Legalna apteka
2018-02-13
Suplementacja

Najczęstsze przyczyny suchości w jamie ustnej

Zimą, gdy powietrze w pomieszczeniach jest szczególnie suche oraz organizm narażony jest na częste zmiany temperatury, często pojawiają się problemy z gardłem. Zazwyczaj jest to uczucie suchości w jamie ustnej.

 Najczęstsze przyczyny suchości w jamie ustnej - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Najczęstsze przyczyny wysuszenia błony śluzowej gardła to:

·     przebywanie w suchych, ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach,

·     nagłe i częste zmiany temperatury otoczenia, w którym przebywamy,

·    zanieczyszczone powietrze np. dymem papierosowym, smogiem, szczególnie nasilającym się zimą, w okresie grzewczym,

·   nadmierne przeciążenie strun głosowych, najczęściej u osób pracujących głosem – m.in.  nauczycieli, dziennikarzy, aktorów, piosenkarzy,

·     uprawianie sportu, gdy częste jest oddychanie przez usta,

·     infekcje górnych dróg oddechowych.


Należy pamiętać również o tym, że suchość w jamie ustnej mogą powodować niektóre leki oraz stres. Nie należy zapominać, że przedłużająca suchość w jamie ustnej oraz uczucie podrażnienia może być objawem niektórych chorób.  Należy w takim przypadku koniecznie udać się do lekarza.

Suchość błony śluzowej związana jest z wystąpieniem takich objawów jak:

·     drapanie w gardle,

·     uczucie łaskotania w gardle,

·     dyskomfort w gardle utrzymujący się na stałe lub podczas przełykania, mówienia,

·     chrypka,

·     częste  pochrząkiwanie.

Odpowiednie nawilżanie gardła sposobem na problemy z suchością

Preparaty o odpowiednio dobranym składzie zarówno w pastylkach do ssania, jak i w spray’u pomogą poradzić sobie z problemem suchości w jamie ustnej i jej pozostałymi objawami. Składniki, które są bardzo pomocne w tego typu dolegliwościach, to roślinne surowce śluzowe. Należą do nich m.in. porost islandzki, prawoślaz, lipa, aloes. Śluzy zawarte w tych składnikach działają osłaniająco i nawilżająco na podrażnioną jamę ustną i gardło. Wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy również bardzo dobrze sprawdza się w nawilżaniu błony śluzowej - chroni ją przed utratą wody, a aloes jest znanym i cenionym od lat składnikiem nawilżającym.

Preparatami, które w swoim składzie zawierają powyższe składniki i sprawdzają się podczas leczenia infekcji gardła są produkty lecznicze Fiorda https://www.apteka-melissa.pl/grupa/fiorda.html. Pomagają zarówno w przypadku suchości gardła, chrypki, suchego kaszlu czy też uczucia drapania w gardle, spowodowanych infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi. Wśród nich znaleźć można preparaty dla dorosłych jak i dla dzieci, w różnych wersjach smakowych. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ból gardła, to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu czy...
CZYTAJ
Gdy powietrze w pomieszczeniach jest szczególnie suche np. z powodu klimatyzacji oraz organizm narażony jest...
CZYTAJ
Jesień to okres najczęstszych zachorowań na przeziębienie, grypę, zapalenie gardła czy anginę. Nowa pora roku oznacza...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia