, obok siebie. W poniższym materiale filmowym dotyczącym tego, jak wyjść z żałoby, mgr Gabriela Piasecka-Pełka opowiada również o: 

  • definicji żałoby, identyfikacji tego procesu;
  • kwestii tego, ile trwa żałoba;
  • symptomach, które powinny skłonić nas do zastanowienia, czy żałoba nie trwa zbyt długo;
  • kwestii rozróżnienia żałoby od depresji;
  • pomocy psychologicznej i psychiatrycznej, jaką możemy uzyskać w gabinecie specjalisty.  

Ile trwa żałoba i kiedy warto zwrócić się po pomoc do specjalisty? 

Odpowiedź na pytanie o to, ile trwa żałoba, nigdy nie jest łatwe – zależy to bowiem od poziomu wrażliwości jednostki przeżywającej utratę danej osoby, poziomu zażyłości ze zmarłym bądź zmarłą, wspomnieniami, jakie osoba cierpiąca odczuwa na myśl o osobie utraconej. Poznanie konkretnych etapów pozwala przybliżyć się z kolei do odpowiedzi na pytanie o to, jak wyjść z żałoby, a także jak pomóc sobie lub osobie z naszego otoczenia przetrwać ten stan. Warto także wiedzieć, kiedy żałoba tak naprawdę się przedłuża lub kiedy stanowi przyczynę pojawienia się depresji – wówczas niezbędnym będzie poszukanie wsparcia nie tylko u bliskich, ale również w gabinecie psychoterapeuty bądź psychiatry.

Zdjęcie autora
Autor
mgr psychologii Gabriela Piasecka-Pełka

Absolwentka Uniwersytetu SWPS oraz Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Zdobywała doświadczenie zawodowe w pracy z pacjentami podczas licznych staży w szpitalach (m.in. w Psychiatrycznym Szpitalu Tworkowskim w Pruszkowie oraz w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi). Od wielu lat prowadzi terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym zarówno dla pacjentów indywidualnych, jak i par, wspierając ich w problemach związanych z depresją, nerwicami, zaburzeniami odżywiania czy niskim poczuciem własnej wartości.

Podobne wpisy
Syndrom baby blues, wahania nastroju w ciąży, depresja poporodowa – to problemy, które dotykają coraz...
CZYTAJ
Poronienie to jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń, które może spotkać parę pragnącą zostać rodzicami. Niestety,...
CZYTAJ
Jak rozpoznać depresję? To pytanie zadają sobie nie tyle pacjenci gabinetów psychologicznych czy psychiatrycznych, ile...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia