• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2023-09-12
Dolegliwości i choroby

Dyskopatia - objawy, przyczyny i opcje leczenia

Dyskopatia jest stanem, który występuje, gdy krążek międzykręgowy, który normalnie działa jako amortyzator między kośćmi kręgosłupa, zaczyna się zużywać lub uszkadzać. Może to prowadzić do bólu i innych problemów. Symptomy dyskopatii mogą obejmować: ból pleców lub szyi, ból promieniujący do nóg lub ramion, słabość w nogach lub ramionach, drętwienie lub mrowienie w nogach, ramionach, dłoniach lub stopach. Ryzyko dyskopatii może zwiększać wiek, otyłość, palenie tytoniu i prace fizyczne, szczególnie te związane z podnoszeniem ciężarów i częstym zginaniem lub skręcaniem pleców. Diagnozowanie dyskopatii zazwyczaj obejmuje badanie fizykalne, wywiad medyczny i obrazowanie, takie jak rentgen, tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI). Leczenie może obejmować różne opcje, w zależności od ciężkości stanu i objawów. Może to obejmować leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, terapię fizyczną, zmiany stylu życia, takie jak ćwiczenia i utrzymanie zdrowej masy ciała, a w niektórych przypadkach operację.

 Dyskopatia
Spis treści

Przyczyny dyskopatii

Dyskopatia jest zazwyczaj wynikiem naturalnego procesu starzenia się kręgosłupa, który jest często nazywany "degeneracją krążka międzykręgowego". Z wiekiem krążki międzykręgowe mogą tracić swoją elastyczność, sprężystość i właściwości amortyzujące. Często prowadzi to do zużycia krążka, a w niektórych przypadkach do przepukliny krążka. Ponadto, istnieje wiele czynników ryzyka, które mogą przyspieszyć lub pogłębić ten proces, takie jak: genetyka, nadwaga lub otyłość, palenie tytoniu, niewłaściwe techniki podnoszenia ciężarów, niewłaściwa postawa i aktywność fizyczna.

 • Genetyka: dyskopatia może mieć skłonność genetyczną. Jeśli rodzice lub rodzeństwo mają dyskopatię, zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju tego stanu u nas.
 • Nadwaga lub otyłość: nadmierne obciążenie kręgosłupa z powodu nadwagi lub otyłości może przyspieszyć zużycie krążków międzykręgowych.
 • Palenie tytoniu: palenie może przyspieszyć proces starzenia się krążków międzykręgowych, ponieważ utrudnia dostarczanie krwi do krążków międzykręgowych.
 • Niewłaściwe techniki podnoszenia: podnoszenie i przenoszenie ciężarów w niewłaściwy sposób, szczególnie podnoszenie ciężkiego obciążenia z wyprostowanymi kolanami i zgiętym kręgosłupem, może zwiększyć ryzyko dyskopatii.
 • Niewłaściwa postawa: siedzenie w niewłaściwej pozycji, zwłaszcza przy pracy biurowej, może zwiększyć obciążenie dla krążków międzykręgowych.
 • Aktywność fizyczna: Pewne rodzaje aktywności fizycznej, zwłaszcza te, które powodują częste zginanie się, skręcanie lub podnoszenie ciężarów, mogą zwiększyć ryzyko dyskopatii.

Objawy dyskopatii

Dyskopatia może prowadzić do różnych objawów, w zależności od lokalizacji i stopnia uszkodzenia krążka międzykręgowego.

 • Ból pleców lub szyi: jest to najczęstszy objaw dyskopatii. Ból zwykle jest lokalizowany w okolicy, w której krążek międzykręgowy jest uszkodzony, choć może również promieniować do innych obszarów.
 • Promieniujący ból: jeśli uszkodzony krążek uciska na korzeń nerwu, ból może promieniować w dół ręki lub nogi. Na przykład, dyskopatia w dolnej części kręgosłupa może prowadzić do bólu promieniującego w dół nogi.
 • Zdrętwienie lub mrowienie: ucisk na korzeń nerwu może prowadzić do uczucia zdrętwienia, mrowienia lub "cierpnięcia" w ramieniu, ręce, nodze lub stopie.
 • Słabość: uszkodzony krążek może uciskać na korzeń nerwu, co prowadzi do słabości w mięśniach obszarów unerwionych przez ten nerw.
 • Ograniczenie ruchomości: ból i dyskomfort mogą utrudniać poruszanie się, zginanie pleców lub obracanie szyi.

Niektóre osoby z dyskopatią na obrazach kręgosłupa nie doświadczają żadnych objawów. Ponadto, objawy dyskopatii mogą różnić się u różnych osób i mogą się zmieniać na przestrzeni czasu. W przypadku ciężkiego lub trwałego bólu pleców lub szyi, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból promieniujący, zdrętwienie, mrowienie lub słabość, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Diagnozowanie dyskopatii

Diagnozowanie dyskopatii zazwyczaj rozpoczyna się od dokładnego wywiadu medycznego i badania fizykalnego. Podczas badania fizykalnego lekarz może ocenić siłę mięśniową, czucie i odruchy, co może pomóc zidentyfikować, czy jest ucisk na korzeń nerwu. Może on również ocenić zakres ruchu kręgosłupa i lokalizować obszar bólu. Jeśli lekarz podejrzewa dyskopatię, może zlecić dalsze badania obrazowe, aby potwierdzić diagnozę i lepiej zrozumieć, jaki jest stan krążków międzykręgowych.

 • Rentgen kręgosłupa: choć nie jest tak szczegółowy jak niektóre inne badania, może pomóc w identyfikacji zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, takich jak zrosty kostne (osteofity) lub zwężenie przestrzeni międzykręgowej.
 • Rezonans magnetyczny (MRI): daje bardzo szczegółowy obraz krążków międzykręgowych, rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych. Może pomóc zidentyfikować, czy krążek międzykręgowy jest uszkodzony, i czy uciska na korzeń nerwu.
 • Tomografia komputerowa (CT): może również dostarczyć szczegółowych obrazów kręgosłupa, choć jest zazwyczaj mniej efektywna niż MRI w identyfikowaniu uszkodzeń krążka międzykręgowego.
 • Elektromiografia (EMG): w niektórych przypadkach, lekarz może zlecić EMG, aby ocenić funkcjonowanie nerwów i mięśni, jeśli są objawy takie jak słabość mięśniowa, zdrętwienie lub mrowienie.

W zależności od wyników tych badań, lekarz może postawić diagnozę dyskopatii i zaplanować odpowiednie leczenie.

Leczenie niechirurgiczne dyskopatii

Leczenie niechirurgiczne jest zazwyczaj pierwszą linią leczenia dyskopatii. Celem jest złagodzenie objawów i poprawa funkcjonowania.

 • Leki przeciwbólowe: leki przeciwbólowe bez recepty, takie jak ibuprofen, mogą pomóc złagodzić ból. W cięższych przypadkach lekarz może przepisać silniejsze leki przeciwbólowe.
 • Fizjoterapia: fizjoterapeuta może nauczyć pacjenta ćwiczeń i technik, które mogą pomóc złagodzić ból, poprawić zakres ruchu i wzmocnić mięśnie, które wspierają kręgosłup.
 • Iniekcje sterydowe: iniekcje sterydowe do przestrzeni wokół uszkodzonego krążka międzykręgowego mogą pomóc złagodzić ból i zapalenie.
 • Modyfikacja stylu życia: zmiany w stylu życia, takie jak utrzymanie zdrowej wagi, unikanie aktywności, które nasilają ból, i rzucenie palenia, mogą pomóc zmniejszyć ból i zapobiegać dalszemu uszkodzeniu krążka.
 • Terapie manualne: terapie, takie jak masaż lub akupunktura, mogą pomóc niektórym pacjentom.
 • Leczenie zachowawcze: obejmuje odpoczynek, unikanie aktywności powodujących ból i stopniowe powrót do normalnych aktywności po ustąpieniu bólu.
 • Zabiegi interwencyjne: są to zabiegi wykonywane przez specjalistów w zakresie medycyny bólu, które obejmują blokady nerwów, radiofrekwencyjne termoablacje i inne.
 • Terapia psychologiczna: czasami ważnym elementem leczenia dyskopatii jest zarządzanie stresem i nauka radzenia sobie z bólem przewlekłym.

Większość przypadków dyskopatii reaguje dobrze na te metody leczenia niechirurgicznego. Jednak kiedy ból jest ciężki, nie można go kontrolować za pomocą leczenia niechirurgicznego, lub występują inne poważne objawy, takie jak narastająca słabość mięśniowa, może być konieczne leczenie chirurgiczne.

Chirurgiczne opcje leczenia dyskopatii

Chociaż większość ludzi z dyskopatią odpowiada na leczenie nieoperacyjne, niektórzy mogą potrzebować leczenia chirurgicznego. Decyzja o operacji jest zwykle podjęta, gdy objawy są ciężkie, utrzymują się pomimo leczenia nieoperacyjnego lub są powiązane z istotnym uszkodzeniem neurologicznym.

 • Mikrodekomresja/mikrodyscektomia: jest to najczęściej wykonywana operacja na kręgosłupie. W trakcie tej operacji, chirurg usuwa część uszkodzonego krążka międzykręgowego, aby złagodzić ucisk na nerwy.
 • Laminektomia: jest to procedura, w której chirurg usuwa część kręgu (nazywanego "łukowym wyrostkiem kręgu"), aby zwiększyć przestrzeń dla nerwów.
 • Fuzja kręgosłupa (spondylodeza): w tym przypadku, dwa lub więcej kręgów są trwale połączone, aby stabilizować kręgosłup i zredukować ból. Może to być konieczne, jeśli uszkodzenie krążka międzykręgowego jest tak duże, że kręgosłup staje się niestabilny.
 • Artroplastyka krążka (endoproteza krążka): jest to rzadziej stosowana operacja, w której uszkodzony krążek jest zastępowany sztucznym krążkiem, aby zachować pewien zakres ruchu w kręgosłupie.
 • Nukleoplastyka: jest to minimalnie inwazyjna procedura, w której część krążka jest usuwana za pomocą fal radiowych, co może pomóc zmniejszyć ból.

Każda z tych operacji wiąże się z różnymi korzyściami, ryzykiem i potencjalnymi powikłaniami. Decyzja o tym, która operacja jest najodpowiedniejsza, zależy od wielu czynników, w tym od stopnia i lokalizacji uszkodzenia krążka, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, wieku i preferencji pacjenta. Zawsze warto przeprowadzić szczegółową dyskusję z lekarzem, aby zrozumieć najlepsze opcje dla swojej sytuacji.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Przyczyny bólu pleców mogą być różne. Niejednokrotnie nieświadomie obciążamy swój kręgosłup w pracy, w trakcie...
CZYTAJ
Ból kręgosłupa w krzyżu, czyli w dolnym odcinku pleców, określa się jako lumbago. Ze względu...
CZYTAJ
Nadmierna kifoza kręgosłupa, objawiająca się zaokrąglonymi plecami to poważna wada sylwetki. Nieleczona pogłębia się, powodując...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia