2021-09-28
Zioła i preparaty naturalne

Ashwagandha. Jak ją stosować i na co pozytywnie wpływa?

Ashwagandha, zwana także indyjskim żeń-szeniem, jest popularną rośliną leczniczą w medycynie ajurwedyjskiej. W ostatnim czasie zaliczana jest do tzw. superfood, czyli pokarmów, które wyjątkowo korzystnie wpływają na zdrowie i dobre samopoczucie. Na co wpływa Ashwagandha? Jak ją stosować? Przeczytaj więcej na ten temat.


Chociaż w Polsce dopiero zaczyna się ją odkrywać, Ashwagandha znana jest z wielu dobroczynnych właściwości zdrowotnych od ponad 4000 lat. Stosowano ją jako środek witalizujący, poprawiający przede wszystkim samopoczucie. Roślina ta zawiera także składniki przeciwbólowe i uspokajające, poprawia jakość snu i sprawność umysłową.


 Ashwagandha - działanie i właściwości
Spis treści

Ashwagandha pozytywnie wpływa na mózg i samopoczucie

Niewątpliwą zaletą Ashwagandhy jest jej wpływ na mózg. Znacznie poprawia pamięć, koncentrację, uwagę i przetwarzanie informacji. Efekt ten przypisywany jest obecności witanolidu, głównego związku aktywnego tej rośliny. Promuje on wzrost komórek nerwowych i jest potencjalnym kandydatem do opracowania leku przeciwko chorobie Alzheimera. Dodatkowo Ashwagandha posiada właściwości antyoksydacyjne, które chronią mózg przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.


Roślina ta jest również idealna do zmniejszania stresu, ponieważ pomaga obniżyć poziom kortyzolu, hormonu popularnie znanego jako „hormon stresu”. To on powoduje fizyczne i psychologiczne skutki tego stanu. Badania wykazały, że spożywanie tej rośliny przez dwa miesiące.


W jakich przypadkach pomaga Ashwagandha?

Oprócz pozytywnego wpływu na mózg i samopoczucie przyjmuje się, że Ashwagandha ma także właściwości przeciwbólowe, rozluźniające ośrodkowy układ nerwowy, przeciwzapalne i przeciwdrgawkowe.


Niektóre z wielu zastosowań Ashwagandhy obejmują: 

  • Pomoc w zmniejszaniu stanów zapalnych i ochronę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. 
  • Równoważenie hormonów tarczycy.
  • Wzmocnienie układu odpornościowego po chorobie.
  • Zwiększenie wytrzymałości i sprawności fizycznej oraz budowanie siły mięśni 
  • Poprawę jakości snu. 
  • Zmniejszenie lęku i depresji.
  • Obniżenie poziomu cukru we krwi. 
  • Obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów. 
  • Zwiększenie płodności, w tym poprzez poprawę liczby plemników u mężczyzn.

Potencjalnie Ashwagandha pomaga także zapobiegać chorobom serca, udarom i nowotworom oraz pomaga dzieciom z objawami zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).


Ogólne zalecenia dotyczące stosowania suplementów Ashwagandha

Suplementy Ashwagandha występują w postaci ekstraktów, kapsułek i proszku. Do produkcji ziół wykorzystuje się wiele różnych części rośliny, w tym korzenie, liście, nasiona, kwiaty, łodygi, owoce i korę.


Zalecenia dotyczące dawkowania różnią się w zależności od leczonego stanu. Aby określić koncentrację produktu, warto przyjrzeć się zawartości witanolidu. Powinna wynosić od 1 do 10 procent (niektórzy uważają, że tylko produkty zawierające co najmniej 2,5 procent witanolidów są skuteczne). Dobrej jakości suplement powinien zawierać te informacje. Im wyższa zawartość witanolidu, tym silniejsze działanie preparatu.


Podobnie jak w przypadku innych ziół i suplementów, najlepiej zacząć od małej dawki Ashwagandhy, a następnie stopniowo zwiększać dawkę w razie potrzeby. Co jest uważane za niską dawkę Ashwagandhy? Większość ekspertów zaleca rozpoczęcie od dziennej dawki około 50-100 mg.


Zazwyczaj optymalną dawką, która ma realny wpływ na zdrowie i samopoczucie jest 300-500 mg ekstraktu dziennie z witanolidami w zakresie od 5 do 10 procent. Duża dawka Ashwagandhy wynosi od 1000 do 1500 mg ekstraktu na dzień. Jeśli zdecydujesz się na suszony korzeń Ashwagandhy zamiast ekstraktu w kapsułkach, typowa dawka to około 3-6 g dziennie.


Jaką dawkę Ashwagandhy należy przyjmować na lęk, niepokój, lepszy nastrój i poprawę pracy mózgu? Zaleca się około 300 mg skoncentrowanego ekstraktu, raz lub dwa razy dziennie. Ashwagandha zwykle musi być zażywana przez minimum 60 dni, zanim jej efekty będą w pełni odczuwalne.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ziołowe środki uspokajające to preparaty roślinne dostępne w postaci tabletek, saszetek lub herbatek ziołowych. W...
CZYTAJ
Żyjemy w ciągłym biegu – praca, dom, dzieci – obowiązki, obowiązki i jeszcze raz obowiązki....
CZYTAJ
Prowadzisz szybki tryb życia, dużo pracujesz i spoczywa na Tobie wiele obowiązków? A może masz...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia