2021-02-26
Dolegliwości i choroby

Ból stawów – jak sobie pomóc?

Ból stawów – niezależnie od przyczyny – to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość – nie tylko ze względu na samą bolesność kolana, nadgarstka lub innego stawu, ale również z uwagi na ograniczenia jego ruchomości utrudniające codzienne funkcjonowanie. Ból w obrębie więzadeł, stawu i okalających go struktur może wystąpić na skutek rozwijającego się schorzenia lub w wyniku przeciążeń spowodowanych wykonywaniem obowiązków zawodowych lub aktywności fizycznej. Najpopularniejsze sposoby na ból stawów obejmują oczywiście leczenie farmakologiczne, mające na celu przynieść ulgę w bólu. Nie każdy jednak wie, że w celu zminimalizowania bólu można zastosować również stabilizatory stawów oraz opaski – na staw skokowy, kolano, łokieć, nadgarstek czy inne miejsca. O tym właśnie rozwiązaniu oraz o przyczynach bólu stawów piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

 Ból stawów utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Sprawdź, jak sobie pomoc!
Spis treści

Najczęstsze przyczyny bólu stawów

Ból stawów może mieć różne podłoże. Najczęściej jest on skutkiem urazu, przeciążenia lub choroby. Wśród wielu różnych przyczyn bólu stawów można wyróżnić:

  • choroby reumatoidalne (reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów lub inne choroby będące przyczyną bólów reumatycznych); zwyrodnienie stawów (zmiany zwyrodnieniowe), postępujące wraz z wiekiem;
  • schorzenia takie jak zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty czy łokieć golfisty, będące następstwem regularnego przeciążania stawu podczas wykonywania szeregu powtarzających się czynności;
  • urazy mechaniczne stawów powstałe w wyniku wypadków lub stłuczeń (skręcenia, zwichnięcia), a także okresy po operacjach wykonywanych w obrębie stawów;
  • przeciążenia w obrębie elementów budujących staw (więzadła, kaletki maziowe), wynikające z intensywnej aktywności fizycznej (czasem wykonywanej bez odpowiedniego przygotowania) lub z przeciążeń związanych z pracą fizyczną.

Istnieje także szereg czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo bólu stawów – zalicza się do nich nadwaga i otyłość, prowadzenie siedzącego trybu życia, praca w nienaturalnych, wymuszonych pozycjach ciała oraz zapalenie stawów różnego pochodzenia. Diagnostyka dolegliwości bólowych powinna rozpocząć się w momencie, w którym ból utrzymuje się przez dłuższy czas, a dodatkowo towarzyszą mu inne symptomy, takie jak zaczerwienienie w obrębie bolesnego stawu, ograniczona ruchomość, poranna sztywność stawu, a także utrzymująca się opuchlizna i gorączka. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, lekarz powinien skierować pacjenta na dalsze badania i zalecić odpowiednie metody leczenia.


Skuteczne sposoby łagodzenia bólu stawów

Leczenie bólu stawów powinno być dobrane w zależności od źródła dolegliwości– inaczej bowiem ból będzie uśmierzany w przebiegu zwyrodnienia stawów związanego z wiekiem, a inaczej – po urazie czy operacji. Wiele ścieżek terapii opiera się jednak na dwóch ważnych filarach: pierwszym z nich jest leczenie farmakologiczne, obejmujące zarówno leki modyfikujące przebieg choroby (LMPCh), mające zatrzymać zmiany degradacyjne postępujące w stawach oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSLPZ), niwelujące dolegliwości bólowe.


Niefarmakologiczne leczenie bólu stawów

Drugi filar skutecznej terapii w chorobach stawów (oprócz leczenia farmakologicznego) to oczywiście fizjoterapia. Składają się na nią ćwiczenia wzmacniające mięśnie okalające stawy, ale również uelastyczniające struktury stawowe, a w szczególności więzadła. Zachowanie ruchomości stawów, głównie dzięki pracy z fizjoterapeutą, to jeden z najważniejszych czynników decydujących o ograniczeniu rozwoju choroby. Oprócz fizjoterapii, stosuje się zimne i ciepłe okłady (w zależności od tego, które z nich lepiej łagodzą dolegliwości bólowe u danego pacjenta), a także zaopatrzenie ortopedyczne w postaci opasek i stabilizatorów, mające za zadanie wzmacniać i odciążać stawy.


Opaski elastyczne na stawy i stabilizatory – jak działają?

Dlaczego elastyczne opaski oraz stabilizatory (na staw skokowy, kolano, łokieć, nadgarstek) są tak ważne w leczeniu bólów reumatycznych i bólu stawów? Przede wszystkim zabezpieczają, odciążają i wzmacniają dany staw. Dodatkowo uczucie ucisku oraz ustabilizowanie stawu pozytywnie wpływa na odczucia pacjenta – z opaską elastyczną na kolanie czy z ustabilizowanym stawem nadgarstkowym czuje się po prostu pewniej. Oprócz tego odciążenie stawów i ich stabilizacja reguluje oś kończyny i przywraca ją do fizjologicznego położenia, w którym nie występuje nadmierne tarcie. Wśród skutecznych sposobów łagodzenia bólów stawów można wyróżnić:

  • stosowanie stabilizatorów, takich jak stabilizator nadgarstka Mobilis, miękki stabilizator stawu kolanowego, czy stabilizator stawu łokciowego Pani Teresa Medica (przydatny przykładowo przy leczeniu bólu w przebiegu łokcia tenisisty lub łokcia golfisty). Stabilizatory skutecznie unieruchamiają staw bądź znacząco ograniczają zakres jego ruchomości, przez co minimalizują siły tarcia i zapobiegają odnowieniu się kontuzji. Dodatkowo stosowanie tego typu zaopatrzenia ortopedycznego skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia opuchlizny i niweluje dolegliwości bólowe. Poza tym stabilizatory marki Pani Teresa Medica i marki Mobilis cechuje szeroki zakres regulacji rozmiaru, dzięki czemu dopasowują się do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.
  • stosowanie opasek elestycznych na kolano, opasek na staw nadgarstkowy czy elastycznych opasek na staw skokowy marki Pani Teresa Medica . Opaski nie tylko doskonale wzmacniają stawy po różnego rodzaju urazach, ale również po operacjach i po zdjęciu gipsu – czyli we wszystkich sytuacjach, w których staw przez jakiś czas pozostawał osłabiony. Regularne noszenie opasek elastycznych pomaga przywrócić staw do jego fizjologicznego położenia, a także ochronić go przed odnowieniem się kontuzji. Opaski wzmacniają stawy nie tylko w trakcie fizjoterapii, ale również podczas wykonywania codziennych czynności wymagających wysiłku fizycznego. Zakup opasek elastycznych na kolano, staw skokowy, łokieć czy nadgarstek Pani Teresa Medica i Mobilis to gwarancja jakości wykonania oraz wytrzymałości użytych materiałów.

O zakupie zaopatrzenia ortopedycznego w postaci opasek i stabilizatorów na stawy powinni pomyśleć nie tylko seniorzy dotknięci reumatoidalnym zapaleniem stawów bądź chorobą zwyrodnieniową stawów, ale również wszystkie osoby, które na co dzień są bardzo aktywne fizycznie i czasami dochodzi u nich do przeciążeń struktur stawowych. Tego typu wyroby medyczne przydadzą się również w domowej apteczce rodziców aktywnych nastolatków oraz u osób wykonujących jednostajną pracę fizyczną.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Stawy odpowiadają za naszą mobilność, a nawet najdrobniejszy ruch naszego ciała to efekt właśnie ich...
CZYTAJ
Ból stawów to powszechna dolegliwość, na którą narażony jest każdy. Uprawianie sportu, dźwiganie ciężkich przedmiotów,...
CZYTAJ
Dolegliwości stawowe są dzisiaj powszechnym problemem. Przyczyniają się do tego niezdrowa dieta, otyłość, nieaktywny tryb...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia