• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2021-11-04
Porady

Gastroskopia. Jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować?

Męczą cię nudności, zgaga i odbijanie? Jeśli takie objawy pojawiają się coraz częściej, warto dotrzeć do ich przyczyny. W zdiagnozowaniu problemu może pomóc gastroskopia – badanie pozwalające wykryć wiele schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego. Sprawdź, na czym ono polega i jak się do niego przygotować.


Gastroskopia jest badaniem budzącym wiele obaw, mimo że nie jest inwazyjne. Związane jest jednak z dyskomfortem, który wynika z konieczności wprowadzenia do jamy ustnej gastroskopu. Warto jednak mieć świadomość, że dzięki dobrej współpracy pacjenta z lekarzem nieprzyjemne doznania można zredukować do minimum.

 gastroskopia
Spis treści

Gastroskopia – nieocenione badanie diagnostyczno-terapeutyczne

Gastroskopia jest endoskopowym badaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Uważa się ją za jedną z najbardziej wszechstronnych i skutecznych metod diagnostycznych oraz leczniczych. Należy bowiem mieć świadomość, że tego rodzaju badanie pozwala na: 

 • rozpoznanie choroby – wraz ze stopniem jej zaawansowania 
 • pobranie wycinków błony śluzowej w celu dokonania oceny histopatologicznej zmian 
 • ocenę obecności bakterii Helicobacter pylori 
 • usuwanie polipów
 • poszerzanie powstałych zwężeń w przewodzie pokarmowym 
 • zatamować krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Niekiedy gastroskopię wykonuje się w celu rozpoznania / wykluczenia celiakii czy chorób nowotworowych u osób rodzinnie obciążonych nowotworem górnego odcinka przewodu pokarmowego.


Przebieg gastroskopii – jak wygląda badanie?

Gastroskopia nie należy do przyjemnych badań, ale jest całkowicie bezbolesna – także w momencie pobierania wycinków z błony śluzowej przewodu pokarmowego.

 • Badanie rozpoczyna się od ułożenia pacjenta w pozycji leżącej – na lewym boku. 
 • W kolejnym kroku podawane jest miejscowe znieczulenie gardła – po to, aby zminimalizować dyskomfort związany z połykaniem gastroskopu. 
 • Po chwili pacjent musi założyć plastikowy ustnik między szczęki, a następnie wprowadzany jest gastroskop do jamy ustnej. • Gastroskop dalej wprowadzany jest do przełyku, żołądka i ewentualnie dwunastnicy. 
 • Jeśli zachodzi konieczność, lekarz pobiera wycinki błony śluzowej za pomocą specjalnych szczypczyków.

Niekiedy zachodzi konieczność zastosowania sedacji (tj. podania środków uspokajających) – wówczas, gdy podczas gastroskopii trzeba przeprowadzić drobne zabiegi endoskopowe.


Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Jego wyniki zwykle są dostępne już po kilkunastu minutach. Wyjątek stanowi gastroskopia z pobieraniem wycinka do oceny histopatologicznej – tutaj na wynik trzeba czekać nawet kilka tygodni.


Pamiętaj! Jeśli gastroskopia była przeprowadzana w znieczuleniu, zabronione jest samodzielne prowadzenie pojazdów. Wymagana jest więc pomoc drugiej osoby przy powrocie do domu.


Gastroskopia – jak przygotować się do badania?

Gastroskopia jest badaniem, które wymaga specjalnego przygotowania od pacjenta. Należy: 

 • wstrzymać się od jedzenia i picia przez minimum 8 godzin 
 • zaprzestać palenia papierosów i żucia na kilka godzin przed badaniem
 • usunąć protezy zębowe bezpośrednio przed przeprowadzeniem badania.

W przypadku przyjmowania stałych leków, można zażyć je standardowo – popijając tylko niewielką ilością wody. Wyjątek stanowią leki obniżające krzepliwość krwi – zaleca się ich odstawienie lub zmianę na inne, jednak wyłącznie po konsultacji z lekarzem.


Czy gastroskopię można wykonać u każdego pacjenta?

Chociaż gastroskopia jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym, istnieją pewne przeciwwskazania. Chodzi przede wszystkim o choroby, w przypadku których ryzyko badania jest większe od wynikających z niego korzyści. Z tego powodu gastroskopii nie wykonuje się m.in. u pacjentów z: 

 • niewydolnością oddechową
 • ciężką niewydolnością serca
 • ostrym zespołem wieńcowym.

Badania endoskopowego górnego odcinka dróg pokarmowych nie przeprowadza się także u osób z podejrzeniem perforacji przewodu pokarmowego. Gastroskopii nie należy się obawiać. Jest to niezwykle wszechstronne badanie, dzięki któremu – już w ciągu kilkunastu minut – można dokonać rozpoznania. To z kolei jest kluczowe, aby wreszcie uporać się z przykrymi objawami ze strony układu pokarmowego.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wzdęcia brzucha, nazywane też bębnicą to objaw zbyt dużej ilości zalegających w jelitach gazów. Wzdęcia...
CZYTAJ
Refluks, wrzody, niestrawność... to tylko niektóre z dolegliwości żołądkowych, które napotykamy w codziennym życiu. Często ich...
CZYTAJ
Dokuczliwy ból brzucha, uczucie ciężkości po jedzeniu, mdłości, a także wzdęcia to typowe objawy niestrawności,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia