• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2022-10-25
Dolegliwości i choroby

Cukrzyca typu 1

Światowa Organizacja Zdrowia postrzega częstotliwość zachorowania na cukrzycę jako zjawisko pandemiczne, które będzie wzrastać w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że są różne rodzaje tej choroby, sposoby leczenia oraz dolegliwości, jakie powodują. Dowiedz się, czym charakteryzuje się cukrzyca typu 1, jakie są jej objawy i możliwości rozpoznania.

 Hiperglikemia – czy jest groźna?
Spis treści

Cukrzyca typu 1, czyli jaka?

Cukrzyca często jest kojarzona z nieprawidłową dietą lub nadmierną masą ciała. Warto jednak wiedzieć, że zarówno szczupłe, jak i otyłe osoby mogą zmagać się z tą chorobą. Charakterystyczna dla cukrzycy typu 1 jest niemożność wytwarzania przez organizm insuliny. Ten hormon jest odpowiedzialny za stabilizację poprawnego poziomu cukru we krwi. Za jego wydzielanie odpowiedzialne są wysepki Langerhansa, znajdujące się w trzustce. Oprócz regulacji poziomu cukru umożliwia ona także:

 • syntezę białek w mięśniach,
 • hamuje rozkład trójglicerydów,
 • hamuje produkcję ciał ketonowych.

W przypadku, gdy organizm nie jest sam w stanie wyprodukować insuliny, dochodzi do nadmiernego wzrostu cukru we krwi oraz hiperglikemii.

Hiperglikemia – czy jest groźna?

Nieleczona cukrzyca typu I to zagrożenie przecukrzenia organizmu. Stan hiperglikemii może powodować:

 • nadmierne pragnienie,
 • ból głowy,
 • problemy z widzeniem,
 • senność,
 • śpiączkę cukrzycową.

Szczególnie niebezpieczna jest ten ostatni stan, gdyż powoduje on bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia. O hiperglikemii można mówić, gdy stężenie cukru we krwi na czczo wynosi więcej niż 99 mg/dl, a po posiłku przekracza 199 mg/dl.

Jakie są objawy cukrzycy typu 1?

Ze względu na groźne powikłania, które mogą być skutkiem nieleczonej cukrzycy, warto dowiedzieć się, jakie objawy powinny skłonić do zbadania poziomu glukozy we krwi i wizyty u lekarza. Do najczęstszych symptomów tego schorzenia zalicza się:

 • zmniejszenie masy ciała, mimo braku zmiany w diecie, 
 • napady silnego pragnienia,
 • częstsze niż dotychczas oddawanie moczu, również niekontrolowane,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • problemy z widzeniem,
 • zapalenie skóry wokół narządów płciowych.

Warto wiedzieć, że wraz z tym, jak ta choroba autoimmunologiczna się rozwija, może pojawić się także charakterystyczny, kwaśny zapach z ust – często mylony z wonią alkoholową. Jest to spowodowane kwasicą ketonową, która jest jednym z powikłań związanych z nieleczoną cukrzycą. Jeśli zauważysz podobne objawy u siebie, należy zadbać o uzyskanie odpowiedniej opieki medycznej.

Jakie są przyczyny cukrzycy typu 1?

Co ciekawe, medycyna nie jest w stanie obecnie wyodrębnić przyczyny, które mogą powodować zapadnięcie na cukrzycę typu 1. Wbrew obiegowej opinii uskarżać się na nią mogą osoby zarówno młode, jak i starsze, wysportowane czy prowadzące zdrowy styl życia. Najczęściej jednak jest diagnozowana w wieku dziecięcym. Nie mniej należy zadbać o regularne badanie stężenia glukozy we krwi, gdyż trudno wyodrębnić szczegółowo grupę osób, które są predysponowane do zapadnięcia na tę chorobą. Szczególną ostrożność powinni zachować ci, którzy w swojej rodzinie mieli przypadki krewnych cierpiących na cukrzycę typu 1.

W jaki sposób jest leczona cukrzyca typu 1?

Po rozpoznaniu cukrzycy typu 1 lekarz dobiera odpowiednie leczenie do potrzeb pacjenta. Najczęściej polega ono na:

 •  podawaniu insuliny

Częstotliwość przyjmowania insuliny zależy od stężenia poziomu glukozy we krwi. Dlatego chory na cukrzycę typu 1 musi przeprowadzać regularne badania i kontrolować cukier.

 • stosowaniu diety

Niezwykle pomocne przy leczeniu tej choroby jest stosowanie odpowiedniej diety. Jadłospis powinien składać się z produktów o niskim indeksie glikemicznym, przez co możliwe jest łatwiejsze zapanowanie nad poziomem glukozy we krwi. Należy także zadbać o regularność przyjmowania posiłków oraz ich odpowiednią wielkość.

 • prowadzenie zdrowego stylu życia

Częstym działaniem zalecanym przy cukrzycy typu 1, jest prowadzenie aktywnego stylu życia. Wynika to z tego, że regularne ćwiczenia wpływają na poprawę stanu zdrowia organizmu oraz wspomagają metabolizm i przemianę glukozy.


Insulinoterapia oraz odpowiedni styl życia to główne sposoby leczenia cukrzycy typu 1. Ze względu na to, że każdy może zapaść na tę chorobę, warto regularnie badać poziom cukru we krwi. Można to zrobić za pomocą badań laboratoryjnych lub popularnych urządzeniach do pomiaru glukozy, dostępnych w aptece.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Stopa cukrzycowa, określana również jako zespół stopy cukrzycowej, to groźne, przewlekłe powikłanie cukrzycy (pojawiające się...
CZYTAJ
Hipoglikemia a hiperglikemia - jakie są między nimi różnice? Wystąpienie obu tych zjawisk łączy jedno...
CZYTAJ
Insulinooporność może być początkiem do rozwoju stanu przedcukrzycowego, cukrzycy typu 2, schorzeń sercowo-naczyniowych. Może, ale...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia