Legalna apteka
2022-04-11
Zdrowa skóra i uroda

Antyoksydanty w kosmetykach - poprawiają koloryt cery, chronią przed wolnymi rodnikami i przeciwdziałają starzeniu!

Starzenie się skóry, zmarszczki, kurze łapki i opadający owal twarzy to procesy, którym chciałaby zapobiec niemal każda osoba. I choć niekiedy takie właśnie oznaki upływającego czasu - widoczne na twarzy - dodają nam uroku, to w większości przypadków chcemy tak naprawdę ich uniknąć. Za pojawianie się tego typu zmian na skórze odpowiada oczywiście czas, stopniowa utrata kolagenu i elastyny ze skóry, ale również… stres oksydacyjny i wolne rodniki, z którymi mamy kontakt na co dzień - ze względu na działanie różnych czynników, związanych z dietą, stylem życia, poziomem zanieczyszczenia powietrza czy klimatem. Stres oksydacyjny przyczynia się do utraty jędrności skóry, a także do niszczenia poszczególnych komórek, z których zbudowana jest nasza cera. Czy da się temu zapobiec? Czym są wolne rodniki i jak wpływają na urodę? Czy kosmetyki z antyoksydantami są remedium na starzenie się skóry? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Kosmetyki z antyoksydantami, z przeciwutleniaczami
Spis treści

Czym są wolne rodniki i stres oksydacyjny?

Aby mówić o skutkach działania stresu oksydacyjnego oraz jego wpływie na stan naszej cery, warto na początek dowiedzieć się, czym on właściwie jest - a także czym są wolne rodniki, które można zwalczać dzięki antyoksydantom w kosmetykach.

W organizmie człowieka (także w skórze) znajdują się atomy tlenowe (podstawowe składniki materii, z jakiej składa się skóra). Aby funkcjonowały poprawnie, powinny mieć w swych strukturach parzyste liczby elektronów. Niestety, przy przemianach tych struktur, do których dochodzi w wyniku wymiany gazowej (czyli w trakcie „oddychania” skóry) jeden z elektronów „gubi się”, pozostawiając atom tlenowy z nieparzystą liczbą elektronów. Taka sytuacja wymaga odzyskania utraconego elektronu, więc atom „pobiera” go z sąsiednich struktur, dalej zubażając je o elektrony. To właśnie te zdekompletowane atomy tlenowe nazywamy wolnymi rodnikami - obrazowo można powiedzieć, że krążą w organizmie i „polują” na kolejne elektrony, wciąż niszcząc inne struktury. Uszkadzają w ten sposób białka i lipidy (w tym elastynę i kolagen), przyczyniając się bezpośrednio do procesu wiotczenia skóry, utraty jędrności i do wywoływania oznak starzenia.

Stresem oksydacyjnym nazywamy z kolei sytuację, w której równowaga pomiędzy liczbą wolnych rodników a zdolnością organizmu do ich wytwarzania jest zaburzona. Do takiej sytuacji prowadzi wiele czynników zewnętrznych, wśród których wyróżnić można przewlekły stres, zwiększoną ekspozycję skóry na promieniowanie UV (bez ochrony przeciwsłonecznej), palenie papierosów, niezdrową dietę bogatą w przetworzone pokarmy, a ubogą w owoce i warzywa czy nadużywanie alkoholu i innych używek. Dodatkowo zwiększeniu poziomu stresu oksydacyjnego sprzyja także brak odpowiedniego wypoczynku - a zwłaszcza brak efektywnego snu. Stres oksydacyjny powoduje przyspieszenie procesów starzenia, co można zniwelować dzięki regularnemu używaniu najsilniejszych antyoksydantów. Jakich? O tym poniżej.

Jak działają antyoksydanty w pielęgnacji skóry?

Remedium na opisaną powyżej sytuację są antyoksydanty - w kosmetykach oraz diecie. Aby spowolnić starzenie się skóry pod wpływem wolnych rodników należy oczywiście poprawić higienę snu, zmniejszyć ilość stresu, zdrowo komponować swoją dietę oraz pozbyć się nałogów, natomiast substancje antyoksydacyjne zawarte w produktach pielęgnacyjnych pomogą nam uzupełnić cały proces walki z wolnymi rodnikami oraz znacząco go przyspieszyć.

Substancje antyoksydacyjne - oprócz tego, że można znaleźć je w kosmetykach - występują również naturalnie w naszej skórze. Mają one zapobiegać reakcjom utleniania w organizmie (właśnie dlatego określa się je niekiedy przeciwutleniaczami), a co za tym idzie - niwelować działanie wolnych rodników, niszczących atomy tlenowe - mają więc szerokie zastosowanie. Efektem regularnego używania kosmetyków z antyoksydantami (przeciwutleniaczami) jest:

  • ujędrnienie skóry, zwiększenie jej gęstości, działanie przeciwzmarszczkowe i spowalniające procesy starzenia;
  • nawilżenie skóry uzyskiwane poprzez zwiększenie zdolności organizmu do zatrzymywania większej ilości wody w naskórku;
  • rozjaśnienie lub całkowite zniwelowanie przebarwień - zarówno posłonecznych, jak i powstałych w wyniku innych czynników;
  • wyciszenie zmian skórnych i przyspieszenie ich gojenia (w tym zmian trądzikowych). 

Przykłady antyoksydantów w kosmetykach

Przeciwutleniacze w kosmetykach stały się obecnie jednym ze standardowych składników produktów pielęgnacyjnych. Jest ich stosunkowo dużo i tak naprawdę trudno będzie znaleźć formułę, która nie zawiera choć odrobiny substancji antyoksydacyjnych. Można spotkać je w kremach, mleczkach, serach i tonikach do twarzy, ale również w balsamach i masłach do ciała czy w produktach do włosów. Przykłady antyoksydantów można mnożyć i doszukiwać się ich u różnych producentów, co sprawia, że każda osoba planująca wdrożyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej składniki przeciwstarzeniowe, znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, zarówno pod względem działania, jak i konsystencji oraz przyjemności aplikacji. Poniżej przedstawiamy przykłady antyoksydantów, które znajdziecie w kosmetykach dostępnych na drogeryjnych i aptecznych półkach.

Kwasy, witaminy i inne substancje na starzenie się skóry

Wśród witamin zawartych w formułach kosmetyków, które wykazują silne działanie przeciwutleniające, można wyróżnić: 

  • witaminę A i jej pochodne (kryją się w formułach kosmetycznych pod nazwami retinol czy retinal), które mają działanie silnie przeciwstarzeniowe, a dodatkowo - przy regularnym stosowaniu - wygładzają drobne zmarszczki. Więcej informacji o tej substancji w zastosowaniu pielęgnacyjnym znajdziecie w artykule Jak stosować retinol i jakich efektów można się po nim spodziewać, do którego lektury serdecznie zachęcamy. 
  • witaminę C, która - oprócz przeciwdziałania stresowi antyoksydacyjnemu i prewencji zmarszczek - doskonale chroni skórę przed utratą jędrności i sprawdza się u osób z cerą trądzikową. Wycisza zmiany skórne, przyspiesza ich gojenie, a na dodatek rozświetla skórę i pomaga pozbyć się przebarwień! O właściwościach, jakie wykazuje witamina C pisaliśmy także w tekście Kosmetyki z witaminą C - jak działają i kiedy warto je stosować? 
  • witaminę E, działającą skutecznie przeciwko wolnym rodnikom, a oprócz tego wpływającą na zwiększenie elastyczności i ujędrnienie skóry - zarówno na twarzy, jak i na ciele. Po regularnym stosowaniu kosmetyków z witaminą E cera staje się bardziej sprężysta, miękka i miła w dotyku. 
  • kwasy: azelainowy, alfa-liponowy czy ferulowy, które - poprzez przyspieszenie wymiany martwych komórek naskórka - stymulują skórę do odnowy oraz do tworzenia nowych komórek. Oprócz tego rozświetlają cerę, dodając jej blasku i wyrównując jej koloryt oraz usprawniają syntezę kolagenu. Kosmetyki antyoksydacyjne z wymienionymi powyżej kwasami sprawdzą się przede wszystkim u osób z poszarzałą, zmęczoną cerą z pierwszymi oznakami starzenia. 
  • koenzym Q10, będący nieco zapomnianym składnikiem, który obecnie wraca powoli do łask. Bierze on udział w stymulacji syntezy kolagenu, dotlenianiu komórek (przez co zwiększa ich odporność na stres oksydacyjny), oprócz tego łagodzi podrażnienia, a długotrwałe i regularne stosowanie tej substancji wpływa na ujędrnienie skóry. 

Wymienione powyżej substancje nie są oczywiście jedynymi przykładami antyoksydantów, jakie można znaleźć w kosmetykach. Jeśli chcecie uzupełnić swoją rutynę pielęgnacyjną o składniki przeciwdziałające starzeniu w wyniku stresu oksydacyjnego, poszukujcie również produktów z zawartością ekstraktu z liści zielonej herbaty, pestek malin, wyciągów z winogron (króluje w nich substancja określana jako resweratrol - silnie ujędrniająca i zapobiegająca powstawaniu oznak starzenia), ekstraktu z miłorzębu japońskiego i innych roślin. Włączcie antyoksydanty do swojej pielęgnacji, by zniwelować wolne rodniki i zachować młody wygląd cery na dłużej! 


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Witamina C w kosmetykach jest niezwykle pożądanym składnikiem – przede wszystkim jej właściwości pielęgnacyjne i...
CZYTAJ
Resweratrol to substancja organiczna pochodząca z roślin, która wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród badaczy, lekarzy,...
CZYTAJ
Maść z witaminą A to jeden z popularniejszych produktów kosmetycznych z apteki. Kosztuje zaledwie kilka...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia