• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 149 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 149 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Zamówienia telefoniczne
2021-07-23
Porady

Akcesoria do czyszczenia zębów, czyli zaawansowana higiena jamy ustnej

Jak czyścić zęby? Wydawać by się mogło, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - wystarczy do tego jedynie pasta, wybrana szczoteczka (klasyczna, elektryczna lub soniczna), a także regularność i skrupulatność. W przypadku wielu osób istotnie elementy te wystarczą do efektywnej higieny jamy ustnej, jednak aby przeciwdziałać powstawaniu próchnicy, a stomatologa odwiedzać jedynie w celu skontrolowania stanu zębów, warto wprowadzić do swojej codziennej rutyny również produkty i akcesoria do czyszczenia zębów, które kompleksowo zapobiegną odkładaniu się płytki w newralgicznych miejscach (między innymi w przestrzeniach międzyzębowych), a także zapobiegną powstawaniu osadów czy tworzeniu się przykrego oddechu z ust. Jakie to akcesoria? Czy nić dentystyczna powinna zagościć w każdej łazience, a szczoteczka międzyzębowa - w każdej kosmetyczce? Kiedy warto zainwestować w irygator elektryczny i jak wybrać płyn do higieny jamy ustnej? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tego, jak czyścić zęby za pomocą wymienionych akcesoriów znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Prawidłowe czyszczenie zębów - akcesoria i przydatne gadżety
Spis treści

Jak czyścić zęby? Szczoteczka i pasta to nie wszystko!


Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, wiele osób do higieny jamy ustnej stosuje jedynie pastę do zębów oraz wybraną przez siebie szczoteczkę. To oczywiście absolutne minimum, jednak i w tej kwestii można poczynić kilka kroków, by codzienne szczotkowanie było jeszcze bardziej efektywne. Tradycyjną szczoteczkę do zębów warto więc wymienić na elektryczny lub soniczny odpowiednik, który zdecydowanie lepiej doczyszcza przestrzenie między zębami i pomaga pozbyć się płytki nazębnej (której nagromadzenie jest jedną z przyczyn powstawania kamienia nazębnego, próchnicy, a później - ubytków).


Oprócz tego co jakiś czas dla lepszej higieny jamy ustnej, wzmocnienia szkliwa i zapobiegania powstawaniu plam próchnicowych dobrze jest zastosować pastę ze zwiększoną zawartością fluoru (przykładowo - Duraphat 5000). Dzięki takiej domowej, nieinwazyjnej „fluoryzacji” ochrona zębów przed próchnicą będzie znacznie bardziej efektywna.


Prawidłowe czyszczenie zębów może również przebiegać z wykorzystaniem akcesoriów, o których piszemy poniżej, a więc - irygatora elektrycznego, nici dentystycznej, szpatułki do czyszczenia języka i wielu, wielu innych gadżetów do higieny jamy ustnej.


Nić dentystyczna i inne akcesoria do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Niestety, mycie zębów szczoteczką (zwłaszcza, jeśli jest to tradycyjny, ręczny model), nie zapewni właściwego poziomu higieny w kwestii oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Do tego celu można jednak zaopatrzyć się w nić dentystyczną, dostępną w różnego rodzaju formach: 

  • woskowana lub teflonowa nić dentystyczna w tradycyjnym pudełeczku jest delikatna dla zębów i dziąseł, a jej struktura sprawia, że gładko sunie po krawędziach zębów i nie powoduje nieprzyjemnego uczucia tarcia; 
  • ekologiczna nić dentystyczna (najczęściej produkowana z jedwabiu) również nie daje uczucia nieprzyjemnego pocierania zębów, a dodatkowo jest biodegradowalna i zamknięta w ekologicznej, szklanej fiolce; 
  • szeroka nić dentystyczna o wyglądzie tasiemki - idealna dla osób, które mają dość szerokie przestrzenie międzyzębowe, a zwykła nitka nie do końca „wyłapuje” u nich wszystkie resztki pokarmowe; 
  • nić dentystyczna naciągnięta na małe szpatułki, które jednocześnie zakończone są szpikulcem-wykałaczką, ułatwiającą wyciąganie z zębów uporczywych resztek pokarmów (idealne akcesorium dla osób z aparatami ortodontycznymi).

Warto tutaj wspomnieć o tym, że nić dentystyczna powinna sunąć po krawędziach zębów w taki sposób, by zagłębiała się pomiędzy nie do końca - aż do dziąsła. Warto wtedy wykonać kilka ruchów w przód i w tył, by na pewno pozbyć się wszystkich zalegających tam resztek pokarmowych.


Szczoteczka międzyzębowa - nie tylko dla osób z aparatem ortodontycznym

Osoby noszące aparat ortodontyczny z pewnością znają oryginalne akcesorium, jakim są szczoteczki międzyzębowe (inaczej określane również jako czyściki do zębów). Przydają się do oczyszczania małych elementów aparatu i szczelin, jakie tworzą się pomiędzy konstrukcją samego aparatu oraz zębami i dziąsłami, przy czym sprawdzą się także u pacjentów z diastemami czy z szeroko rozstawionymi zębami, u których nić dentystyczna niekoniecznie spełnia swoją funkcję. Czyściki do zębów można kupić najczęściej w formie małych szczoteczek międzyzębowych na krótkich trzonkach, natomiast na rynku dostępne są również czyściki do zębów z długą rączką - dla jeszcze lepszego komfortu manewrowania narzędziem.


Irygator elektryczny - idealne dopełnienie profilaktyki próchnicy

Niestety, niektóre osoby, z uwagi na obniżenie się poziomu dziąseł, rozchwianie zębów bądź odsłonięcie szyjek zębowych lub nadwrażliwość i krwawienie z dziąseł nie są w stanie stosować ani nici dentystycznych, ani szczoteczek międzyzębowych. Tutaj z pomocą przychodzi irygator elektryczny, który doskonale zastępuje (lub - wedle uznania - uzupełnia) działanie wymienionych powyżej akcesoriów.


Jak działa irygator elektryczny? Poprzez cienką końcówkę o niewielkiej średnicy uwalnia strumień wody pod ciśnieniem, który dociera do każdego zakamarka jamy ustnej - dzięki temu prawidłowe czyszczenie zębów jest jeszcze bardziej efektywne i łatwiejsze. Każdy irygator elektryczny ma zbiorniczek, który napełnia się wodą (lub wodą z płynem do higieny jamy ustnej), by następnie dokładnie „omieść” takim strumieniem zęby. Pod wpływem ciśnienia woda wydostaje się z urządzenia naprawdę szybko, dzięki czemu wszystkie resztki pokarmu są usuwane spomiędzy zębów.


Czyszczenie języka a kwestia higieny jamy ustnej

Kolejnym etapem prawidłowego czyszczenia zębów i jamy ustnej może być czyszczenie języka. To właśnie na nim gromadzą się bowiem bakterie przyczyniające się do powstawania osadu, płytki nazębnej, próchnicy, ale również infekcji dziąseł czy gardła. Dodatkowo osad gromadzący się na języku może być powodem nieprzyjemnego zapachu z ust, czyli halitoza. Jeśli i Ciebie dotyczy ten problem, a jesteś już po kontroli stomatologicznej, wówczas czyszczenie języka może okazać się rozwiązaniem Twojego problemu.


Czyszczenie języka odbywa się za pomocą specjalnych, plastikowych skrobaczek. Są one wyprofilowane w taki sposób, by wygodnie było zdejmować osad z języka od jego nasady, aż do samego czubka - zarówno w obszarze środkowym, jak i od strony policzków. Plastik, z jakiego wykonane są skrobaczki do języka jest w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia oraz bardzo łatwy w czyszczeniu. W taki gadżet zdecydowanie powinny zaopatrzyć się osoby walczące ze wspomnianą wcześniej halitoza, ale również z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi jamy ustnej i gardła.


Wymienione powyżej akcesoria do czyszczenia zębów zdecydowanie pomagają w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i zapobiegają powstawaniu zmian próchnicowych, osadów czy kamienia nazębnego. Warto wprowadzać je do codziennej rutyny nie tylko w dorosłym życiu, ale już od najmłodszych lat, by wyrabiać pozytywne, zdrowotne nawyki.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Zimą, gdy powietrze w pomieszczeniach jest szczególnie suche oraz organizm narażony jest na częste zmiany...
CZYTAJ
Fluor dodawany do pasty do zębów odgrywa bardzo istotną rolę w profilaktyce próchnicy oraz remineralizacji...
CZYTAJ
Dbanie o higienę jamy ustnej przekłada się nie tylko na zdrowie zębów i dziąseł, ale...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia