Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2021-01-22
Zioła i preparaty naturalne

Domowy Zielnik: naturalne sposoby na stres i koncentrację

Zielona herbata, korzeń ashwagandy, szyszki chmielu, miłorząb japoński i wiele innych – wszystkie te zioła i rośliny są doskonałą bronią w walce ze stresem, zmęczeniem, a także pomocą w okresach wytężonej pracy czy nauki. Zdecydowanie warto zaprosić zioła na uspokojenie oraz zioła dodające energii do swojej domowej apteczki – w stresujących sytuacjach lub przy problemach z wyciszeniem się i zasypianiem z pewnością docenisz ich moc! W poprzednim artykule z serii Domowy Zielnik przedstawiliśmy Wam zioła na trawienie – dziś z kolei zachęcamy do zapoznania się z listą ziół na stres oraz tych dodających energii. Zapraszamy do lektury!

 Poznaj zioła na uspokojenie i stres – zaczerpnij ze źródła natury!
Spis treści

Zioła na koncentrację i dodające energii – które wybrać?

Niemal każdy z nas przeżywał (bądź przeżywa) w swoim życiu okresy wzmożonego wysiłku – fizycznego, intelektualnego, emocjonalnego. Poszukujemy wówczas wsparcia w napojach energetycznych czy kawie, zapominając o wadze odpowiedniej ilości snu i o jego ważnej roli regeneracyjnej. Na szczęście istnieją naturalne sposoby na stres i koncentrację, które można zastosować podczas nerwowego okresu w pracy lub w trakcie przygotowywania się do ważnych egzaminów. Z pozytywnych właściwości przedstawionych poniżej ziół dodających energii i ziół na koncentrację może korzystać zarówno młodzież, jak i dorośli.


Korzeń ashwagandhy – nowość znana od wieków?

Korzeń ashwagandhy (inaczej witonii ospałej, określanej również jako indyjski żeń-szeń) jest znany i stosowany od wieków w medycynie ajurwedyjskiej. Zawiera glikowitanolidy, które pozytywnie wpływają na proces zapamiętywania, a także na możliwość efektywnego skupienia się. Ashwagandha jest więc polecana wszystkim osobom, które w danym okresie narażone są na wytężony wysiłek intelektualny – osobom intensywnie uczącym się bądź pracującym umysłowo. Korzeń tej rośliny można znaleźć w aptekach i zielarniach w formie sproszkowanej lub rozdrobnionej, a także w formie wygodnych do zażywania kapsułek lub tabletek.


Poznaj energetyzujące właściwości zielonej herbaty!

Niewiele osób wie, że wśród ziół na koncentrację można wyróżnić... popularną zieloną herbatę! Tak naprawdę właściwości zielonej herbaty są podobne do kawy, ponieważ zawiera ona teinę (czyli po prostu kofeinę pochodzącą z liści herbaty), przy czym dodatkowo bogata jest w polifenole i antyoksydanty, chroniące organizm przed postępowaniem procesów starzenia. Warto również zaznaczyć, że właściwości zielonej herbaty sprzyjają wydłużonemu procesowi skupienia czy uczenia się, ponieważ wchłania się ona w jelitach, a nie w żołądku (jak klasyczna kawa parzona), przez co cały proces przedostawania się pobudzającej substancji do krwi odbywa się wolniej. Uzyskujemy wówczas dłuższe pobudzenie, a nie „kop energetyczny” - jak po wypiciu kawy.


Miłorząb japoński – na pamięć i koncentrację

Wśród roślin i ziół na koncentrację warto z pewnością wyróżnić miłorząb japoński (jego inna, popularna nazwa to ginko biloba). Znany jest zwłaszcza jako podstawowy składnik suplementów dla seniorów, mający za zadanie ochronę komórek nerwowych przed negatywnymi skutkami procesu starzenia się. Nie oznacza to jednak, że nie mogą go zażywać młodsze osoby! Jego właściwości (za sprawą obecności takich substancji, jak flawonoidy, terpentyny, steroidy czy hydroksykwasy) docenią przede wszystkim studenci i pracownicy umysłowi. Miłorząb japoński wykazuje bowiem pozytywne działanie na pracę mózgu, usprawnia procesy zapamiętywania i wspiera skupienie. Dzieje się tak za sprawą poprawy przepływu krwi w mózgu poprzez rozszerzenie naczyń w tym organie. Miłorząb dostępny jest w formie suszu, herbat w saszetkach, ale również tabletek czy kapsułek oraz nalewek – warto jednak pamiętać, że do osiągnięcia optymalnego efektu należy suplementować go przez co najmniej pół roku.


Zioła na stres i uspokojenie – które są warte uwagi?

Zioła na uspokojenie i stres to druga kategoria, której z pewnością warto się przyjrzeć. Nawał obowiązków, niespodziewane wydarzenia, niepewność, nagromadzenie problemów do rozwiązania i zmartwień – wszystko to może powodować narastający stres, przyczyniać się do wystąpienia poczucia braku pewności siebie i ciągłego zmęczenia, a także do problemów z zasypianiem i regeneracją organizmu. Na szczęście z pomocą przychodzą zioła na stres, które są naturalnym sposobem na wyciszenie się, zrelaksowanie i odprężenie. Wśród nich warto wyróżnić szczególnie napar z melisy, preparaty z zawartością szyszek chmielu oraz klasyczną walerianę na uspokojenie.


Klasyczny napar z melisy poprawi sen i zredukuje stres

Melisa, roślina bogata w olejki eteryczne, znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości wyciszających i uspokajających. Redukuje napięcie, osłabia lęki, a wypita przed snem pozwala wyciszyć się i spokojnie zasnąć. Zawarte w niej substancje działają ponadto rozkurczająco, a więc pomagają poradzić sobie nie tylko z bólem brzucha pojawiającym się w efekcie przejedzenia, ale również z uczuciem „ściśniętego żołądka”, spowodowanym zdenerwowaniem. Napar z melisy ma przyjemny, orzeźwiający, lekko cytrynowy smak, więc z pewnością wpisze się w preferencje wielu osób potrzebujących uspokojenia nerwów i odprężenia.


Waleriana na uspokojenie – bezpieczny preparat dla każdego

Waleriana na uspokojenie to jedna z najpopularniejszych substancji naturalnych, wyciszających nerwy i ułatwiających zasypianie. Dostępna jest w formie roztworów alkoholowych (krople walerianowe), a także tabletek lub kapsułek. Inna nazwa waleriany to kozłek lekarski – jego korzeń bogaty jest w kwas walerenowy, odpowiadający za uspokajające, lekko nasenne i spazmolityczne (rozkurczowe) działanie rośliny. Polecana jest przede wszystkim osobom, które prowadzą stresujący tryb życia i czasem potrzebują doraźnego ukojenia nerwów. Waleriana na uspokojenie sprawdzi się także u dorosłych i seniorów, mających problemy z zasypianiem lub nocnymi wybudzeniami.


Szyszki chmielu – doskonałe dla uspokojenia emocji

Niemal każdy dorosły wie, że wypicie piwa sprzyja lepszemu zasypianiu. Za ten efekt odpowiada zawarty w napoju chmiel, który osłabia przekaźnictwo nerwowe, pozwala się uspokoić, wyciszyć, a w końcu – szybko zasnąć. Niestety, jakość tego snu pogarsza dostarczony do organizmu alkohol. Na szczęście zioła na uspokojenie z zawartością szyszek chmielu nie dają tego efektu i pozwalają cieszyć się wyłącznie ukojonymi nerwami. Preparaty z chmielem dostępne są w aptekach i zielarniach najczęściej pod postacią tabletek, natomiast można znaleźć również suszone szyszki chmielu gotowe do zaparzania.


Naturalne sposoby na stres mogą być prawdziwym wybawieniem w intensywnych okresach życia, w których odczuwamy nagromadzenie różnych problemów oraz związane z taką sytuacją spadki nastroju. Pamiętajmy jednak, że jeśli objawy obejmujące trudności z zasypianiem, niemożność skupienia się, płaczliwość, drażliwość i inne dolegliwości związane ze złym samopoczuciem utrzymują się powyżej dwóch tygodni, należy zgłosić się do lekarza – może to bowiem świadczyć o stanach depresyjnych, które powinno leczyć się z pomocą psychologa, psychoterapeuty i psychiatry.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Żyjemy w ciągłym biegu – praca, dom, dzieci – obowiązki, obowiązki i jeszcze raz obowiązki....
CZYTAJ
Dokuczliwy ból brzucha, uczucie ciężkości po jedzeniu, mdłości, a także wzdęcia to typowe objawy niestrawności,...
CZYTAJ
Piękna, świetlista cera bez niedoskonałości, mocne paznokcie i gęste włosy to marzenie wielu osób. Niestety,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia