Legalna apteka
2021-09-22
Zdrowie kobiety

Co daje nam joga? Poznaj korzyści z praktyki jogi dla kobiet!

Joga to jeden z tych rodzajów ruchu, który obecnie jest niezwykle popularny, a dodatkowo coraz więcej osób decyduje się na jego wypróbowanie bądź wręcz na regularną praktykę. Niegdyś uważano, że praktyka jogi jest zajęciem elitarnym, niedostępnym dla „zwykłych” ludzi, a nade wszystko - wymaga dużych nakładów finansowych oraz zaawansowanej sprawności fizycznej. Przez kilka ostatnich lat okazało się jednak, że takie postrzeganie jogi się zdezaktualizowało - nie tylko ze względu na zwiększenie dostępności zajęć (prowadzonych zarówno stacjonarnie, jak i online), ale również z uwagi na mnogość sposobów na uprawianie tej aktywności oraz postrzeganie jej jako remedium na różne dolegliwości cywilizacyjne. Popularna stała się więc joga na stres, na bóle kręgosłupa, bóle głowy czy na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Co więcej okazało się, że praktyka jogi doskonale wpisuje się w potrzeby wielu kobiet - i mowa tu nie tylko o asanach na stres czy jodze na bóle menstruacyjne). Same ćwiczenia można uwzględnić w nawet najbardziej zabieganym dniu, natomiast oferta studiów jogi pozwala na uczestnictwo osób na naprawdę podstawowym poziomie. Dlaczego warto ćwiczyć jogę i jakie korzyści może ona przynieść kobietom? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Praktyka jogi na stres, bóle menstruacyjne i dobry seks
Spis treści

Joga na bóle menstruacyjne

Co daje nam joga? Przede wszystkim pod względem korzyści płynących z jej praktykowania dla kobiet, można wyróżnić pozytywny wpływ na łagodzenie bólu miesiączkowego, wynikającego ze skurczów macicy, wydalającej złuszczone komórki i fragmenty endometrium wraz z krwią. Wiele pań zastanawia się jednak, czy joga podczas okresu jest bezpieczna. Zdecydowanie tak - jedynym ograniczeniem będą pozycje odwrócone (wszelkiego rodzaju stania na rękach i głowie, różne warianty świecy, a także praktyka na szarfach czy pasach z głową w dół), ze względu na możliwość zaburzenia naturalnego procesu oczyszczania się macicy, a także asany wymagające silnego napięcia mięśni brzucha. Oprócz tego praktykowanie jogi podczas okresu powinny skonsultować z lekarzem te kobiety, które chorują na endometriozę i cierpią z powodu guzów lub mięśniaków umiejscowionych w obrębie dróg rodnych.


Jak działa joga na bóle menstruacyjne? Przede wszystkim poprzez praktykowanie asan otwierających biodra i rozluźniających mięśnie dna miednicy, pomaga usprawnić proces złuszczania endometrium i uczynić go bardziej bezbolesnym. Dlaczego warto ćwiczyć jogę podczas „tych dni”? Dołączenie do praktyki jogi ćwiczeń oddechowych oraz medytacji pozwala na zagłębienie się w proces menstruacji, lepsze poznanie swojego ciała, a jednocześnie na zatroszczenie się o własny organizm. Powolne, łagodne i otwierające pozycje jogi podczas okresu zdecydowanie stanowią jeden z lepszych sposobów na „self-care” w tym właśnie czasie.


Najbardziej polecane pozycje (asany) jogi na bóle menstruacyjne to przede wszystkim: 

 • Supta Baddha Konasana, która polega na przyciągnięciu obu pięt do okolicy krocza w leżeniu na plecach i mocnym otwarciu bioder; 
 • Upavistha Konasana, czyli siad rozkroczny przy pomocy podpory (krzesła, ściany) z kocem, poduszką, wałkiem lub klockiem do jogi po pośladkami - pozycja ta również otwiera biodra, a dodatkowo poszerza tułów - klatkę piersiową oraz jamę brzuszną, robiąc więcej miejsca narządom wewnętrznym;
 • Marichyasana I (Pozycja Mędrca I), czyli siad prosty z przyciągnięciem jednej nogi do bioder, przy jednoczesnym skłonie do nogi wyprostowanej i objęciu tułowia rękami (bez wykonywania wersji ze skrętem) 
 • Supta Parsva Padangusthasana, czyli pozycja leżąca z odwiedzeniem wyprostowanej nogi do boku, przy rozciągnięciu mięśni, powięzi i ścięgien w obrębie kończyn dolnych, górnych oraz miednicy.


Joga odprężająca (asany na stres)

Co daje nam joga? Wiele osób, które prowadzą jej regularną praktykę, odpowie: relaks! To prawda - joga odprężająca oraz asany na stres są świetnym sposobem na rozluźnienie ciała, pozbycie się bólu napięciowego, oczyszczenie umysłu, nabranie nowej energii do działania. Praktykując jogę na stres wiele osób dużo lepiej dystansuje się od problemów dnia codziennego, łatwiej zasypia i ocenia swój nocny odpoczynek jako bardziej efektywny. Ponadto połączenie jogi na stres z ćwiczeniami oddechowymi pozwala na wsłuchanie się w swój organizm oraz na skupienie się na własnych emocjach i odczuciach, a w efekcie - osiągnięcie harmonii ciała i ducha.


Dodatkowo regularna praktyka jogi odprężającej wchodzi nam w nawyk, co sprawia, że bez względu na pracę i inne obowiązki jesteśmy w stanie coraz częściej znaleźć dla siebie choć kilka minut na co dzień. To z kolei pomaga utrzymać balans między odpoczynkiem a pracą i zapewnia codzienną dawkę tak niezbędnego dla nas wszystkich relaksu.


Najpopularniejsze asany na stres, które pomogą wyciszyć emocje i odprężyć ciało, to przede wszystkim: 

 • Savasana (Pozycja Trupa), polegająca na leżeniu na plecach z rozluźnionymi kończynami górnymi i dolnymi, ułożonymi wzdłuż ciała, a jednocześnie bez kontaktu z tułowiem. Dołączając do tej pozycji oddech przeponowy mamy gwarancję głębokiego relaksu, a czasem nawet… szybkiej drzemki; 
 • Balasana (Pozycja Dziecka), polegająca na wykonaniu siadu na piętach, a następnie powolnym przeniesieniu tułowia w przód, aż do położenia głowy (czoła) oraz wyciągniętych rąk na macie przed sobą. Oprócz relaksu ta asana na stres pomaga również rozciągnąć plecy i przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych kręgosłupa, spowodowanych wielogodzinnym siedzeniem przy biurku; 
 • Padmasana (Pozycja Lotosu), idealna do relaksacji i najbardziej znana przez mainstreamowe postrzeganie jogi. Jest to siad skrzyżny, w którym podeszwy obu stóp skierowane są ku górze i widoczne dla ćwiczącego, natomiast mniej zaawansowanym osobom poleca się po prostu siad „po turecku” w taki sposób, by choć jedna stopa znajdowała się na udzie nogi przeciwnej; 
 • Marjaryasana (Koci Grzbiet), czyli pozycja polegająca na zaokrągleniu pleców w klęku podpartym. Pomaga ona poczuć tor oddechu, rozpoznać trajektorię powietrza w płucach, obniżającą się przeponę oraz podnoszącą się w momencie wydechu. Ponadto Marjaryasana rozluźnia również kręgosłup - a zwłaszcza jego część lędźwiowa.


Joga na lepszy seks

Kolejną odpowiedzią na pytanie o to, dlaczego warto ćwiczyć jogę, jest… lepszy seks! Praktyka jogi w tym kontekście zwiększa zakres ruchu w stawach, sprawia, że kręgosłup staje się bardziej elastyczny, poprzez dotlenienie tkanek uwrażliwia je na bodźce, a u kobiet zdecydowanie pozwala osiągać szybsze i bardziej intensywne orgazmy. Joga na lepszy seks otwiera ponadto kobietę na nowe doznania i sprawia, że wstyd dotyczący jej ciała nie jest obezwładniający, a przy regularnej praktyce - odchodzi w niepamięć, ustępując miejsca pewności siebie i coraz lepszej świadomości własnego ciała i jego potrzeb.


Przy praktykowaniu jogi na lepszy seks należy zwrócić przede wszystkim uwagę na pozycje pogłębiające odchylenia w tył, rozgrzewające okolicę lędźwiowa i - jak w poprzednich przypadkach - otwierające biodra oraz miednicę. Do najpopularniejszych asan w przypadku praktykowania jogi na seks można zaliczyć: 

 • Ananda Balasana (Pozycja Szczęśliwego Dziecka) - polega na podciągnięciu nóg w leżeniu w taki sposób, by kolana znalazły się po bokach tułowia, a dłonie - na uniesionych stopach. Pozycja ta nie tylko otwiera biodra, ale również zwiększa zakres ruchomości stawów w tym obrębie; 
 • Baddha Konasana - polega na przyjęciu pozycji siedzącej, z wyprostowanymi plecami, a także ze stopami podciągniętymi do krocza i dotykającymi się podeszwami, z jednoczesnym rozłożeniem kolan na boki. W wersji dla osób początkujących można podłożyć pod kolana poduszki lub klocki do jogi; 
 • Setu Bandha Sarvangsana (Pozycja Mostu) - polega na uniesieniu bioder z pozycji leżenia na plecach, ze zgiętymi kolanami i podparciem w barkach. Pozycja ta rozgrzewa odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a jednocześnie wzmacnia uda oraz pośladki; 
 • Ustrasana (Pozycja Wielbłąda) - obejmuje mocne wygięcie pleców z klęku w tył w taki sposób, by głowa znalazła się nad stopami, a dłonie objęły kostki u nóg. Pozycja ta otwiera klatkę piersiową, rozciąga przednią część ud i aktywuje do pracy pośladki.

Do rozgrzania okolicy kręgosłupa lędźwiowego świetnie sprawdzi się również naprzemienne wykonywanie pozycji psa z głową w dół oraz psa z głową w górę. Wszystkie asany, o których mowa w powyższym tekście z powodzeniem można znaleźć w poradnikach internetowych, choć rekomendujemy zdecydowanie udanie się do szkoły jogi lub zapisanie się do jednego z wirtualnych studiów jogi. Udanej praktyki!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Mięśnie Kegla w dobrej kondycji to niezwykle istotna sprawa dla kobiety w każdym wieku. U...
CZYTAJ
W poprzednim artykule, który możecie znaleźć tutaj, pisaliśmy, dlaczego mięśnie dna miednicy (MDM) są ważne...
CZYTAJ
Prowadzisz szybki tryb życia, dużo pracujesz i spoczywa na Tobie wiele obowiązków? A może masz...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia