• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2023-07-28
Dolegliwości i choroby

Borelioza, tajemnicza choroba przenoszona przez kleszcze

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, jest zakaźną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Za jej rozwój odpowiadają bakterie Borrelia burgdorferi, bytujące w jelitach kleszcza. Oznacza to, że zanim dotrą one z jego układu pokarmowego do śliny, może upłynąć trochę czasu. Dzięki temu, jeśli kleszcz zostanie usunięty w niedługim czasie po jego wkłuciu, ryzyko zakażenia boreliozą jest niewielkie.

 Rozpoznanie i diagnoza boreliozy. Kluczowe kroki w walce z tą chorobą
Spis treści

Przyczyny, objawy i skutki boreliozy 

Przyczyny

Borelioza jest wywołana przez bakterie z rodzaju Borrelia. W Europie i Azji najczęstszym sprawcą jest Borrelia burgdorferi, Borrelia afzelii oraz Borrelia garinii. Bakterie te przenoszone są na ludzi przez ugryzienia kleszczy z rodzaju Ixodes. Kleszcze stają się nosicielami bakterii boreliozy poprzez ssanie krwi zwierząt, takich jak myszy czy jelenie.

Objawy

Objawy boreliozy mogą się różnić w zależności od stadium choroby. Pierwszym, najbardziej rozpoznawalnym objawem jest zazwyczaj erythema migrans (rumień wędrujący), który jest czerwonym lub różowym kręgiem na skórze, który powiększa się z biegiem czasu. Rumień wędrujący pojawia się kilka dni do kilku tygodni po ukąszeniu przez kleszcza.

Inne objawy, które mogą wystąpić w początkowej fazie choroby, to:

 • gorączka
 • ból głowy
 • bóle mięśni i stawów
 • zmęczenie

Jeśli choroba nie jest leczona, mogą wystąpić poważniejsze objawy, takie jak:

 • Zapalenie stawów, często w dużych stawach, takich jak kolana.
 • Problemy neurologiczne, takie jak zapalenie opon mózgowych (meningitis), osłabienie mięśni twarzy (porażenie Bella), zaburzenia pamięci i koncentracji.
 • Problemy z sercem, takie jak zapalenie mięśnia serca, które może prowadzić do niewydolności serca.

Skutki

Jeśli borelioza jest rozpoznana i leczona na wczesnym etapie, większość ludzi doświadcza pełnego powrotu do zdrowia. Jednakże, jeśli leczenie jest opóźnione lub nieodpowiednie, mogą wystąpić poważniejsze skutki, takie jak przewlekłe bóle stawów i mięśni, problemy neurologiczne i zmęczenie. Te objawy mogą trwać miesiące lub nawet lata po infekcji.

Rozpoznanie i diagnoza boreliozy. Kluczowe kroki w walce z tą chorobą

Rozpoznawanie i diagnozowanie boreliozy jest kluczowe dla skutecznego leczenia choroby. Oto kilka kroków, które są zwykle podejmowane w procesie diagnozy:

Historia kliniczna, rozpoznawanie boreliozy często zaczyna się od zebrania dokładnej historii klinicznej, w tym informacji na temat potencjalnej ekspozycji na kleszcze, czasu i miejsca ewentualnego ukąszenia, jak również objawów obecnych u pacjenta. Erythema migrans, pierwszy symptom boreliozy, jest charakterystycznym objawem, który pomaga w rozpoznaniu.

Badanie fizykalne, lekarz przeprowadza badanie fizykalne, aby ocenić objawy i stwierdzić, czy są one zgodne z boreliozą. Rumień wędrujący jest kluczowym objawem, który można zidentyfikować podczas badania fizykalnego.

Testy serologiczne, jeżeli historia kliniczna i badanie fizykalne sugerują boreliozę, lekarz może zlecić testy serologiczne. Testy te sprawdzają obecność przeciwciał przeciwko bakteriom Borrelia we krwi pacjenta. Pierwszym testem jest zazwyczaj test ELISA (badanie immunoenzymatyczne), a jeśli wynik jest pozytywny, wykonuje się dodatkowo test Western blot do potwierdzenia diagnozy. Jednakże, przeciwciała mogą nie być wykrywalne przez kilka tygodni po zakażeniu, co może prowadzić do wyników fałszywie negatywnych na początkowym etapie choroby. Dlatego też erythema migrans jest często wystarczający do postawienia diagnozy boreliozy, nawet bez dodatkowych testów serologicznych.

Inne testy diagnostyczne, w przypadkach, gdy borelioza jest podejrzewana, ale objawy są niejasne mogą być zalecone dodatkowe testy diagnostyczne. Może to obejmować takie procedury jak punkcję lędźwiową do testowania płynu mózgowo-rdzeniowego, elektrokardiogram do oceny serca, czy badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny.

Konsultacje z innymi specjalistami, w zależności od objawów, pacjent może być skierowany do innych specjalistów, takich jak reumatolog, neurolog, czy kardiolog, aby pomóc w diagnozowaniu i leczeniu powikłań związanych z boreliozą.

Ostateczna diagnoza boreliozy jest zazwyczaj oparta na kombinacji historii klinicznej, objawów klinicznych, wyników testów serologicznych oraz ewentualnie innych.

Borelioza: zapobieganie i ochrona przed ukąszeniami kleszczy

Zapobieganie boreliozie polega głównie na ochronie przed kleszczami, które są nosicielami bakterii Borrelia. Jak można sobie pomóc w ochronie przed ukąszeniami kleszczy:

 • Kleszcze preferują wilgotne, zalesione obszary zwykle znajdują się w wysokich trawach, krzakach i lasach. Unikaj tych obszarów, jeśli to możliwe, zwłaszcza w ciepłych miesiącach, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne.
 • Jeśli musisz przebywać w obszarach o wysokim ryzyku, zadbaj o odpowiednią odzież, noś długie spodnie, długie rękawy, buty i skarpetki. Odzież powinna być jasna, aby łatwiej było dostrzec kleszcze. Możesz również zawiązać spodnie wokół kostek i nosić kapelusz.
 • Używaj środków odstraszających kleszcze zawierających DEET na skórę i odzież. Możesz również użyć produktów zawierających permetrynę na odzież i sprzęt turystyczny. Środki z DEET mogą być stosowane bezpośrednio na skórę, natomiast permetrynę stosuje się na odzież.
 • Po powrocie z obszaru o wysokim ryzyku, dokładnie sprawdź siebie, dzieci i zwierzęta domowe pod kątem kleszczy. Szczególnie dokładnie sprawdź trudne do zauważenia miejsca, takie jak pachwiny, pachy i skórę głowy. Pamiętaj, że kleszcze mogą być bardzo małe (rozmiar nasionka maku), a ich ukąszenie zazwyczaj nie boli, więc mogą być trudne do zauważenia.
 • Jeśli znajdziesz kleszcza, natychmiast go usuń, rób to ostrożnie używając pęsety. Chwytaj kleszcza jak najbliżej skóry i powoli pociągnij do góry, starając się nie ściskać ciała kleszcza. Unikaj kręcenia lub szarpania kleszcza, co może spowodować oderwanie ciała kleszcza od jego głowy i pozostawienie części kleszcza w skórze.
 • Jeśli mieszkasz w obszarze o wysokiej aktywności kleszczy, możesz podjąć środki, aby utrzymać swoje podwórko wolne od kleszczy, takie jak regularne koszenie trawy, usuwanie liści i starych mebli ogrodowych, które mogą stanowić schronienie dla kleszczy.

Metody leczenia boreliozy

Antybiotykoterapia jest to podstawowa metoda leczenia boreliozy. Wybór antybiotyku i długość trwania terapii zależą od stadium i objawów choroby. W początkowej fazie choroby, kiedy występuje rumień migrans, zwykle stosuje się doustne antybiotyki, w późniejszych stadiach choroby, kiedy bakterie przeniknęły do układu nerwowego lub stawów, może być potrzebna dłuższa terapia, a czasem nawet antybiotyki podawane dożylnie.

Leczenie objawowe
, leczenie boreliozy często obejmuje leczenie objawowe, w tym leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i inne leki stosowane do złagodzenia objawów.

Rehabilitacja, w niektórych przypadkach, szczególnie gdy borelioza prowadzi do poważniejszych komplikacji, takich jak problemy neurologiczne, rehabilitacja może być konieczna w celu pomocy pacjentom w powrocie do pełnej funkcjonalności.

Wsparcie psychologiczne, borelioza może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego pacjenta, a wsparcie psychologiczne może być niezbędne w procesie leczenia.

Życie po boreliozie. Praktyczne porady dotyczące zdrowia i rehabilitacji

Jeśli borelioza jest wcześnie wykryta i leczona, większość osób doświadcza pełnego powrotu do zdrowia. Jednakże niektóre osoby mogą doświadczać długotrwałych objawów, takich jak zmęczenie, ból i problemy z pamięcią, nawet po zakończeniu leczenia, co jest nazywane zespołem późnej boreliozy (PTLDS - Post-Treatment Lyme Disease Syndrome). Jak sobie poradzić z powikłaniami po przebytej chorobie?

1. Kontynuuj opiekę medyczną: nawet po zakończeniu leczenia boreliozy, ważne jest, aby regularnie konsultować wyniki badań z lekarzem. Niektóre osoby mogą potrzebować dodatkowego leczenia lub wsparcia, aby poradzić sobie z długotrwałymi objawami.

2. Dbaj o zdrowy tryb życia
: zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i dobry sen mogą pomóc poprawić ogólne samopoczucie i radzić sobie z długotrwałymi objawami boreliozy. Należy również unikać stresu, ponieważ może on pogorszyć objawy.

3. Rehabilitacja i terapia fizyczna: dla osób, które doświadczają bólów stawów lub mięśni, terapia fizyczna może być pomocna. Fizjoterapeuta może dostarczyć program ćwiczeń, który pomoże poprawić siłę i mobilność.

4. Wsparcie psychiczne
: zmaganie się z długotrwałymi objawami boreliozy może być frustrujące i wpływać na nastrój. Pomoc psychologa lub terapeuty, a także wsparcie ze strony bliskich osób, grup wsparcia dla osób z boreliozą może pomóc radzić sobie z tymi wyzwaniami.

5. Edukacja
: poznaj jak najwięcej informacji na temat boreliozy i jej potencjalnych długotrwałych skutków. Im więcej wiesz, tym lepiej możesz zarządzać swoim stanem i podejmować decyzje dotyczące leczenia.

Pamiętaj, że każda osoba jest inna i może doświadczać różnych objawów po boreliozie. Ważne jest, aby współpracować z lekarzem, aby opracować indywidualny plan leczenia i rehabilitacji. Nawet z najbardziej skrupulatnymi środkami ostrożności, ukąszenia kleszczy nadal są możliwe. Jeśli zauważysz rumień wędrujący lub inne objawy boreliozy po ukąszeniu przez kleszcza, skontaktuj się z lekarzem.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
W cukrzycy, nadmiar glukozy w krwi może uszkodzić małe naczynia krwionośne, które zasilały nerwy. W rezultacie...
CZYTAJ
Choroba afektywna dwubiegunowa, znana również jako zaburzenie dwubiegunowe, jest chronicznym zaburzeniem psychicznym charakteryzującym się naprzemiennymi epizodami...
CZYTAJ
Nerwica natręctw, znana również jako zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD), to stan psychiczny, który charakteryzuje się obecnością natrętnych...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia