2023-07-04
Suplementacja

Elektrolity, kluczowe składniki dla organizmu. Właściwości, funkcje i wpływ na zdrowie

Elektrolity są minerałami, które występują w naszych ciałach, zazwyczaj w postaci jonów. Są niezbędne dla wielu podstawowych funkcji naszego ciała, w tym przewodzenia impulsów nerwowych, utrzymania równowagi płynów, regulowania ciśnienia krwi i wspierania prawidłowego funkcjonowania mięśni.

 Przyczyny zaburzeń elektrolitowych
Spis treści

Kluczowe elektrolity

Główne elektrolity w ludzkim ciele to sód, potas, wapń i magnez.

 • Sód to jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka. Sód odgrywa kluczową rolę w regulacji ilości wody w organizmie, ciśnienia krwi oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie mięśni i nerwów. Dysfunkcje związane z gospodarką sodu mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie, udar mózgu czy zaburzenia funkcjonowania nerek.
 • Potas jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek, w tym komórek mięśniowych i nerwowych. Potas pomaga również w regulacji ciśnienia krwi i funkcji serca. Niedobór potasu w organizmie może prowadzić do poważnych problemów, takich jak nieregularne rytm serca, osłabienie mięśni, drżenie czy zaburzenia równowagi płynów i elektrolitów.
 • Wapń jest kluczowym składnikiem naszych kości i zębów. Wapń jest również niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, przewodzenia impulsów nerwowych i krzepnięcia krwi. Niedobór wapnia może prowadzić do osteoporozy, zaburzeń rytmu serca oraz do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego i mięśni.
 • Magnez jest niezbędny do produkcji energii w organizmie, a także do regulacji poziomu cukru we krwi. Magnez odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego, a także w utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Niedobór magnezu może prowadzić do osłabienia mięśni, drżenia, a także do poważniejszych problemów, takich jak zaburzenia rytmu serca czy osteoporoza.

Funkcje i mechanizm działania elektrolitów

Mechanizm działania elektrolitów opiera się na ruchu jonów przez błony komórkowe. Elektrolity przemieszczają się przez specjalne kanały jonowe w błonach komórkowych, co prowadzi do zmian napięcia błony. Te zmiany napięcia umożliwiają przewodzenie impulsów nerwowych, skurcze mięśni i inne ważne procesy. Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu kluczowych procesów w naszych ciałach. Do głównych funkcji elektrolitów należy: regulacja równowago płynów, przewodzenie impulsów nerwowych, zapewnienie prawidłowej pracy mięśni, regulacja pH oraz regulacja ciśnienia krwi i pracy serca.

 • Elektrolity pomagają kontrolować całkowitą ilość wody w naszym ciele, a także poziomy poszczególnych płynów w naszych komórkach i poza nimi. Na przykład, sód pomaga regulować ilość wody w naszym ciele, podczas gdy potas kontroluje ilość wody w komórkach.
 • Elektrolity, takie jak sód i potas, są niezbędne do przewodzenia impulsów nerwowych. Te impulsy są przekazywane przez nasze neurony dzięki zmianom napięcia, które są spowodowane przepływem jonów sodu i potasu przez błonę komórkową. 
 • Elektrolity, takie jak wapń i magnez, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Na przykład, wapń jest kluczowy dla procesu skurczu mięśni, podczas gdy magnez pomaga rozluźnić mięśnie po skurczu.
 • Elektrolity pomagają utrzymać prawidłowy poziom pH w naszym ciele. Równowaga kwasowo- zasadowa jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania wielu enzymów i innych procesów biochemicznych.
 • Sód i potas mają kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi. Ponadto, potas pomaga kontrolować rytm serca, a niedobór potasu może prowadzić do nieregularnego rytmu serca.

Przyczyny zaburzeń elektrolitowych

Zaburzenia elektrolitowe mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, w tym: utratą płynów, nieprawidłową dietą, chorobami przewlekłymi, zaburzeniami odżywiania bądź na skutek przyjmowanych leków lub nadmiarem alkoholu.

 • Utrata płynów to jedna z najczęstszych przyczyn zaburzeń elektrolitowych. Może wystąpić w wyniku nadmiernego pocenia, biegunki, wymiotów lub gorączki. W takich przypadkach można stracić więcej wody i soli mineralnych, niż jesteśmy w stanie uzupełnić, co prowadzi do zaburzeń elektrolitowych. 
 • Dieta uboga w niektóre składniki mineralne może prowadzić do niedoboru elektrolitów, na przykład dieta uboga w potas może prowadzić do hipokaliemii (niedoboru potasu).
 • Niektóre choroby, takie jak niewydolność nerek lub zaburzenia hormonalne, mogą wpływać na sposób, w jaki ciało reguluje elektrolity.
 • Niektóre leki, w tym diuretyki, leki przeciwnowotworowe czy antybiotyki, mogą wpływać na poziomy elektrolitów w organizmie.
 • Nadużywanie alkoholu może prowadzić do różnych zaburzeń elektrolitowych, w tym do niskiego poziomu magnezu, niskiego poziomu fosforu i wysokiego poziomu sodu.
 • Anoreksja, bulimia i inne zaburzenia odżywiania mogą prowadzić do różnych zaburzeń elektrolitowych, w tym do niskiego poziomu potasu i niskiego poziomu sodu.

Objawy niedoboru elektrolitów

Niedobór elektrolitów może prowadzić do różnorodnych objawów, które zależą od konkretnego elektrolitu, którego poziom jest zaburzony. 

 • Niedobór sodu (hyponatremia) powoduje: uczucie zmęczenia lub osłabienia, bóle głowy, skurcze mięśni i drgawki, nudności i wymioty, dezorientację lub splątanie.
 • Niedobór potasu (hipokalemia) objawia się takimi symptomami jak: osłabienie mięśni, skurcze mięśni, wzmożone pragnienie, nieregularny rytm serca, częste oddawanie moczu.
 • Niedobór wapnia (hipokalcemia) – do objawów niedoboru wapnia zalicza się: drętwienie i mrowienie w palcach i wokół ust, skurcze mięśni, zwłaszcza mięśni twarzy, zmęczenie, suchą skórę czy zmiany w rytmie serca. 
 • Niedobór magnezu (hipomagnezemia) powoduje: drętwienie, skurcze mięśni, osłabienie mięśni, nieregularny rytm serca, zaburzenia nastroju.

Są to objawy ogólne i mogą występować również w wielu innych stanach chorobowych. W przypadku występowania któregokolwiek z nich, należy skontaktować się z lekarzem.

Objawy nadmiaru elektrolitów

Podobnie jak w przypadku niedoboru elektrolitów, objawy nadmiaru elektrolitów różnią się w zależności od konkretnego elektrolitu.

 • Nadmiar sodu (hipernatremia) powoduje: wzmożone pragnienie, obrzęki i nadmierną retencję płynów, przyspieszone bicie serca, wysokie ciśnienie krwi, zawroty głowy, splątanie, a w skrajnych przypadkach nawet drgawki. 
 • Nadmiar potasu (hiperkalemia) może objawiać się przez: osłabienie mięśni, zawroty głowy, zmęczenie i uczucie słabości, nieregularne bicie serca, drętwienie lub mrowienie skóry. 
 • Nadmiar wapnia (hiperkalcemia) zwiastować mogą: zmęczenie i osłabienie, zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu, ból brzucha, nudności, wymioty, depresja lub zmiany nastroju, bóle kości i mięśni. 
 • Nadmiar magnezu (hipermagnezemia) – o nadmiarze magnezu mogą świadczyć: zmniejszone ciśnienie krwi, nudności i wymioty, osłabienie mięśni, wolniejsze oddychanie, nieregularne bicie serca, aż do zatrzymania akcji serca w skrajnych przypadkach!

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Nadmiar elektrolitów może być poważnym stanem, który wymaga natychmiastowego leczenia.

Diagnoza i leczenie zaburzeń elektrolitowych

Diagnoza zaburzeń elektrolitowych zwykle rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego i fizykalnego badania pacjenta. Lekarz może zadać pytania dotyczące objawów, stylu życia, diety, przyjmowanych leków i ogólnego stanu zdrowia. Najważniejszym narzędziem diagnostycznym w przypadku zaburzeń elektrolitowych jest badanie krwi, które mierzy stężenie elektrolitów. Możliwe są również inne badania, takie jak elektrokardiogram (EKG), aby ocenić wpływ zaburzeń elektrolitowych na serce.

Leczenie zaburzeń elektrolitowych zależy od rodzaju i ciężkości zaburzenia. Celem leczenia jest przywrócenie normalnych poziomów elektrolitów i zaradzenie przyczynie podstawowej, która doprowadziła do zaburzenia. Leczenie zaburzeń elektrolitowych obejmuje: suplementację, modyfikację diety, leki oraz leczenie przyczyny podstawowej, jeśli zaburzenie jest wynikiem innej choroby.

 • W przypadku niedoboru elektrolitów, lekarz może zalecić ich suplementację. Suplementy mogą być dostarczane doustnie lub w postaci infuzji dożylnej, w zależności od ciężkości niedoboru.
 • W niektórych przypadkach, zaburzenia elektrolitowe mogą być wyrównane poprzez zmiany w diecie. Na przykład, osoby z nadmiarem potasu mogą potrzebować diety o niskiej zawartości potasu.
 • W przypadku nadmiaru elektrolitów lekarz może zalecić leki, które pomagają organizmowi pozbyć się nadmiaru. Na przykład, diuretyki są często używane do leczenia nadmiaru sodu.
 • Jeżeli zaburzenia elektrolitowe są spowodowane przez inną chorobę, taką jak niewydolność nerek czy zaburzenia hormonalne, aby im zaradzić ważne jest prawidłowe leczenie przyczyny podstawowej.

Zarządzanie zaburzeniami elektrolitów powinno być zawsze prowadzone pod nadzorem lekarza. Samodzielne suplementowanie elektrolitów bez konsultacji medycznej może prowadzić do dalszych komplikacji.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Niektóre aminokwasy działają pozytywnie na kondycję sportowców. Pozwalają na szybsze usuwanie kwasu mlekowego czy amoniaku...
CZYTAJ
Czy wiesz, że rabarbar znano już w starożytnych Chinach? W dzisiejszych czasach uważany jest głównie...
CZYTAJ
Kwercetyna to jeden z najobficiej występujących przeciwutleniaczy w diecie. Można ją znaleźć w barwnikach wielu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia