• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2023-07-18
Zdrowie dziecka

Ciemieniucha - przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Ciemieniucha to stan, który często dotyka niemowlęta, choć może wystąpić u osób w każdym wieku. Nazwa ciemieniucha pochodzi od ciemienia, czyli górnej części głowy, gdzie najczęściej pojawiają się objawy. Ciemieniucha charakteryzuje się pojawieniem się na skórze żółtawych, oleistych łusek, które mogą być pokryte grubszymi strupkami. U niemowląt, objawy te często pojawiają się na skórze głowy, choć mogą również występować na twarzy, za uszami, na piersiach, brzuchu lub w pachwinach. Uważa się, że jej powstanie może mieć związek z nadmierną produkcją sebum oraz z obecnością pewnych gatunków drożdżaków na skórze. Ciemieniucha jest zazwyczaj nietrwała i samoistnie ustępuje po kilku miesiącach. Nie jest zakaźna i zazwyczaj nie powoduje dyskomfortu dla dziecka. W większości przypadków nie wymaga specjalistycznego leczenia. Czasem jednak, jeśli strupki są grube i uporczywe, może być konieczne ich delikatne usunięcie poprzez nałożenie na skórę oleju (np. oliwy z oliwek), który pomaga zmiękczyć łuski, a następnie delikatnie przeczesać je grzebieniem. Jednakże, jeśli objawy są szczególnie nasilone, utrzymują się pomimo podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, lub jeśli skóra staje się zaczerwieniona, opuchnięta lub wydaje się zakażona, należy skonsultować się z lekarzem. W tych przypadkach, lekarz może zalecić specjalistyczne szampony, kremy lub maści.

 Ciemieniucha
Spis treści

Czynniki wpływające na rozwój ciemieniuchy

Ciemieniucha, inaczej łojotokowe zapalenie skóry, to dość powszechny stan skóry występujący u niemowląt. Jej przyczyny nie są do końca zrozumiałe, ale na jej powstanie wpływać mogą: nadprodukcja sebum, drożdżaki z rodzaju Malassezia, a także genetyka, czynniki środowiskowe oraz stan zdrowia.

 • Ciemieniucha występuje najczęściej u niemowląt, co może mieć związek z nadmierną produkcją sebum (oleistej substancji produkowanej przez gruczoły łojowe skóry) w tym okresie.
 • Uważa się, że drożdżaki z rodzaju Malassezia, które naturalnie występują na skórze większości osób, mogą odgrywać rolę w rozwoju ciemieniuchy. Mogą one rosnąć w obszarach z dużą ilością sebum i powodować podrażnienie skóry, prowadząc do łojotokowego zapalenia skóry.
 • Ciemieniucha może występować u wielu członków tej samej rodziny, co sugeruje, że mogą na nią wpływać czynniki genetyczne.
 • Ciemieniucha może być bardziej powszechna w chłodniejszych i suchszych klimatach, co sugeruje, że czynniki środowiskowe mogą również wpływać na jej rozwój.
 • W niektórych przypadkach, ciemieniucha może być bardziej nasilona u dzieci z określonymi schorzeniami, takimi jak niedobór odporności.

Objawy ciemieniuchy

Objawy ciemieniuchy mogą się różnić w zależności od indywidualnego przypadku, ale zazwyczaj obejmują żółtawe łuski, czerwone plamy lub grubsze strupki zwykle pojawiające się na główce, ale mogą również występować na innych częściach ciała, takich jak twarz, uszy, szyja, pachwiny czy pachy. Skóra w obszarach dotkniętych ciemieniuchą może wydawać się oleista. Chociaż ciemieniucha zazwyczaj nie powoduje dyskomfortu, niektóre dzieci mogą odczuwać świąd. Ciemieniucha zazwyczaj nie jest poważnym stanem i zwykle ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych miesięcy życia. Jeśli jednak objawy są szczególnie nasilone lub wydają się powodować dyskomfort dla dziecka, warto skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby łagodzenia ciemieniuchy

Ciemieniucha jest zazwyczaj łagodnym stanem, który najczęściej ustępuje samoistnie. Istnieją jednak pewne domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić objawy ciemieniuchy.

 • Delikatne mycie: regularne delikatne mycie skóry głowy niemowlęcia za pomocą łagodnego, bezzapachowego szamponu dla dzieci może pomóc usunąć łuski. Po nałożeniu szamponu, skóra głowy powinna być delikatnie masowana palcami lub miękką szczoteczką.
 • Używanie olejku: nałożenie niewielkiej ilości olejku dla dzieci, oliwy z oliwek lub oleju kokosowego na skórę głowy i pozostawienie go na kilka minut przed umyciem może pomóc zmiękczyć i usunąć łuski. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie umyć olej, ponieważ pozostawienie go na skórze może prowadzić do zablokowania porów i nasilenia objawów.
 • Delikatne przeczesywanie: po umyciu i wysuszeniu, delikatne przeczesywanie skóry głowy miękkim grzebieniem lub szczotką może pomóc usunąć luźne łuski. Ważne jest jednak, aby robić to bardzo delikatnie, aby nie podrażnić skóry.
 • Utrzymanie skóry nawilżonej: stosowanie łagodnych, bezzapachowych kremów lub balsamów może pomóc utrzymać skórę nawilżoną i złagodzić objawy ciemieniuchy.
 • Unikanie potencjalnych drażniących substancji: niektóre produkty, takie jak perfumowane szampony, mydła czy detergenty, mogą podrażniać skórę i nasilać objawy ciemieniuchy. W miarę możliwości, warto unikać tych produktów.

Wszystkie te metody są zazwyczaj bezpieczne i mogą pomóc złagodzić objawy ciemieniuchy. Jeśli jednak objawy są szczególnie nasilone, utrzymują się dłużej niż zwykle, lub wydają się powodować dyskomfort dla dziecka, warto skonsultować się z lekarzem.

Profesjonalne leczenie ciemieniuchy

Ciemieniucha zazwyczaj ustępuje samoistnie w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka. Jeśli jednak objawy są szczególnie nasilone, utrzymują się zbyt długo, lub wydają się powodować dyskomfort dla dziecka, lekarz może zasugerować pewne metody leczenia.

 • Specjalistyczne szampony: szampony zawierające niskie stężenia kwasu salicylowego, siarki, ketokonazolu lub cyklopiroksu mogą być zalecone do stosowania kilka razy w tygodniu. Szampony te pomagają usunąć łuski i zredukować liczbę drożdży Malassezia, które mogą przyczyniać się do ciemieniuchy.
 • Steroidowe kremy lub maści: w niektórych przypadkach, lekarz może zalecić stosowanie sterydów, aby pomóc złagodzić zaczerwienienie i podrażnienie.
 • Kremy przeciwgrzybicze: w niektórych przypadkach, kremy zawierające leki przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol, mogą być zalecone do stosowania na skórę, aby zredukować liczbę drożdży Malassezia.
 • Kremy z kwasem azelainowym: kwas azelainowy pomaga zredukować rozwój drożdży Malassezia i zmiękczyć łuski.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Kiedy Twój świat wywraca się do góry nogami, wraz z nadejściem upragnionego dziecka, naturalną koleją...
CZYTAJ
Skóra atopowa, to skóra dotknięta atopowym zapaleniem skóry (AZS). AZS jest przewlekłą nieuleczalną dermatozą. Charakteryzuje...
CZYTAJ
Skóra noworodka i niemowlęcia jest znacznie bardziej wrażliwa i delikatna niż skóra dorosłych. Oprócz tego...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia