• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2020-12-14
Zdrowie dziecka

Skóra atopowa u niemowląt i dzieci

Skóra atopowa, to skóra dotknięta atopowym zapaleniem skóry (AZS). AZS jest przewlekłą nieuleczalną dermatozą. Charakteryzuje się suchością, zaczerwienieniem, nawrotowymi stanami zapalnymi, dokuczliwym świądem i dysfunkcyjnym (uszkodzonym) płaszczem wodno-lipidowym. U dzieci i niemowląt ze skórą atopową pielęgnacja nabiera szczególnego znaczenia. Jest podstawową formą leczenia i jak każde leczenie, wymaga specjalistycznych preparatów i produktów, które muszą realizować podstawowe zapotrzebowanie terapeutyczne i zaoferować maksymalny komfort życia małym pacjentom i ich rodzinom.

 Skóra atopowa u niemowląt i dzieci – jak ją właściwie pielęgnować?
Spis treści

Terapia emolientowa w pielęgnacji skóry atopowej

Podstawą terapii AZS jest regularna, codzienna aplikacja emolientów (preparatów nawilżających, przywracających prawidłową funkcję bariery naskórkowej). Należy nakładać je na powierzchnię całej skóry, co najmniej dwa, trzy razy dziennie. Emolienty są uznanymi i zalecanymi preparatami pierwszego wyboru. Zazwyczaj w skład emolientów wchodzą wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol, ceramidy czy różne substancje nawilżające (humektanty), takie jak mocznik, glicerol, aminokwasy, które poprzez poprawę funkcji bariery naskórkowej redukują zjawisko przeznaskórkowej utraty wody (TEWL). Do nawilżenia skóry atopowej u dzieci i niemowląt potrzeba aż 250-500 gramów preparatów emolientowych w ciągu tygodnia.


Kąpiele i opatrunki przy skórze atopowej u dzieci

Kąpiele to kolejny element terapii dla skóry atopowej. Idealna kąpiel atopika to taka, która jest nie dłuższa aniżeli 5 minut, gdy pH wody jest lekko kwaśne, a jej temperatura nie przekracza 28°C. Aby zredukować objawy choroby, jako dodatku do kąpieli należy stosować preparaty bez zawartości siarczanów o pH niższym aniżeli 5,5 i bez zawartości detergentów. Należy również unikać często obecnego w mydłach laurylosiarczanu sodu (SLS). W przypadkach zagrożenia zakażeniami bakteryjnymi skóry (zazwyczaj bakterią gronkowca złocistego), stosuje się kąpiele w roztworze podchlorynu sodu (ang. bleach baths). Z kolei gdy skóra atopowa swędzi, rekomendowane działanie przeciwświądowe, to stosowanie bezpośrednio po kąpieli i smarowaniu emolientami – metody mokrych opatrunków (ang. Wet Wrap Treatment).


Higiena przy AZS u niemowląt

Poza opisanymi już głównymi elementami pielęgnacji skóry atopowej u dzieci, istnieje dodatkowe zapotrzebowanie higieniczne, gdy mamy do czynienia z niemowlętami. Specyfika opieki nad niemowlętami wymaga wykorzystywania różnego rodzaju nawilżanych chusteczek, stosowanych w zasadzie na wszystkie części ciała, w zależności od potrzeb (zmiana pieluch, ulewanie, podróż itp.). Do niedawna używanie „tradycyjnych” chusteczek nawilżanych ogólnie dostępnych na rynku u dzieci ze skórą atopową było dyskusyjne.


Od niedawna opiekunowie dzieci z AZS mogą cieszyć się specjalistycznymi chusteczkami nawilżanymi – dedykowanymi skórze atopowej, które pojawiły się w sprzedaży. Najlepszym przykładem są chusteczki Cleanic Baby Eco Atopical. Producent zadbał o to, aby w procesie produkcji wyeliminować wszelkie kontrowersyjne składniki, które mogą być czynnikami drażniącymi dla skóry atopowej (kompozycje zapachowe, SLS, SLA, agresywne konserwanty). W zamian użyto składników o właściwościach emolientacyjnych lub łagodzących i kojących, takich jak olej z migdałów czy pantenol. Bawełniane podłoże, neutralne PH i hipoalergiczność pozwoliły uzyskać chusteczkom Cleanic Baby Eco Atopical prestiżowy Znak Rekomendacji Produktowej Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych (PTCA). Rekomendacja PTCA to gwarancja jakości, bezpieczeństwa i akceptacji produktu – przez atopowych pacjentów – bezpośrednio po wymagających testach aplikacyjnych.

Przeczytaj także:
Ochrona i pielęgnacja skóry suchej i podrażnionej,   Jak dbać o suchą skórę,   Emolienty - sposób na suchą i podrażnioną skórę,   Codzienna pielęgnacja bardzo suchej skóry,   Skóra atopowa i jej pielęgnacja,   Atopowe zapalenie skóry,   Codzienne zastosowanie kremu do cery atopowej,   Emolienty - co warto o nich wiedzieć?
Zdjęcie autora
Autor
mgr Hubert Godziątkowski

Mgr Hubert Godziątkowski – prezes Zarządu PTCA, redaktor Naczelny magazynu "ATOPIA", pomysłodawca i założyciel PTCA oraz fejsbukowych Grup Wsparcia dla rodziców dzieci z AZS oraz dla dorosłych pacjentów.


W Stowarzyszeniu odpowiedzialny za ogólną strategię rozwoju organizacji oraz projekty o charakterze innowacyjnym i związane z nowoczesnymi technologiami. Z wykształcenia ekonomista, zdobywca tytułu MBA w handlu zagranicznym, były nauczyciel akademicki (ekonomia). Obecnie zawodowo prowadzi firmę o profilu medycznym. Gorący orędownik metody mokrych opatrunków w leczeniu AZS. To dzięki jego staraniom Wet Wrap Thrapy pojawiło się w Polsce, co dało nadzieję tysiącom pacjentów na komfort życia, bez świądu i drapania. Prywatnie tata Tymka i Igora. Starszy syn, Tymek, z ciężką atopią i epizodyczną astmą oskrzelową. Hubert bardzo chętnie wspiera innych rodziców i pacjentów, dzieli się wiedzą, mocno współpracuje z kadrą medyczną, szkoli lekarzy w zakresie WWT i wszędzie gdzie może zaszczepia wiedzę o problemach rodzin atopowych w Polsce.

Podobne wpisy
Cera atopowa to najdelikatniejszy i najbardziej wrażliwy oraz podatny na podrażnienia rodzaj skóry. Charakterystyczne dla...
CZYTAJ
Pielęgnacja skóry atopowej nie należy do łatwych. Wymaga poświęcenia jej więcej czasu oraz ostrożnego doboru...
CZYTAJ
Problemy skórne dotykają nas w każdym wieku – jednym z nich jest czerwienienie się i...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia