2021-11-15
Suplementacja

Cytrulina. Czym jest i jakie ma właściwości?

Niektóre aminokwasy działają pozytywnie na kondycję sportowców. Pozwalają na szybsze usuwanie kwasu mlekowego czy amoniaku po wysiłku. Znajdują się w różnych produktach spożywczych. Ich doskonałym przykładem jest właśnie cytrulina.


Cytrulina jest chętnie wybierana przez osoby aktywne, którym zależy na dobrych wynikach sportowych i wyglądzie sylwetki. Zgodnie z przewidywaniami ma ona pozytywne działanie na funkcjonowanie organizmu podczas aktywności. Jak dokładnie działa ten aminokwas? Kto może z niego korzystać?

 Cytrulina - co to?
Spis treści

Czym jest cytrulina?

Cytrulina jest aminokwasem niebiałkowym i pochodną ornityny. Wchodzi ona w skład wielu preparatów dla sportowców, ale występuje również w naturalnej żywności. Jest wytwarzany przez jelita oraz wątrobę. Pozwala ona na przekształcanie amoniaku w mocznik, wraz z innymi substancjami biorącymi udział w cyklu Krebsa.


Cytrulina występuje głównie w arbuzie, szczególnie w jego centralnej części oraz skórce. Każda odmiana ma jednak inną zawartość tego składnika [1]. Cytrulinę można znaleźć również w dyni, melonie, tykwie czy ogórkach. Są to jednak produkty o nieco mniejszej zawartości tego składnika. Z tego powodu cytrulina występuje najczęściej w formie odżywek stworzonych z myślą o sportowcach.


Jak dokładnie działa cytrulina?

Cytrulina działa pozytywnie na wiele procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Przydaje się ona głównie osobom aktywnym, które chcą poprawiać swoje osiągnięcia. Działanie cytruliny to m.in.: 

  • zwiększanie syntezy ATP, 
  • rozszerzanie naczyń krwionośnych,
  • szybsze usuwanie kwasu mlekowego i amoniaku.

Ponadto cytrulina pomaga w regeneracji, dlatego jest ceniona przez osoby, które trenują dużo i często. Dawkowana odpowiednio może również zwiększać wytrzymałość organizmu, przesuwając w czasie moment zmęczenia. Dokładne działanie tej substancji zależy jednak od przypadku. Prowadzone badania mają na celu wykazać, czy cytrulina jest pomocna dawkowana w pojedynkę, czy może wykazuje lepsze właściwości w połączeniu z innymi składnikami.


Czy cytrulina rzeczywiście działa?

Istnieje wiele badań, które mają na celu potwierdzić lub zaprzeczyć działaniu cytrulinie na osiągnięcia sportowe. Niektóre z nich wykazują, że ten aminokwas rzeczywiście poprawia siłę i wytrzymałość. Inne nie wskazują żadnych zależności pomiędzy podaniem takiej substancji a osiągniętymi wynikami.


Cytrulina spożywana przez sportowców wchodzi jednak w skład złożonych preparatów. Mowa tu o jabłczanie cytruliny oraz L-cytrulinie. Różnią się one od siebie czasem działania. Obecnie uważa się, że najlepszą mieszanką jest cytrulina z argininą.


Jeśli chodzi o czas, w którym można przyjmować cytrulinę, wciąż trwają badania na ten temat. Nie poleca się jednak stosowania jej zbyt długo. Co ciekawe, cytrulina może mieć również wpływ na leczenie różnego rodzaju chorób. Konieczne jest jednak zweryfikowanie, jak działa ona w połączeniu z innymi lekami.


Cytrulina w walce z chorobami

Cytrulina jest wykorzystywana głównie przez sportowców, jednak znajduje ona swoje zastosowanie również w dietach osób chorych na różnego rodzaju schorzenia. Mowa tu np. o cukrzycy. W tym przypadku cytrulina ma za zadanie chronić nerki i wpływać na ich prawidłowe funkcjonowanie.


Cytrulina jest przydatna także w diecie osób, które przebyły operację wątroby czy trzustki. Dzięki temu aminokwasowi można przyspieszyć tracenie zbędnych kilogramów. Osoby po zabiegach wolniej przybierają na wadze, a często wręcz chudną [2]. Cytrulina przydaje się także w przypadku chorych na schorzenia związane z sercem czy nadciśnienie tętnicze. Konieczne jest jednak przyjmowanie jej zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt duża dawka może mieć bowiem negatywny wpływ na ludzki organizm.


Cytrulina może pozytywnie wpływać na ciśnienie oraz funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego [3]. Niekiedy chroni ona także przed ostrą dysfunkcją śródbłonka. Sprawdza się ona więc zarówno w przypadku sportowców, jak i osób szczególnie narażonych na choroby związane z układem krwionośnym.


Przypisy:

  1. https://dietetycy.org.pl/cytrulina/
  2. https://dietetycy.org.pl/cytrulina/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073798/
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Witamina B1 jest odpowiedzialna za wspieranie procesów metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka. Jeden z najważniejszych...
CZYTAJ
Odczuwasz drżenie mięśni? Zmagasz się ze zmęczeniem i osłabieniem? Cierpisz na bezsenność i bóle głowy?...
CZYTAJ
Witamina C jest jedną z ważniejszych witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chociaż w preparatach...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia